Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vnuk si přepadení babičky odpyká

  15:56aktualizováno  15:56
Praha, Ústí nad Labem - Pražský vrchní soud trestal brutální loupežné přepadení starší ženy. Paradoxní je skutečnost, že násilníky vedl vnuk oběti. Příbuzný sedmašedesátileté ženy Tomáš Tausche odešel od soudu s trestem 7,5 roku vězení. Jeho kamaráda Jakuba Fantu poslal soudce definitivně za mříže na 8,5 roku.

Pražský vrchní soud tak potvrdil lednový rozsudek ústeckého krajského soudu. Ten uložil devatenáctiletému Tauschemu a dvaadvacetiletému Fantovi tresty, jejichž výše bere v úvahu předchozí odsouzení za jinou trestnou činnost.

Případ posledního z trojlístku, devatenáctiletého Štěpána Švédy, vyloučil odvolací soud k samostatnému projednání.

Na svobodě stíhaný mladík, kterému soud prvního stupně vyměřil pětiletý trest odnětí svobody, totiž k jednání nepřišel. Pokud se obžalovaného nepodaří předvolat, vrchní soud na něj vydá zatykač, prohlásil předseda senátu.

Trojice babičku málem zabila
Tausche společně se dvěma kamarády přepadl loni v lednu svou babičku a téměř ji zabil. Trojice pak starou ženu oloupila asi o sedm tisíc korun, kávu, čokoládu a alkohol.

Mladí muži podle soudu vnikli loni v lednu do domku Jarmily Tauschové v Krupce na Teplicku s cílem ukrást jí peníze. Ženě hodili přes hlavu látkový závěs a povalili ji na podlahu.

Hlavou pak staré paní tloukli o zem, kopali ji, lili na ni rum a vyhrožovali jí zapálením domu a zabitím, když neřekne, kde má uschován důchod.

Ústecký soud trestal jen za loupež
Tausche stanul před soudem pro pokus vraždy a loupež. Jeho společníci, Jakub Fanta a Štěpán Švéda, se zpovídali jen z loupežného přepadení.

Senát ale nakonec všechny potrestal pouze za loupež a porušování domovní svobody. Fantovi uložil trest sedm a půl roku, Švéd má svobodu ztratit na pět let.

"V případě Tomáše Tauscheho se neprokázalo, že by chtěl svou babičku zavraždit. Proto jsme ho z obžaloby tohoto trestného činu zprostili," uvedl v lednu ústecký soudce Edvin Svoboda.

Tausche: Chtěl jsem babičku omráčit 
Nejbrutálnější byl podle soudců právě její vnuk Tausche. Ten se před soudem k činu přiznal. "Chtěl jsem babičku omráčit, aby nás nepoznala. Rozbil jsem o její hlavu dvě lahve," vypověděl před senátem mladík.

Soudce Svoboda při vyhlašování verdiktu zdůraznil, že obžalovaní se dopustili zvlášť společensky nebezpečného jednání. Soud ale přihlédl i k polehčujícím okolnostem.

Tomáš Tausche, který útok údajně inicioval a vedl, se přiznal a projevil lítost. Totéž učinil Fanta, jehož podíl byl podle soudu o poznání menší. Švéda zase dosud nebyl trestán.

Soud řeší případ devatenáctiletého Tomáše Tauscheho (uprostřed) z Krupky na Teplicku. Ten loni v lednu přepadl a kvůli dúchodu málem ubil svou babičku. Spolu s Tauschem usedli na lavici obžalovaných i třiadvacetiletý Jakub Fanta (vlevo) a devatenáctiletý Štěpán Švéda, 10. ledna 2002

U Krajského soudu v Ústí nad Labem pokračovalo projednávání případu devatenáctiletého Tomáše Tauscheho z Krupky na Teplicku, který je podezřelý, že spolu se dvěma kamarády téměř utloukl svou babičku, 10. ledna 2002

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Na Příbramsku havarovalo auto s chemikáliemi, lidé mají zákaz větrání

Na Příbramsku havarovalo auto s chemikáliemi, lidé mají zákaz větrání....

Dopoledne sjelo nedaleko obce Pňovice na Příbramsku ze silnice auto s nákladem chemických látek. Řidič utrpěl lehké...

Tři Afghánci chycení na jihu Čech mířili do Německa, jeden je nezvěstný

Afghánci se ukryli v kamionu, který mířil z Turecka do České republiky.

Turecký řidič zřejmě nepomáhal trojici Afghánců, které před měsícem objevili celníci v Budějovicích. Skončili v...

Řidič jel příliš rychle, kamion plný dětských plen skončil v potoce

Polský řidič kamionu sjel za Švihovem do potoka. Příčinou nehody byla rychlá...

Polský řidič kamionu ve čtvrtek v podvečer sjel do potoka za Švihovem na Klatovsku. Podle policistů byla příčinou...

Najdete na iDNES.cz