Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Voda paralyzovala desítky čističek

  14:27aktualizováno  14:27
Desítky čistíren odpadních vod jsou po záplavách mimo provoz. Vodárenské firmy se je snaží co nejrychleji zprovoznit, ale některé z nich budou paralyzovány týdny až měsíce, například důležitá čistička v pražské Bubenči. Firmy, ekologové i hygienici proto apelují, aby lidé do kanalizace nevypouštěli vody obsahující chemické látky, zbytky potravin či oleje, které jdou v mnoha obcích přímo do řek.

Škody vodárenských společností půjdou do stovek milionů korun. Jen v Praze zní odhad na 250 až 500 milionů korun. Další milionové škody hlásí ze severních Čech, kde řeky zničily 35 ze 180 čističek odpadních vod, či z Plzně.

"Část ze zaplavených zařízení by mohla být znovu zprovozněna v průběhu čtrnácti dní či tří týdnů," řekl ČTK generální ředitel Severočeských vodovodů a kanalizací Josef Šverma, který si škody zatím netroufá odhadnout. "Teprve se odčerpáváme voda. Půjde ale o miliony."

Voda mnohde zcela zaplavila podzemní prostory čističek včetně řady strojního a elektrického vybavení. Poničeny jsou také kanalizace. Ve vodovodní síti se navíc s postupným opadáváním velké vody začínají objevovat problémy s přípojkami kvůli propadání cest a chodníků.

Zhruba měsíc budou Pražské vodovody a kanalizace opravovat ústřední čistírnu odpadních vod v Bubenči, aby mohla alespoň částečně fungovat. Úplné zprovoznění bude trvat několik měsíců.

"Situace a škody jsou horší, než jsme předpokládali, takže nový odhad pro obnovení alespoň provozu mechanického čištění vody je jeden měsíc," řekla ČTK mluvčí firmy Marcela Dvořáková.

ZÁPLAVY 2002

všechny články

velká fotogalerie

V Plzni začne čistička opět dobře pracovat nejdříve za několik týdnů a možná až měsíců. Berounka totiž přesáhla úroveň hrází, které mají chránit před stoletou vodě, a voda protekla celou budovou. Firmě se podařilo zajistit alespoň hrubé předčištění odpadních vod česlemi a lapáky písku.

V Praze záplavy naštěstí takřka neporušily vodovodní síť, takže dodávky pitné vody v metropoli jsou plynulé. Odstavena je vodárna v Podolí, dostatek vody však dodávají úpravny Želivka a Káraný. Preventivně byly zaplněny pražské vodojemy, protože se předpokládá zvýšená spotřeba vody při čištění a likvidaci škod po povodních.

Firma po dohodě s hlavním pražským hygienikem Prahy preventivně dochlorovává pitnou vodu v distribuční síti v oblastech postižených záplavami. Dále bylo zvýšeno chlorování ve vodojemech Jesenice a Flora. Lidé však nemusí mít strach - i když někteří mohou chlór cítit, voda podle ujištění Dvořákové splňuje parametry vyhlášky ministerstva zdravotnictví.

Kde nefungují čističky, odchází voda většinou přímo do řek. Je proto zakázáno do kanalizace vypouštět vodu obsahující chemické látky, jako například zbytky nátěrových hmot a ředidla. Splachovat by se neměly ani zbytky potravin, fritovací a jiné oleje či veškeré mastné vody.

"Veškeré nečistoty odváděné nyní kanalizací budou velmi negativně ovlivňovat kvalitu vody ve Vltavě. Je proto třeba, aby obyvatelé vypouštěli do odpadní sítě pouze nejnutnější znečištění," vyzvala například Pražská vodohospodářská společnost.

"Voda je více znečištěná. Na druhou stranu je v řekách větší průtok vody, takže je to více naředěné," podotkl vodohospodář Šverma, který si škody zatím netroufá odhadnout. Hygienici také nedoporučují používat vodu ze studní na zatopených územích.

Zatopená čistička odpadních vod v Praze-Troji. (14. srpna 2002)

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

ČEŠTÍ ŘIDIČI: Když v autě poučujeme ostatní, jsme nebezpeční, říká expert

Nedodržování bezpečného odstupu je velkým nešvarem na českých silnicích

Mnohem lépe než v porevolučních letech se podle zkušeného dopravního psychologa Aloise Hudečka dnes chovají řidiči na...

Starosta Nymburku uzavřel lávku stejné konstrukce, jako spadla v Troji

Lávka pro pěší přes řeku v Nymburku

Ve středočeském Nymburku odpoledne uzavřeli lávku přes Labe, která je totožné konstrukce a od stejného projektanta jako...

Turisty v Orlických horách nemá kdo obsluhovat, pracovníky vysála Škoda

Odborníci doporučují předškolákům strávit na svahu hodinu, šestiletí už...

V Orlických horách chybí kuchaři, servírky, ale třeba také lyžařští instruktoři. Zaměstnavatelé v turistickém ruchu jen...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz