Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vnitro srazilo k nule šance Salmů na milionový majetek

  14:57aktualizováno  14:57
Ministerstvo vnitra nepřiznalo československé občanství hraběti Hugo Salmovi, kterému byl po 2. světové válce zabaven na základě Benešových dekretů rozsáhlý majetek na Blanensku. Oznámila to jeho dcera Marie Salm-Reifferscheidt-Raitzová. Potomci tak nemají nárok na vrácení majetku.

Marie Salmová v zámku Rájec - Jestřebí | foto: Monika TomáškováMF DNES

Ministerstvo vnitra potvrdilo, že v případu rozhodlo, jeho pracovníci ale zatím nesdělili jak a na základě čeho. Proč nebylo občanství přiznáno, neuvedla ani dcera hraběte.

"Je to hanba. Nechápu, jak je možné, že ministerstvo nejednalo podle verdiktu Ústavního soudu, který se už k tomuto problému jednou vyjádřil," uvedla Salmová.

V minulosti vnitro Salmovi československé občanství nepřiznalo. Loni v srpnu ale Ústavní soud toto rozhodnutí zrušil. Ministerstvo proto muselo o záležitosti rozhodnout znovu. Zda se Salmovi potomci proti rozhodnutí odvolají, není jasné. Další kroky chtějí konzultovat s právníky.

Vnitro rozhodovalo o Salmově občanství v roce 2002. Po půl století tehdy dokončilo správní řízení, v němž hraběti odepřelo československé občanství.

Ústavní soud ale poukázal na to, že nebyly posouzeny četné důkazy. Upozornil také, že bylo porušeno právo na spravedlivý proces. Soudci dokonce připomněli, že hrabě za okupace pomáhal spoluobčanům.

Ústavní soud podle jeho mluvčího Michala Spáčila nerozhodoval o tom, zda byl Salm československý občan. "Jen jsme poukázali na vzniklé chyby, rozhodnutí v kauze zrušili a spis vrátili k novému rozhodnutí," řekl už dříve mluvčí. Po verdiktu soudu vznikly dva naprosto protichůdné právní názory na spor.

Otázkou zůstává Salmova podpora nacismu
Advokát Salmů Felix Nevřela tehdy zdůraznil, že Ústavní soud jasně nastínil, jak má vnitro postupovat. Podle něj o československém občanství Huga Salma není pochyb. Poslanec ČSSD a právní zástupce Blanska v tomto sporu Zdeněk Koudelka už po loňském verdiktu prohlásil, že na Salmy bylo po druhé světové válce pohlíženo jako na německé bezdomovce. Podle něj není k vydávání majetku na Blanensku důvod.

Odpůrci Salmů upozorňují na to, že hrabě byl členem některých nacistických organizací. Jeho potomci to ale neustále zpochybňují. Koudelka uvedl, že Blansko v novém řízení o Salmově občanství předložilo ministerstvu nové klíčové důkazy.

"Především jsme doložili, že informace o údajné pomoci Salma odbojáři Antonínu Kyzlinkovi je fantasmagorie," uvedl advokát.

Zdůraznil, že Kyzlink nikdy k odbojářům nepatřil a připomněl, že se hrabě Salm sám za války přihlásil o říšské občanství. Koudelka se domnívá, že rozhodnutím vnitra spor nekončí. Podle něj je možné, že se povleče ještě pět let. Potomci Salma mohou například podat rozklad k ministrovi vnitra, žalobu k Městskému soudu v Praze, kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu nebo ústavní stížnost, doplnil Koudelka.

Původní majetek Salmů je rozsáhlý - tvoří jej sedm tisíc hektarů pozemků a zámek v Rájci. Ten také spadá mezi zemědělský majetek, protože byl sídlem velkostatku.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Lidem chodily na mobil jízdenky, které neobjednali. Peníze dostanou zpět

SMS jízdenka (ilustrační foto)

Systém, který v Ústí nad Labem posílá na mobily SMS jízdenky na MHD, v sobotu posílal a zaúčtoval i doklady, které si...

Sport bude mít speciální úřad, připraví ho zlatý olympionik Hnilička

Milan Hnilička

Premiér Andrej Babiš hodlá zřídit funkci vládního zmocněnce pro sport. Podle Lidových novin bude tento post zastávat...

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...Najdete na iDNES.cz