Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vnučka Alfonse Muchy vysoudila po letech odškodnění 300 tisíc korun

  14:44aktualizováno  14:44
Pražský městský soud v pátek s definitivně přiznal Jarmile Plockové odškodnění přes 300 000 korun. Vnučka Alfonse Muchy podala žalobu na ministerstvo spravedlnosti kvůli tomu, že byla po 12 let vyloučena z dědického řízení po svém otci Jiřím Muchovi, a nemohla tak těžit z autorských práv po svém dědečkovi.

Jarmila Mucha - Plocková, vnučka Alfonse Muchy | foto: Jan Karásek, MAFRA

Jarmila Plocková požadovala zaplacení nákladů ve výši zhruba 2,4 milionu korun a náhradu majetkové i morální újmy, celkově přes čtyři miliony korun. Obvodní soud pro Prahu 2 jí však loni přiznal pouze necelých 190 tisíc korun plus úroky z prodlení. Odvolací soud jí dnes přiřkl dalších 112 tisíc korun za nemajetkovou újmu a také náhradu nákladů řízení.

Předsedkyně senátu Danuše Červenková uznala, že ženě vznikla újma zejména kvůli délce řízení, nicméně ve zbytku nároku její žalobu senát zamítl.

Plocková se k soudu nedostavila. Odškodnění se domáhala na základě nálezu Ústavního soudu, který v roce 2005 zrušil rozhodnutí vydaná v dědickém řízení. Podle něj měla být Plocková účastníkem dědického řízení.

V roce 1988 požádal a následně i pověřil Jiří Mucha svoji dceru, aby se věnovala odkazu dědečkova díla. Jako výhradní dědic autorských práv k dílu Alfonse Muchy jí udělil práva vytvářet umělecké předměty podle Alfonsových návrhů.

Když v roce 1991 Jiří Mucha zemřel, začalo pro Jarmilu nelehké období - šestnáct let vleklých soudních stání, při nichž musela prokazovat, že je skutečně dcerou Jiřího Muchy. A to i přesto, že měla v rukou například notářsky ověřené prohlášení Jiřího a její matky Vlasty, že jsou jejími biologickými rodiči.

Až v roce 2002 bylo Ústavním soudem potvrzeno, že její biologický otec je Jiří Mucha, a o pět let později byly upraveny i spory o autorská práva.

Většinu majetku Alfonse Muchy získal jeho syn Jiří, po něm dědili jeho manželka Geraldine Muchová a syn John Mucha. Veškerá autorská práva po Alfonsu Muchovi i část majetku následně vložili do lichtenštejnské nadace Mucha Trust založené v roce 1992. Pro propagaci Muchova díla pak vznikla Muchova nadace.

Plocková vystudovala architekturu, dnes navrhuje, vyrábí a také úspěšně prodává užitné předměty podle studií Alfonse Muchy.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Poslanci se přeli o vydání Babiše a Faltýnka ke stíhání, rozhodnou v pátek

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek (oba ANO) byli vydáni Sněmovnou k trestnímu...

Spor o premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců Jaroslava Faltýnka, respektive o to, kdy Sněmovna rozhodne, zda je zbaví...

Hromadné nehody uzavřely dálnici D1, na jihu Moravy vyhlásili kalamitní stav

Sníh komplikuje dopravu na dálnici D1, stalo se několik hromadných nehod. (16....

Doprava na dálnici D1 stále stojí, a to na 99. kilometru u Humpolce. Další problémová místa policie zprovoznila v...

Do zastupitelstva Brna míří Faltýnek mladší, jehož dřív kritizoval Babiš

Jiří Faltýnek je synem poslance a prvního místopředsedy hnutí ANO Jaroslava...

Brněnské městské zastupitelstvo čeká změna, která se dotýká hnutí ANO. Místo Roberta Plagy, jenž se stal ministrem...

Najdete na iDNES.cz