Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Voda ovlivní volby, rozpočet i gripeny

  18:38aktualizováno  18:38
Záplavy způsobily České republice škody přibližně za 60 až 90 miliard korun. První orientační odhady zveřejnil premiér Vladimír Špidla, podle něhož může být konečné číslo nižší i vyšší. Podle předsedy vlády povodně neohrozily listopadový summit NATO, zasáhnou však do rozpočtu i nákupu nových stíhaček. Špidla proto požádal o svolání mimořádné schůze sněmovny, která se sejde v pátek.

"Zveřejněný odhad škod je velmi orientační číslo," zdůraznil Vladimír Špidla, který na otázku, zda povodně ohrozí konání pražského summitu NATO v listopadu, odpověděl: "Summit určitě bude."

Předseda vlády také zadal ministru obrany Jaroslavu Tvrdíkovi, aby zpracoval nejnovější verzi ochrany vzdušného prostoru České republiky. "Když do této verze nebude zapadat nákup stíhaček JAS-39 Gripen, nekoupíme je," tvrdí Špidla.

Termíny voleb se nemění
Povodně ovlivní sestavování státního rozpočtu na příští rok, do kterého musí vláda promítnout miliardové náklady na obnovu zdevastované krajiny. Termín podzimních komunálních i senátních voleb se nemění, zřejmě se ale posune termín pro podání kandidátek pro volby do obecních zastupitelstev.

Kandidátky pro volby zastupitelů měst a obcí je podle zákona nutné odevzdat 66 dnů před zahájením voleb, tedy nejpozději 27. srpna. "V devastovaných oblastech teď mají jiné starosti," poznamenal Špidla, který hodlá požádat sněmovnu o změnu zákona, která umožní posunout tento termín asi o tři týdny.

Sněmovna mimořádně zasedne v pátek
Premiér Vladimír Špidla požádal členy organizačního výboru Poslanecké sněmovny, aby se začátkem příštího týdne poslanci sešli na mimořádné schůzi. "Poslanci se sejdou v pátek," oznámil po skončení jednání výboru šéf sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Poslanci by měli schválit změny několika zákonů, které mají pomoci vyrovnat se s následky povodní. Rozhodovat se bude ve stavu legislativní nouze, tedy bez obvyklých lhůt a procedur. Vláda mimo jiné požádá sněmovnu, aby bylo možné i po ukončení nouzového stavu povolávat mladé muže na civilní službě k pracím na obnově zničeného území.

"Civilkáři představují velký lidský potenciál při odstraňování škod po odchodu armády a hasičů ze zaplavených oblastí. Nyní s ministerstvem obrany vytváříme podmínky k nasazení civilkářů," řekl ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach (ČSSD).

Senát je připraven se sejít okamžitě po skončení jednání sněmovny, tedy možná již v sobotu. Pro schválení zákonů s výjimkou rozpočtových je třeba souhlas obou komor parlamentu a podpis prezidenta. Senátoři budou muset ovšem jednat v náhradních prostorech, protože jednací sál minulý týden zaplavila voda z kanalizace.

ZÁPLAVY 2002

všechny články

fotogalerie

Špidla žádá více času pro rozpočet
Škody po záplavách se podle hrubých odhadů vyšplhaly na 60 až 90 miliard korun, což zásadně ovlivní hospodaření státu. Vláda měla návrh rozpočtu předložit sněmovně do konce září.

Špidla žádá více času. "Za nejdůležitější považuji úvahu o posunutí termínu předložení státního rozpočtu o jeden měsíc," prohlásil premiér.

První čtení vládního návrhu zákona o státním rozpočtu na příští rok si sněmovna naplánovala na 16. října. Druhé čtení návrhu měla zahájit nejdříve 27. listopadu. O schválení rozpočtu by pak měla hlasovat 48 hodin po skončení druhého čtení.

Předseda ODS Václav Klaus řekl, že poslanci jeho strany budou iniciovat změnu zákona o Fondu národního majetku a o rozpočtových pravidlech tak, aby na odstranění následků záplav mohly být využity i příjmy z privatizace.

Premiér bilancoval záplavy
Premiér Špidla po setkání se členy organizačního výboru sněmovny zopakoval, že celkem muselo být evakuováno 220 tisíc lidí, z nichž zhruba 70 tisíc je stále mimo domov. Dva tisíce lidí evakuace přímo zachránila. "Přesnou statistiku nelze v tuto chvíli získat, a údaje jsou tedy přibližné," podotkl Špidla.

Se záplavami a jejich následky bojuje 22 500 záchranářů. "Na práci se podílí také dvacet týmů specialistů z osmnácti zahraničních zemí," dodal premiér. Povodně si vyžádaly třináct obětí, z toho dvanáct zemřelo. "Jeden člověk je pohřešován," řekl premiér.

S výjimkou úniku chlóru ve Spolaně Neratovice není podle předsedy vlády hlášena žádná vážná ekologická havárie. "V chemičce unikl chlór v množství nikoli nepatrném, přesto však nepřesahoval rizikovou hranici," řekl Špidla, podle něhož je už situace pod kontrolou a další únik nehrozí.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Betonový panel rozdrtil dělníkovi nohy, po roce muž přišel děkovat hasičům

Hasičům z olomoucké stanice přišel po roce na olomouckou stanici poděkovat muž,...

Téměř rok po nešťastné události v Ústíně na Olomoucku, kde betonový panel při vykládání spadl na dělníka a zavalil mu...

ČEŠTÍ ŘIDIČI: Když v autě poučujeme ostatní, jsme nebezpeční, říká expert

Nedodržování bezpečného odstupu je velkým nešvarem na českých silnicích

Mnohem lépe než v porevolučních letech se podle zkušeného dopravního psychologa Aloise Hudečka dnes chovají řidiči na...

Zeman jmenoval Babišovu vládu. Přeje si, aby získala důvěru do února

Prezident Miloš Zeman na Hradě jmenuje vládu Andreje Babiše. (13. prosince 2017)

Vláda Andreje Babiše poprvé zasedla. Vicepremiéry byli zvoleni ministr zahraničních věcí Martin Stropnický a ministr...Najdete na iDNES.cz