Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vnitro se nakonec dohodlo s Prahou na vypůjčení Strahova

  15:56aktualizováno  15:56
Praha - Odpůrci globalizace přece jen na Strahově během zářijového zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v Praze bydlet budou. Zástupci pražského magistrátu a ministerstva vnitra se dnes dohodli na textu smlouvy o vypůjčení plochy strahovského stadiónu. Uvedla to Zdena Pacáková z tiskového oddělení magistrátu a potvrdil to i Oldřich Vytiska ředitel Zařízení služeb, příspěvkové organizace ministerstva.

 

Vnitro má stadión poskytnout firmě FAM, která tam pro kritiky politiky Mezinárodního měnového fondu a Světové banky vybuduje stanové městečko. Na znění smlouvy se Vytiska dohodl s vedoucím magistrátního odboru obchodních aktivit Václavem Pátkem. Vytiska řekl, že patrně ve čtvrtek smlouvu posoudí ministr vnitra Stanislav Gross a pokud nebude problém ani ze strany magistrátu, mohla by být podepsána.

Plán na ubytování odpůrců globalizace na Strahově se málem zhroutil

Plán na ubytování odpůrců globalizace, kteří měli během zářijového zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v Praze bydlet na Strahově, se v úterý odpoledne málem zhroutil. Ministerstvo vnitra totiž odmítlo podmínky, za kterých mu hlavní město chtělo půjčit plochu stadionu pro ubytování demonstrantů. Odůvodnilo to především tím, že nehodlá nést odpovědnost za škody způsobené na tribunách nebo uvnitř nich. Rada zastupitelstva hlavního města přitom v úterý dopoledne rozhodla, že se zapůjčením stadionu ministerstvu od 10. září do 10. října souhlasí a uložili Pátkovi zpracovat a podepsat smlouvu s příspěvkovou organizací vnitra Zařízení služeb do konce července.

Výslovné převzetí odpovědnosti za škody způsobené na přilehlých tribunách a uvnitř těchto prostor je podle mluvčí ministerstva vnitra Gabriely Bártíkové zcela nový bod, jenž rada pražského zastupitelstva do navrhované smlouvy zakomponovala. Dosud není zcela jasné, jak se tato pasáž do textu smlouvy dostala.

"Ministerstvo vnitra podniklo maximální vstřícné kroky pro zprostředkování ubytování odpůrců globalizace s tím, že bylo ochotno dokonce i ručit za předmět výpůjčky. Tento vstřícný krok ovšem nebyl opětován a naopak došlo k dalšímu stupňování nároků na MV, které celou situaci zkomlikovaly," odůvodnila odstoupení ministerstva vnitra od podpisu smlouvy Bártíková. Jak dále uvedla, ministerstvo nemůže nést generální odpovědnost za aktivity demonstrantů. "Tato situace je zcela absurdní, neboť žádná organizace nemůže nést hmotnou odpovědnost za majetek třetích osob, který není předmětem smluvního vztahu," dodala mluvčí.

Podle Bártíkové však má ministr vnitra Stanislav Gross v úmyslu ještě o celé záležitosti jednat s primátorem Janem Kaslem. Ten v úterý k výhradám ministerstva pro MF Dnes uvedl, že se o zmiňovaném bodě na radě vůbec nehovořilo. "My jsme pouze souhlasili s výpůjčkou stadionu ministerstvu a uložili Václavu Pátkovi z odboru obchodních aktivit, aby zpracoval přesné znění smlouvy. Nevím ani, jak se tam tento bod dostal. Je pochopitelné, že majetek třetí strany doopravdy nemůže nikdo garantovat," uvedl primátor Kasl. Jak dodal, jde jen o to, aby Václav Pátek smlouvu přepracoval a našel takové formulace, které budou vycházet z jednání rady. "Jeho povinností je sice chránit zájmy města, ale ne absurdním způsobem," upřesnil Kasl.

Tomáš Doubek, mluvčí firmy FAM, která si chtěla od ministerstva stadion pronajmout, aby mohla odpůrce globalizace ubytovat, v reakci na rozhodnutí MV řekl, že vedení jejich společnosti je naprosto šokováno. "Počítali jsme s tím, že jestli radní výpujčku schválí, uzavřeme do konce týdne smlouvu. Hrajeme o minuty, neustále odsouváme dodavatele, a tím tratíme statisíce korun. Za této situace se musíme sejít na poradě vedení a rozhodnout se, zda od celého projektu definitivně neodstoupíme," konstatoval Doubek.

 

Dosavadní vývoj

V úterý 25. července dopoledne městská rada odsouhlasila bezplatný pronájem plochy Strahova ministerstvu vnitra.

Ministerstvo mělo plochu následně pronajmout firmě FAM ze Mšena u Mělníka, která hodlá na Strahově vybudovat pro demonstranty stanové městečko, a to v době od 21. do 29. září.

"Z prvotních informací z jednání rady máme smíšené pocity. Na jedné straně jsme velice rádi, že rada půjčku Strahova ministerstvu odsouhlasila, na straně druhé nás mrzí, že to dosouhlasili s takovýmto zpožděním, protože nám tím od června náklady na pořádání kempu vzrostly zhruba o sto tisíc korun za každý den, co kemp na Strahově bude," komentoval rozhodnutí rady Doubek. "Teď budeme čekat jen na to, kdy ministerstvo vnitra podepíše smlouvu s hlavním městem, aby jí mohlo podepsat s námi," dodal Doubek.

Velmi kladně výsledek hlasování městské rady hodnotí vládní zmocněnec pro přípravu zasedání Zdeněk Hrubý. "Jsem rád, že se to podařilo. Je to dlouho očekávaný krok, díky kterému se významně snižuje možnost konfrontací mezi aktivisty a bezpečnostními složkami," prohlásil s tím, že konkrétní smlouvu by mohlo ministerstvo vnitra s firmou FAM podepsat příští týden.

"Na znění smluv se velmi intenzivně pracuje, protože to je v zájmu obou stran. Pokud nedojde k nepředpokládanému zpoždění, měly by být smlouvy během příštího týdne podepsány," konstatoval Hrubý.

Podobně spokojeni byli i představitelé Iniciativy proti ekonomické globalizaci (INPEG), která s firmou FAM spolupracuje. "Rozhodnutí velice vítáme. Konkrétní závěry však učiníme až na schůzce příští týden," uvedla mluvčí iniciativy Alice Dvorská.

Dvorská podotkla, že budou ubytování na Strahově doporučovat všem zahraničním aktivistům, kteří mají v září do Prahy přijet. Ekologický aktivista Slavomír Tesátrek ale před nedávněm upozornil, že zvláště anarchisté jen stěží přijmou ubytování zprostředkované ministerstvem vnitra.

 

FAM původně chtěla jednat přímo s Prahou, ta ale odmítla

Plochu stadiónu si chtěla původně pronajmout firma FAM přímo od hlavního města. Radní to ale v červnu odmítli a navrhli, aby si stadion vypůjčilo vnitro. "Je to jediná varianta, kdy může vnitro v okolí stadiónu garantovat bezpečnost a pořádek," vysvětlil pražský primátor Jan Kasl.

Ministerstvo původně ale pronájem odmítlo s odůvodněním, že nemůže zajišťovat bezpečnost a zároveň být "organizátorem protestních akcí". Před týdnem ale své stanovisko přehodnotilo a rozhodlo jednat s Prahou o bezplatném pronájmu.

"Přestože je zcela zřejmé, že organizace ubytování demonstrantů není v rámci působnosti ministerstva vnitra, učinilo ministerstvo tento ústupek ve prospěch veřejnosti a občanů hlavního města, neboť možnost ubytování odpůrců globalizace na Strahově snižuje bezpečnostní rizika nejen v centru, ale i na celém území hlavního města," sdělila mluvčí ministerstva vnitra Gabriela Bártíková.

Ministerstvo si chce Strahov vypůjčit na měsíc od 10. září.

Firma FAM už plány stanového městečka připravuje několik dní. Doubek minulý týden uvedl, že jakmile městská rada odsouhlasí bezplatnou výpůjčku Strahova ministerstvu vnitra, okamžitě se rozběhnou přípravné práce.

"Počítáme s ubytováním zhruba patnácti tisíc lidí, ale pokud bude zájem větší, jsme schopni zvládnout až dvacet tisícovek. Rozhodně se neobáváme nezájmu příchozích, protože kromě nás a tuzemských aktivistů budou Strahov ve svých oficiálních materiálech propagovat i organizátoři zasedání. Ti navíc naznačí, že lidé, jež budou spát v městských parcích, budou mít problémy s policií," řekl s tím, že se FAM zaměří na stavbu velkoplošných stanů, pod něž se vejde až dvě stě lidí.

"Samozřejmě nám nebude vadit, když si účastníci přivezou stany vlastní, případně si je od nás na místě koupí. Jelikož předpokládáme, že takoví lidé je jen těžko povezou zpět například do Ameriky, uděláme na konci sběrná stanoviště a vše co zbyde, pošleme na humanitní účely," dodal Doubek.

Na Strahově FAM zajistí toalety, sprchy a ostatní nezbytné hygienické zázemí. Kromě stanů si pak demonstranti na místě budou moci koupit například také spací pytle, kovové nádobí, ale také třeba indiánské bubínky. "V areálu bude rovněž stálá zdravotnická služba, směnárna, stánky s mapami a třeba i poštovní schránky," podotkl Doubek, jehož firma na své oficiální internetové schránky umístila dotazník v angličtině, ve kterém se možných účastníků táže na další konkrétní požadavky.

A kolik účastníci protestů za ubytování zaplatí? "Pokud vše vyjde podle našich představ, měl by pobyt každého z nich vyjít na pětasedmdesát německých marek. Ty každý návštěvník zaplatí dopředu a záleží jen na něm, jak dlouho se v kempu zdrží," podotkl Doubek. Tato částka by zřejmě mohla být konečná, protože ministerstvo vnitra ústy své mluvčí Gabriely Bártíkové prohlásilo, že na kempu rozhodně nechce vydělat, pouze pokrýt vlastní náklady. "Nebudu to však více komentovat, protože vše je nyní v rukou právníků," sdělila Bártíková.

Doubek uvedl, že o bezpečnost uvnitř tábora by se mělo starat několik desítek pracovníků nejmenované soukromé agentury, se kterou FAM právě jedná.

Velkým problémem by však mohla být doprava na stadion. Představitelé Dopravního podniku soudí, že pokud budou na Strahově skutečně bydlet desetitisíce lidí, není pravidelná městská doprava schopna takové množství na stadion odvozit.

Dopravní podnik sám o sobě dopravu při mimořádných akcích neposiluje, pražský primátor Jan Kasl vyloučil, že by zvláštní autobusové linky zaplatilo hlavní město, peníze na autobusy nedá ani ministerstvo vnitra. "Dopravu rozhodně zajišťovat nebudeme, maximálně speciální linky zprostředkujeme pro demonstranty, pokud si je sami zaplatí," poznamenal Doubek.

"Cena objednávky se řídí podle frekvence i počtu nasazených autobusů. To se počítá podle zvláštního vzorce a nedá se bez konkrétních údajů odhadnout, kolik by pořadatelé museli zaplatit," uvedl dopravní ředitel Dopravního podniku Petr Blažek s tím, že cena za zavedení zvláštních linek se pohybuje přibližně v řádu desetitisíců za den.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Jediným kandidátem na šéfa komise pro GIBS je komunista Ondráček

Poslanec a lídr KSČM v Královéhradeckém kraji Zdeněk Ondráček.

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček bude jediným kandidátem v tajné volbě předsedy sněmovní komise pro kontrolu činnosti...

O nás bez nás, rozčílil starostu Svitav krajský návrh na odklon kamionů

Srážka tří aut zkomplikovala dopravu ve Svitavách. (25. 5. 2017)

Zastupitelstvo Pardubického kraje za normálních okolností funguje jako tichá a bezchybná hlasovací mašina, která všemi...

Část Česka ve čtvrtek zasáhne silný vítr. Na Moravě hrozí ledovka

Ilustrační foto

Čtvrteční den přinese srážky, které mohou zejména na Moravě vytvářet na silnici nebezpečnou ledovku, a silný vítr,...Najdete na iDNES.cz