Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Voda klesá, oblasti sčítají škody

  16:17aktualizováno  16:17
- Voda opadá. Stav ohrožení vodohospodáři odvolali i v Ústí nad Labem. Silnice u mostu E. Beneše je sice stále zaplavena, předpokládá se ovšem, že voda klesne a vozovka bude moci od středy opět fungovat.
Lidé se soustřeďují na sčítání škod, pojišťovny vyplácejí první zálohy. Firmám, jejichž ztráty se odhadují na více než miliardu, by měl pomoci stát.

Ve středu má fungovat dosud zaplavená ústecká silnice
Odpoledne se očekává další pokles hladiny Labe v Ústí nad Labem. Byl odvolán třetí, nejvyšší stupeň povodňové aktivity.

Část ústecké vozovky na hlavní komunikaci z Prahy do Děčína je stále kvůli záplavám neprůjezdná. Pokud se splní předpověď hydrometeorologů, bude nábřežní silnice ve středu časně ráno vyčištěna a provoz zde bude obnoven během dopoledne.

V Dolním Žlebu musí lidé jezdit kvůli vodě vlakem
Na pokles hladiny Labe čekají obyvatelé Dolního Žlebu na Děčínsku, kterým velká voda od 11. března uzavřela jedinou silnici a jsou odkázáni na železniční dopravu.

V Němčicích platí už jen pohotovost
Hladina Labe v Němčicích u Pardubic klesla během noci o zhruba půl metru. Stupeň povodňové aktivity se tak snížil ze stavu ohrožení na pohotovost. Hladina řeky bude podle vodohospodářů i nadále vytrvale klesat.

Na ostatních částech Labe ve východních Čechách už nehrozí žádné nebezpečí.

Na Mělnicku voda nadělala škody za půl milionu
Na území Mělnicka byl odvolán druhý stupeň povodňové aktivity a voda i nadále ustupuje.

Přednosta mělnického okresního úřadu Miroslav Neumann odhadl, že škody způsobené velkou vodou na soukromém majetku nepřesáhnou tři miliony korun. Větší újma nebude podle něj ani na majetku obcí a státu. Poškozeny jsou především místní komunikace, veřejné osvětlení a je zanesena kanalizace. Celkem škody odhadl na půl milionu korun.

Nic jsme nezanedbali, hájí se vodohospodáři
Vodohospodáři na Jablonecku a Semilsku se pustili do nejnutnějších oprav toků. Velká voda kromě Jizery poškodila a zanesla i koryta jejích přítoků. Ředitel jabloneckého závodu Povodí Labe Jaroslav Jaroušek odmítá kritiku místních obyvatel, že vodohospodáři měli koryta přítoků Jizery v nepořádku. "Nezanedbali jsme nic, na povodí jsme prováděli pravidelnou běžnou údržbu, pokud byla koryta zanesená a úřady to věděly, měly nás na to upozornit," hájil se ředitel povodí.

Moravští hasiči poslali do Čech vysoušeče
Hasiči z jihovýchodní Moravy poslali do zaplavených východních Čech vysoušeče. "Hasičský záchranný sbor okresu Uherské Hradiště jich připravil sedmačtyřicet a my třiapadesát v celkové hodnotě přesahující dva miliony korun," upřesnil ředitel Hasičského záchranného sboru okresu Zlín Vladimír Hanák. Dalších devatenáct vysoušečů nabídlo město Otrokovice, o deset z nich už požádal Železný Brod na Jablonecku.

Na jižní Moravě uplatí už jen první stupně
Hladiny všech toků na jižní Moravě klesají a v noci na úterý byly zrušeny všechny druhé stupně povodňové aktivity znamenající pohotovost. První stupeň platí stále na řece Moravě ve Strážnici na Hodonínsku, na Svratce a Dyji. "Předpověď počasí je ale příznivá, proto budou hladiny řek v nejbližších dnech klesat," míní technický ředitel společnosti Povodí Moravy Václav Košacký.

Na Olomoucku voda ničila břehy toků
Velká voda napáchala na střední Moravě největší škody na březích potoků a řek. Především na Šumpersku jsou poničeny i silnice a jedna železniční trať. Ředitel olomouckého závodu Povodí Moravy Antonín Kurfürst předběžně vyčíslil škodu na 150 milionů korun. Jde však o první odhad, neboť velká voda ještě pořádně neopadla a zvednutá hladina může skrývat další škody.

Rozvodněná Morava a její přítoky na střední Moravě nejvíce ničily v horském okrese Šumperk, kde ztráty předběžně dosahují na 120 milionů korun, přičemž jen Povodí Moravy počítá škody na tamních tocích na 113,5 milionu korun. Škoda na narušené železnici mezi Zábřehem a Postřelmovem je 400 tisíc korun. Škody však zatím nenahlásily místní firmy.

Na Olomoucku postihla velká voda nejvíce Litovel, avšak podle starosty Vojtěcha Grézla nejsou škody velké. "Bylo zatopeno několik okrajových domů, sklepy a garáže. Škody půjdou zhruba do desetitisíců korun," odhadl starosta.

Rozvodněné Labe komplikuje jízdu po Ústí nad Labem. Dopravu u Benešova mostu sice řídí policisté, průjezd městem přesto trvá déle, než obvykle. (12. března 2000)

Rozvodněné Labe komplikuje jízdu po Ústí nad Labem. Dopravu u Benešova mostu sice řídí policisté, průjezd městem přesto trvá déle, než obvykle. (12. března 2000)

Rozvodněné Labe komplikuje jízdu po Ústí nad Labem. Dopravu u Benešova mostu sice řídí policisté, průjezd městem přesto trvá déle, než obvykle. (12. března 2000)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...

Lékařku záchranky po oživování pacienta přemohly emoce. Rozplakala se

Po oživování pacienta lékařku zaplavila vlna emocí.

Na sociálních sítích se objevila fotografie lékařky, kterou někdo zachytil krátce poté, co v Praze oživovala mladého...Další z rubriky

Aplikace by mohly nahradit taxametry. Taxikáři proti tomu protestovali

Demonstrace taxikářů před ministerstvem dopravy (24. 11. 2017)

Taxikáři v pátek protestovali před budovou ministerstva dopravy v centru Prahy, kde jednala pracovní skupina, která...

Boje o Hrad se může zúčastnit devět lidí, nejvíc chyb v petici měl Zeman

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů.

Ministerstvo vnitra v pátek ráno potvrdilo, že se prezidentských voleb může zúčasnit devět kandidátů. Při kontrole...

Migrující los u Olomouce konečně překonal dálnice a zamířil k Libavé

Jeden ze snímků losa, který se nyní pohybuje západně od Olomouce.

Tříletému samci losa evropského, který v říjnu při migrování z východních Čech dorazil na Olomoucko, se podle informací...Najdete na iDNES.cz