Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Voda klesá a sčítají se škody

  13:53aktualizováno  13:53
Velká voda v Česku opadá a sčítají se škody. Rozvodněné Labe, které v Děčíně kulminovalo v noci při 12,30 metrech, zamířilo do Německa. Drážďany zažily vrchol povodně ráno. Města a obce podél opadajících řek uklízejí. V Litoměřicích chybí balená pitná voda, dezinfekční a čistící prostředky. Ústí a Děčín mají relativní dostatek. Na jihu Čech se odstraňují škody. Vltava zvolna, ale vytrvale klesá i v Praze.

Hejtman musel uvolnit místo lachtanovi
Hejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc musel odložit obhlídku zaplaveného kraje. Vrtulník, jímž měl letět, byl totiž odvolán pro ošetřovatelku, která v Roudnici nad Labem vyzvedne odplaveného lachtana z pražské zoologické zahrady. "Nevím co si tom mám myslet. Odvolali mě s tím, že pošlou jiný vrtulník," komentoval situaci hejtman. O putování lachtana se více dočtete ZDE.

Labe ustupuje už v celém Ústeckém kraji. Podle webových stránek ústeckého magistrátu dosahovala hladina Labe v devět hodin ráno 11,13 metru. Řeka v Ústí kulminovala v pátek odpoledne při 11,85 metru. Obvyklá výška hladiny Labe je kolem dvou metrů.

V Ústí se začalo uklízet. "Labe klesá a my potřebujeme na úklid lopaty, které ale nejsou," řekl ČTK mluvčí magistrátu Milan Knotek.  Na nedostatek lopat upozornili nejdříve ústečtí občané, kteří chtěli začít s úklidem. "Zcela konkrétní pak byla informace jednoho muže, který na magistrát přinesl 5000 korun. Protože nemůžeme přijímat peníze v hotovosti, doporučili jsme mu, aby za tuto částku nakoupil lopaty," uvedl Knotek.

Magistrát mu poskytl auto, aby mohl zajet do obchodu. "Tam koupil posledních deset lopat, takže lopaty sháníme usilovně dál," dodal Knotek pro ČTK.

Obce na Litoměřicku prosí o humanitární pomoc. Chybí hlavně balená pitná voda, silnostěnné igelitové pytle, hygienické prostředky. Je tu i akutní potřeba pánského, hlavně pracovního, a dětského oblečení. Darované oblečení by mělo být čisté. Pomoc je možné směrovat na krizový štáb v Litoměřicích nebo do humanitárního skladiště na letišti v Roudnici nad Labem.

Hasiči v Hřensku likvidují propan-butanové lahve
V Děčíně, kde povodeň dosáhla vrcholu v noci na úrovni 12,30 metru, začala voda odtékat z ulic. Bez spojení zůstává Hřensko na Děčínsku. Obec byla v pátek dopoledne zcela evakuována. Ale i tam už velká voda opadá. Stánkaři, kteří před velkou vodou prchli, tam vše zanechali. Teď se obávají, že ustupující Labe odnese jejich zboží do Německa.

Ve stáncích však zůstaly i propan-butanové lahve. Okresní policejní ředitel proto povolil hasičům, aby je z obce odstranili i s dalšími naplaveninami. Policisté je totiž odmítali do obce pustit. Kvůli nebezpečí výbuchu však mohou hasiči do zaplavených území jen na pramicích. "Jsme rádi, že na zásah policejního ředitele tam hasiči mohou, aby to mohli vytahat a zabezpečit proti výbuch," řekla starosta Hřenska Zdeněk Pánek.

"Je problém to uhlídat, je nás málo. Potřebovali bychom třikrát více lidí. Za poslední tři dny jsem potkal stovku Vietnamců. Je těžké jim vysvětlit, že do oblasti nemohou," popisuje situaci strážník Josef Turek.

"Máme málo lidí, snažíme se posílit složky. Nyní se o tom jedná," doplnil děčínský policejní ředitel František Pelant.

Rozsáhlá fotogalerie

Co dělat při návratu domů

Odpovědi na to, co vás po záplavách nejvíc zajímá

Všechny články o záplavách najdete zde.
Velká voda působí Spolaně problémy
I ve středních Čechách voda opadá. Celkově ubývá vody v Berounce i ve Vltavě. Na jih od Prahy už v povodí těchto řek energetici obnovili dodávky elektřiny do 95 procet domácností. Podle mluvčího středočeského krizového štábu Petra Husáka nabídli energetici lidem v postižených oblastech zvýhodněný tarif, 90 haléřů za kilowatthodinu. Ten platí do 31. října. 

Na Mělnicku se škody na rozvodech zjišťují. Během dvou až tří dnů by se měla situace stabilizovat i zde. Tamní okresní povodňová komise eviduje už více než 60 zřícených či vážně poškozených domů. 

Střední Čechy se podle mluvčího krizového štábu už zmobilizovaly a nabízejí pomoc Severočechům.

Velká voda opadá i v zatopené neratovické Spolaně a působí problémy. V areálu totiž opět uniká chlór. Tentokrát ale podle Husáka vniká do izolované budovy v areálu a ne do okolí. "Bezprostřední nebezpečí občanům nehrozí," řekl iDNES Husák s tím, že v okolí firmy byla naměřena asi poloviční koncentrace plynu, než jakou by mohli lidé pocítit na svém zdraví. Se situací se na místě seznámili i ministři Jaroslav Tvrdík a Stanislav Gross. Únik jedovatého plynu na místě monitoruje i laboratoř. Areál hlídají policisté a vojáci.

Spolana Neratovice po poradě s krizovým štábem přemění jedovatý chlór na neškodný chlornan.

Během noci středočeské hasiče nezaměstnávala pouze velká voda. V Kladně vyhořela sportovní hala Bios. Příčinu požáru vyšetřují policisté. Škody se odhadují na 20 milionů korun.

Jižní Čechy sčítají škody
Lidé z obcí v okolí rybníka Rožmberk se na rozdíl od řady evakuovaných Pražanů domů ještě vrátit nemohou. Přestože hladina Rožmberka klesá, krizový štáb ho bude dál hlídat. V pondělí očekává ministr vnitra Stanislav Gross rozhodnutí orgánů krizového řízení, zda se lidé mohou vrátit. Rožmberk během záplav více než zdvojnásobil svou plochu a zadržoval zhruba dvakrát více vody než přehrada Římov.

Nejhorší situace v jižních Čechách zůstává ve městech na Lužnici, jejíž hladina se snižuje pomalu.

Do lipenské přehrady přitéká 58 metrů krychlových vody za vteřinu a přehrada upouští 80. Také na římovské přehradě, z níž do Malše odtéká 44 metrů krychlových za vteřinu, odtok mírně převyšuje přítok. Přehrady si tak vytvářejí dostatečný prostor pro případ vyššího přítoku. Meteorologové očekávají, že v podhůří Šumavy a v Novohradských horách mohou srážky při přeháňkách dosáhnout nejvíše 20 milimetrů.

Ministr Gross v pátek uvedl, že přehrady na rozvodněných řekách budou podrobeny preventivní prohlídce. Dodal, že příští týden budou všichni, kteří se podílejí na záchranářských a úklidových pracích v oblastech postiženými záplavami, očkováni proti žloutence typu A.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

V tunelech na D8 se měří, ale pokuty za rychlost nikdo nevybírá

Tunel Panenská na dálnici D8, kde je rychlost omezená na 80 kilometrů v hodině.

Řidiči překračující osmdesátku v tunelu Panenská na D8 před hranicemi s Německem se zatím stále nemusejí bát pokut....

Nedopustili jsme roztržku, rozdělení bylo správné, shodli se Klaus a Mečiar

Bývalí premiéři Václav Klaus (vpravo) a Vladimír Mečiar se zúčastní debaty...

Bylo to jako propadnout se v čase o čtvrt století zpět. V budově bývalého Federálního shromáždění vzpomínal Václav...

JAK SE ZMĚNILI ŘIDIČI: Končící pruh nebo červená mnohé nezastaví

Jízda na červenou

Tresty od soudu na mnoho let do vězení za agresivní jízdu na silnici či dálnici jsou dnes téměř pravidelností. Je to...Najdete na iDNES.cz