Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Voda do domů nedorazila

  16:59aktualizováno  16:59
Velké jezero, které se objevilo v polích u Týnečka na Olomoucku museli několik hodin odčerpávat hasiči. Hrozilo, že se voda dostane do několika domů ve vesnici. Policie kvůli tomu uzavřela frekventovanou silnici na Šternberk a dopravu odkláněla po vedlejších silnicích. O odčerpání jezera rozhodla olomoucká povodňová komise.

Do Týnečka přišly hned dvě vlny. "Nikdo nečekal, že sem přijde takové množství vody," divil se Pavel Císař z Týnečka, který jako první zalarmoval úřady.

Voda mu minulý týden v pátek zalila zahradu a studnu. Tu vyčistil, ale v pondělí přišla další, daleko mohutnější vlna. To už Pavel Císař zjistil, že mu vlastní síly nestačí.

Šéf odboru ochrany na olomouckém magistrátu Radek Zapletal řekl, že voda začala stékat z okolních polí po zmrzlé půdě poté, co se oteplilo a začalo trochu pršet. "Původní odtokové trasy a příkopy jsou přerušené. V posledních hodinách se situace poměrně dost zhoršila," vysvětlil Zapletal.

Magistrát ve čtvrtek svolal povodňovou komisi, která požádala o pomoc hasiče. Nasadili osm čerpadel a za několik hodin z laguny odvedli statisíce litrů vody.

"Jezero mělo rozlohu asi padesát krát padesát metrů, místy bylo až šedesát centimetrů hluboké. Práce byla komplikovaná, hasiči museli rozbíjet led, který ve vodě byl. Kdyby pokračovaly deště, voda stékající z polí, by bezprostředně ohrozila i obydlí," uvedla mluvčí hasičů v kraji Vladimíra Hacsiková.

V okolí Týnečka je to první případ od mohutných povodní na Moravě před šesti lety, kdy zdejší lidi ohrožovala voda. "Pokud by se udělalo to, co bylo domluveno po záplavách, myslím, že by nás voda už netrápila. Slíbilo se, že se udělá násyp a zvedne se cesta, která by tak vytvořila přirozenou hráz. Nic se ale neudělalo," postěžoval si Císař.

Vedoucí odboru ochrany na olomouckém magistrátu Radek Zapletal připustil, že to, co se v Týnečku stalo v těchto dnech, se může kdykoliv opakovat, pokud bude podobné počasí. "Budeme hledat řešení, jak tomu do budoucna zabránit," přislíbil.

Hasiči odčerpávají vodu z pole v Týnečku. 30.ledna 2003Témata: povodně, studny

Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Návrh otevřít znovu velké obchody o státních svátcích poslanci odmítli

(Ilustrační snímek)

Velké obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních zůstanou dál při některých státních svátcích zavřené. Zrušení zákona,...

Výbor doporučil nevydat Svobodu ke stíhání kvůli kauze Opencard

Sněmovní imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého primátora...

Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého pražského primátora Bohuslava Svobodu k...

Okamurův bratr chce v Praze 8 do Senátu, má už podporu místních lidovců

Hayato Okamura je aktivním členem katolické komunity v pražských Holešovicích.

Lidovci z Prahy 8 chtějí, aby za ně kandidoval do Senátu Hayato Okamura. Pokládají ho za výraznou a silnou osobnost, a...

Najdete na iDNES.cz