Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vnučka po 92 letech odkryla příběh účastníka rumburské vzpoury

  15:28aktualizováno  15:28
Dědeček Jany Mislolerové z Chomutova Karel Troják se v roce 1918 účastnil rumburské vzpoury. Jeho vnučka navštívila místa, která se mohla stát hrobem celé rodiny, a poprvé zveřejnila příběh uzavřený po 92 let jen v rodinném kruhu.

Někdejší vzbouřenec Karel Troják v roce 1944 v uniformě důstojníka protektorátního vládního vojska. | foto: archiv J. MislorerovéMF DNES

"O tom, že po vzpouře popravili nějaké vojáky, se děda nikdy nezmínil. Asi nechtěl vystrašit mou dětskou dušičku nebo chtěl tu hrůzu prostě vymazat z paměti," napadá Janu Mislolerovou při exkurzi po Rumburku s historičkou tamního muzea Ester Sadivovou.

Tváří v tvář místům, kde se vše odehrálo, si věrněji dokázala představit, jak tehdy vyhladovělí a válečnými útrapami zoufalí vojáci vypověděli poslušnost důstojníkům a potažmo císaři pánu.

"Dědeček rukoval jako dobrovolník v 17 letech a dostal se na italskou frontu. Válečné nadšení ho ale rychle přešlo. Vyprávěl, jak všichni měli hrozný hlad, byli nevyspalí a trpěli zimou. Tehdy se stal silným kuřákem, to mu pomáhalo zahnat hlad, zimu i strach. Mám teď 18letého vnuka a představuji si, jak strašné to pro tak mladé chlapce muselo být," přibližuje vnučka válečný osud Karla Trojáka.

Z frontové linie vysvobodila mladého vojáka nákaza břišním tyfem. Léčit ho poslali do Čech, v Rumburku čekal, kdy ho armáda znovu odvelí na bojiště.

Do vzpoury museli i ti, kteří nechtěli

Město se tehdy potýkalo s nedostatkem potravin, přitom muselo živit stovky ubytovaných vojáků. Mezi lidmi vypukly hladové bouře a vojáci měli rozkaz je rozehnat. Už o měsíc později sami vyšli do ulic revoltovat, nechtěli dál nasazovat život na bojišti.

Zakroužkovaný muž u polní kuchyně je Karel Troják nedlouho po vzpouře, zhruba na počátku se kariéry v československé armádě na počátku dvacátých let minulého století.

Zakroužkovaný muž u polní kuchyně je Karel Troják nedlouho po vzpouře, zhruba na počátku kariéry v československé armádě na počátku dvacátých let minulého století.

Dne 21. května 1918 několik set vojáků zabralo sklady zbraní, pozatýkalo důstojnictvo a ovládlo město.

"Vždy jsem se ptala, jak to děda prožíval. Říkal, že se necítil jako hrdina, že víceméně jen poslouchal rozkazy. Zdůraznil taky, že mezi vzbouřenci byli i vojáci, kteří se nechtěli připojit, ale museli jít, nebo by je zastřelili," zprostředkovala dědečkovy vzpomínky Jana Mislolerová.

Vzbouřenci chtěli pochodovat na Prahu a celozemskou vzpourou zastavit válku, tak jako se to povedlo bolševikům v Rusku. Došli však jen do Nového Boru, kde rebelii ukončila krátká bitva s povolanými loajálními jednotkami.

Přežil, při zatčení neměl zbraň

Poražení dezertéři zčásti upadli do zajetí a zčásti se rozutekli do okolních lesů. Četnictvo na ně pořádalo doslova hon. Zásluhou historiků se Jana Mislolerová dozvěděla kdy, kde a kdo dopadl jejího dědečka.

"Snažili jsme se najít Karla Trojáka v seznamu zatčených, ale tam nefiguroval. To bylo divné, ale za chvíli jsme zjistili důvod. Četníci jeho jméno zkomolili na Trojan," popsala zádrhel při luštění vzbouřenecké historie Ester Sadivová.

Záznamy dále prozradily, že Troják se svým kamarádem narazili ještě týž den po bitvě v lesích poblíž Nového Boru na četnickou hlídku. Po krátké šarvátce se vzdali. Naštěstí u sebe neměli zbraně, které by jim mohly notně přitížit při určování míry trestu. Za vzpouru totiž hrozí smrt.

Velení armády ale nemohlo popravit všech 580 zatčených. K zastřelení tak bylo odsouzeno 24 osob a u desíti byl rozsudek záhy vykonán. Troják nejvyššímu trestu unikl a skončil s ostatními v žaláři terezínské pevnosti.

Národ je oslavoval, ale důstojníci jimi opovrhovali

Po vzniku republiky 28. října se dočkali vzbouřenci propuštění, národ je oslavoval jako hrdiny a Troják vstoupil do armády coby důstojník. Republika se ale zdráhala uznat vzpouru za odboj proti monarchii a někteří generálové opovrhovali těmi, kteří se do revolty zapojili.

Vnučka Karla Trojáka Jana Mislolerová u modelu sochy vojáka připomínající rumburskou vzpouru.

Vnučka Karla Trojáka Jana Mislolerová u modelu sochy vojáka připomínající rumburskou vzpouru.

Stigma vzbouřence poznamenalo i kariéru Karla Trojáka. "Pořád se musel stěhovat, maminka se kvůli tomu narodila na Slovensku. Na čas ho převeleli i na Podkarpatskou Rus, kam se nechodilo právě za odměnu," vypráví Mislolerová.

Troják nicméně sloužil v armádě až do roku 1946. Pak se přestěhoval do Chomutova, kde v roce 1963 zemřel. Vztah k vojsku se v rodině dědil ještě tři generace. Pro armádu pracovala 12 let i Mislolerová.

"Je zajímavé slyšet o osudu konkrétního účastníka vzpoury. Po roce 1989 jsme bohužel ztratili kontakt se všemi jejich potomky, kteří sem dřív jezdili na oslavy. O to je cennější, když se ještě dnes přihlásí někdo další," dodala historička Sadivová.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...

Začátek týdne bude větrný, přes Beskydy a Jeseníky se může přehnat orkán

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...

Cyklisté v Praze blokovali ulici. Protestovali proti zákazu kol v centru

Cyklisté v Praze protestovali proti zákazu kol v centru metropole (11. prosince...

Cyklisté v pondělí v podvečer na několik minut zablokovali Křižovnickou ulici v první městské části. Protestovali tak...Najdete na iDNES.cz