Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vnitro zamítlo jednu z největších restitucí

  0:01aktualizováno  0:01
Po pětapadesáti letech rozhodlo ministerstvo vnitra ve správním řízení na základě Benešových dekretů, že poslední majitel rájeckého panství na Blanensku Hugo Mikuláš Salm-Reifferscheidt nebyl československým občanem. Není tak splněna základní podmínka pro jednu z největších restitucí, která se po roce 1989 měla v zemi odehrát. "Toto rozhodnutí je zásadní pro restituci řádově miliardového majetku Salmů. Když někdo nebyl československým občanem, nemůže být jeho dědicům majetek vydán," tvrdí právní zástupce města Blanska Zdeněk Koudelka.

Salmové totiž žádají o vydání asi sedmi tisíc hektarů lesní a zemědělské půdy na Blanensku, řady nemovitostí, dva zámky v Blansku a v Rájci. Rájecký zámek je od ledna národní kulturní památkou. Nároky si Salmové dělali i na pozemky nad známými Punkevními jeskyněmi v Moravském krasu.

Advokát zastupující potomky hraběte Hugo Mikuláše Salm- Reifferscheidta hodlá rozhodnutí ministerstva ještě zvrátit, případně se odvolat k vyšší instanci. "Do patnácti dnů podám ministrovi rozklad," řekl obhájce Felix Nevřela. Pokud by ani rozklad nepomohl, obrátí se na vrchní soud.

Rozhodnutím ministerstvo vnitra podle právníka Blanska Zdeňka Koudelky zároveň potvrdilo platnost Benešových dekretů v současném českém právním řádu.

"Benešovy dekrety předpokládají, že každý Němec přišel o československé občanství a důkazní břemeno dědiců, zda předkové splňují výjimku pro československé občanství, je na nich," vysvětlil právník Koudelka.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Poslanci odmítli, aby komisi pro kontrolu GIBS vedl komunista Ondráček

Komunista Zdeněk Ondráček na schůzi Sněmovny

Sněmovna odmítla, aby komunista Zdeněk Ondráček, muž, který před listopadem 1989 v Pohotovostním pluku Veřejné...

VIDEO: Po zkolabované D1 jeli hasiči krokem, řidiči stále neumí uhnout

Hasiči se na dálnici proplétají skrz zácpu

Místo toho, aby k havarovaným vozům uháněli záchrannou uličkou, museli se hasiči v úterý při kalamitě na D1 složitě...

Babiš slyšel podmínky ČSSD. ANO ale nehodlá nabízet jiného premiéra

Šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka, úřadující šéf strany Milan Chovanec a...

Andrej Babiš zahájil jednání o nové vládě a jako možného partnera oslovil ČSSD. „My se do vlády netlačíme. Není to...

Najdete na iDNES.cz