Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vocásek chce na svobodě pomáhat narkomanům

  12:34aktualizováno  12:34
Pokud přesvědčí soud a octne se na svobodě, chce pomáhat mladým narkomanům. V mírovské věznici poznal sám sebe, začal věřit v Boha, fandí ministru spravedlnosti a Havlovi je vděčný. Aspoň tak to řekl Frekvenci 1 doživotně odsouzený Zdeněk Vocásek, který díky exprezidentovi unikl oprátce.

V kriminále strávil dvacet let a prý se změnil. Chce ven. | foto: Libor TeichmannMF DNES

"Moje první kroky by vedly do léčebny pro mladistvé narkomany a alkoholiky, kde mám už vyjednané ubytování," říká šestačtyřicetiletý Vocásek, který se za mříže dostal za dvě vraždy a jeden pokus o ni.

Je to poslední Čech odsouzený v Husákově éře k trestu smrti. V kriminále strávil dvacet let a nyní požádal o propuštění na svobodu.

Recept, jak přežít
Vocásek tvrdí, že ho vězení změnilo. Začal si vážit i sám sebe, díky práci několika duchovních se z něj navíc stal věřící člověk. "Víra, knihy, sebeúcta," předkládá recept na to, jak dvě desetiletí ve věznici bez úhony přežít.

Zabít by prý nedokázal. Naopak chce pomáhat druhým. A jeho jediné přání - pokud ho soud propustí - je normálně se zapojit do společnosti.

Jednoduché to mít ale nebude, rodiče se za něho spíše stydí a on by se jim nerad vnucoval. Zda je navštíví, až bude na svobodě, zatím neví. Asi by jim jen zavolal. Dopis psát nechce, protože otec neumí číst. "Já mu nemůžu psát proto, že neumí číst ani psát. On je bývalý cirkusák, který chodil jen do první třídy."

Na svět venku ale podle svých slov připravený je - čte noviny a sleduje televizi. Ví, že se život zrychlil, ale věří, že by v něm obstál.

S dalším známým vězněm, Jiřím Kajínkem, prý několikrát mluvil. Věří mu, že je nevinný. "Na základě toho, že on to sám tvrdí a pak jsou další důvody, že v tom jedou i policajti," tvrdí Vocásek.

Ministře, přijeďte
Vocásek si váží nového ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila. Je to podle něj "rozumný chlap". A vyzývá ho, aby se na Mírov přijel podívat.

Vděčný je i bývalému prezidentu Havlovi. Právě ten mu po listopadu 1989 trest smrti prominul. "Vím, že kdyby přišla revoluce o pár měsíců později, byl bych už na druhém břehu."

Vocáska poslal soud v roce 1988 na oprátku za dvojnásobnou vraždu důchodce. Díky změně režimu jí unikl, později mu byl trest změněn na doživotí. Po dvaceti letech požádal soud o propuštění. Tvrdí, že se změnil. - více zde

Soud se jeho žádostí zabýval v polovině května přímo v mírovské věznici. Rozhodnutí však zatím odložil, chce ještě doplnit znalecký posudek psychologů. - více zde

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Pod stromy umírá příliš mnoho řidičů. Experti radí kácet a omezit rychlost

Zdemolované auto a strom, do kterého po smyku narazilo.

Zhruba každého šestého mrtvého při autonehodách má na svědomí srážka se stromy. Ta přitom podle dlouhodobých statistik...

Plaga jmenoval nové profesory, jsou mezi nimi i držitelé Českého lva

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga předal jmenovací dekrety...

Nové profesorky a profesoři vysokých škol v pondělí v Karolinu převzali jmenovací dekrety od ministra školství v demisi...

Policie viní z terorismu bývalého imáma z Prahy. Jeho bratr válčí v Sýrii

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Policie obvinila z terorismu první tři Čechy. Jedním z nich je bývalý pražský imám Sámer Shehadeh, o nějž se již dříve ...

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz