Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vnitro stáhlo další podivný zákon, trest za neohlášení návštěvy cizinců

  20:55aktualizováno  20:55
Ministerstvo vnitra odložilo nejméně o rok projednávání nových zákonů, které upravují pobyt cizinců. Sílí totiž vlna kritiky a ukazuje se, že zákony by lidi tlačily i do často absurdních situací. Například k povinnému ohlašování cizinců, kteří se u Čechů ubytují.

Některé neziskové organizace pracující s migranty kritizují chystaný cizinecký zákon. Na začátku července žádaly před budovou ministerstva vnitra jeho stažení. | foto: Matouš Hrdina, Člověk v tísni

K absurdním situacím může podle neziskových organizací vést například několik paragrafů novely zákona o pobytu cizinců. V nich stojí, že každý, kdo ubytovává za peníze nebo ubytuje více než pět cizinců, to musí ohlásit cizinecké policii, jinak mu hrozí pokuta 50 tisíc korun (viz box). Na úskalí upozornil deník E15.

"Pokuta za přestupek v této výši existuje i nyní, týká se ale jen podnikatelů a firem. V novém zákoně by se ale vztahovala na každého i nepodnikajícího člověka. Navíc by hrozila i někomu, kdo ubytuje třeba Slováky," nesouhlasí s návrhem Pavel Čižinský, advokát z Multikulturního centra, který se specializuje na migrační právo.

"Mohlo by se to dotknout teoreticky i toho, kdo si domů přiveze šest kamarádů z ciziny," varuje Magda Faltová, ředitelka neziskové organizace Sdružení pro integraci a migraci.

Novela zákona

Pasáže, které se v novele týkají změn pravidel k ubytování cizinců:

§ 240

Pokuta za přestupek
(1) Za přestupek lze uložit pokutu do 50 000 Kč, jde-li o přestupek podle § 239 odst. 1

§ 239

Přestupky jiných fyzických osob
(1) Fyzická osoba se jako ubytovatel dopustí přestupku tím, že(...)
c) nesplní některou z povinností podle § 235.

§ 235
(1) Ubytovatel je povinen policii oznámit ubytování cizince do 3 pracovních dnů po jeho ubytování.

Přičemž

§ 19
(1) Ubytovatelem se pro účely tohoto zákona rozumí každý, kdo poskytuje ubytování za úhradu nebo ubytovává více než 5 cizinců, s výjimkou případu, kdy lze ubytované cizince a ubytovatele považovat za osoby blízké.

Zdroj: Knihovna vládní legislativy

Ministerstvo vnitra se brání. Podle Břetislava Olivy z tiskového odboru v návrhu zákona nemění výši pokuty ani definici toho, kdo je ubytovatel. "Nedochází tedy k žádnému zpřísnění nebo zasahování do práva volného pohybu ani ke zvětšování administrativní zátěže," tvrdí Oliva.

Pravdou je, že v návrhu zákona je odstavec, který říká, že ubytováním se rozumí vztah založený na nájemní či jiné smlouvě. A také se v něm hovoří o tom, že povinnosti se netýkají osob blízkých. Ty občanský zákoník nyní definuje jako příbuzné či partnery.

Samo ministerstvo ale ve svém vysvětlování nahrává spíše přísnějšímu výkladu, že pokud by novela prošla, pokuta za návštěvy by byla možná.

"Pokud si někdo pozve soukromě domů cizince a počet takto ubytovaných cizinců nebude přesahovat pět osob, respektive nepůjde o ubytování za úplatu, není daná osoba považována za ubytovatele ve smyslu tohoto ustanovení," zopakoval výklad Oliva.

"Zřejmě by to nezpůsobovalo závažné problémy, protože policisté by neměli příliš nástrojů, jak to kontrolovat. Na druhou stranu ve chvíli, kdy by chtěli z nějakého důvodu znepříjemnit život člověku, je to určitě nástroj, který se k tomu dá využít," upozornila Faltová.

Padesát stran připomínek

Novinka je součástí komplexu rozsáhlých změn cizinecké legislativy. A jejich kritika sílí. Ministerstvo k návrhům obdrželo více než 50 stran připomínek (více čtěte zde).

"Návrhy zákonů nesmyslně zasahují do situací, které jsou v životě běžné a klade na ně další administrativní povinnosti a s tím spojené sankce," tvrdí o plánovaných změnách Faltová. Podle ní by změny vedly k tomu, že by se cizinci z Evropské unie museli po třech měsících přihlásit k přechodnému pobytu. "To je v souladu s evropské směrnicí, ale ČR nad rámec ní v novele opět vyžaduje, aby dokládal potvrzení o ubytování, ačkoliv s ním už Evropská komise kvůli tomuto zahájila řízení," uvedla Faltová.

Ještě za ministra Jana Kubiceho se proto úřad rozhodl, že změny zatím stáhne.

"Budeme iniciovat vložení návrhů nových zákonů upravujících pobyt cizinců do plánu legislativních prací vlády na rok 2014," informoval Břetislav Oliva.

iDNES.cz požádal o vyjádření i bývalého ministra vnitra Kubiceho, na otázky zatím nereagoval.

Vnitro i nadále vypořádává připomínky. Podle Olivy ale balík změn půjde do vlády až na konci příštího roku. "Proto je předčasné v tuto chvíli hovořit o konkrétní podobě a dopadech této připravované právní úpravy," tvrdí Oliva.

Neziskové organizace ale tvrdí, že pokud by nikdo na chyby neupozornil, politici by je nechali projít beze změn.

Legislativních podivností vyrobilo vnitro více

Ministerstvu vnitra se v poslední době příliš nedaří přesvědčit odborníky o tom, že připravované změny povedou k lepšímu.

Zavařilo si například novými občanskými průkazy. Záměr byl sice na počátku dobrý, ale předběhl fungování základních registrů, a tak například lidé, kteří potřebují výpis z trestního rejstříku, musí na úřady chodit s rodným listem. Ministerstvo chce chybu dodatečně napravit další novelou zákona. I opravu ale připravuje až na druhý pokus (více čtěte zde).

Podle Svazu měst a obcí byla až neuvěřitelná například příprava změny zákona, která by umožnila přestěhovat člověka s trvalým pobytem na úřadě do nemovitosti příbuzného, aniž by o tom onen příbuzný věděl (více o plánech čtěte zde). I tento nápad si nakonec úřad, poté co na problém upozornil iDNES.cz, rozmyslel (více o rychlé změně plánů čtěte zde).Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Za znásilnění může nejčastěji někdo známý, roste počet mladých násilníků

(Ilustrační snímek)

Za většinu znásilnění mohou osoby, které oběti znají, než cizí člověk v temném parku, ukazuje analýza 55 loňských...

ANO dostalo pokutu za předvolební kampaň, neoznačilo Babišovu knihu

Andrej Babiš při prezentaci své knihy O čem sním, když náhodou spím (22. června...

Hnutí ANO dostalo od Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí pokutu třicet jedna tisíc...

Babiš bude premiérem na Mikuláše, už má všechny kandidáty do vlády

Prezident Miloš Zeman a předseda hnutí ANO Andrej Babiš na tiskové konferenci...

Andrej Babiš zřejmě bude premiérem 6. prosince, tedy na Mikuláše, a jeho vláda by mohla být jmenována 15. prosince....Najdete na iDNES.cz