Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vnitro prověřuje 150 tisíc lustrací

  23:56aktualizováno  23:56
Počet odhalených agentů StB, kteří v roce 1991-1992 získali neoprávněně negativní lustrační osvědčení, stále roste. Ministerstvo vnitra jich do pondělí evidovalo 114. "Všichni tito lidé pracovali ve vojenské kontrarozvědce," řekl ředitel bezpečnostního odboru ministerstva Aleš Šulc. Jeho odbor prověřuje 150 tisíc lustračních osvědčení, která se týkají právě spolupracovníků bývalé kontrarozvědky.
Měl lustrační zákon smysl? Hlasujte v článku.

Podle ministra vnitra Stanislava Grosse nese za neoprávněné vydávání pozitivních lustrací agentům StB federální ministerstvo vnitra. "Zodpovědné je tehdejší ministerstvo vnitra. To v letech 1991-1992 nepracovalo s materiály tak, jak mělo," řekl Gross.

Případem se bude zabývat policie
Kdo konkrétně je za vydávání neoprávněných lustračních osvědčení zodpovědný, bude vyšetřovat policie. "V pátek jsme podali trestní oznámení na neznámého pachatele," řekl ministr vnitra Stanislav Gross.

Podle Šulce není možné vyloučit ani úmyslné zavinění. "Spíš šlo ale o lidské selhání," míní Šulc.

Bezpečnostní odbor ministerstva vnitra vyčlenil na prověřování lustračních osvědčení maximální počet lidí. "O víkendu jsme prověřili pět tisíc případů a našli jsme čtyři neoprávněná osvědčení. Prověrky tak jistě potrvají několik týdnů," řekl Šulc.

Odhaleným agentům Státní bezpečnosti vnitro rozesílá pozitivní lustrační osvědčení.


Měl podle vás lustrační zákon smysl?
Hlasujte ZDE

Tvrdík: Materiály k lustracím zůstaly v šuplíku
Podle ministra obrany Jaroslava Tvrdíka posílalo v letech 1991-1992 tehdejší ministerstvo obrany v jasných případech pouze několikařádkové hodnocení.

"Když nebylo pochyb, že má být lustrace pozitivní, posílala obrana vnitru jen jedno či dvouřádkové hodnocení. Pak to ovšem jasné být přestalo a vnitro žádalo o další materiály. Ty už ovšem zůstaly na ministerstvu vnitra v šuplíku a bývalí agenti tak mohli dostat negativní osvědčení," řekl Tvrdík.

Aférou se již zabývají vyšetřovatelé
Podezření ze zneužití pravomoci veřejného činitele v aféře s negativními lustračními osvědčeními, již zkoumá vyšetřovatel. "Zatím nevíme, jestli jde o úmysl, či nedbalost," řekl ČTK vedoucí zvláštního odboru republikového úřadu vyšetřování Martin Hádek.

Vyšetřovatelé podle něj hodlají vyslechnout také řadu lidí, mimo jiné i ty, kteří neoprávněně vydané negativní lustrační osvědčení získali. Hádek naznačil, že jejich předvolání nebude asi jednoduché, neboť mnozí zřejmě pobývají i na Slovensku a jinde v zahraničí.

Lustrace mají zabránit pronikání agentů komunistické tajné policie do významných státních funkcí

Ruml: Odpovědnost odmítám
Bývalý náměstek ministra vnitra a nynější místopředseda Senátu Jan Ruml osobní zodpovědnost za vydávání neoprávněných lustračních osvědčení odmítá.

"Důrazně odmítám paušální odpovědnost za všechna pochybení, která se stala v bezpečnostní oblasti od roku 1990. Lustrace spadaly přímo pod ministra vnitra,
kterým byl do voleb v roce 1992 Ján Langoš a po něm do konce roku
1992 Petr Čermák," uvedl v prohlášení pro ČTK Ruml.

Nedělní vyjádření předsedy Poslanecké sněmovny a ODS Václava Klause a premiéra Miloše Zemana (ČSSD), podle nichž by měl vysvětlit pochybení při vydávání lustračních osvědčení, považuje za politický útok na svoji osobu a záměrné znevažování jeho práce na ministerstvu vnitra.

"Uráží mne, že tyto výroky padají v době, kdy je například jako šéf poradců předsedy vlády trpěn bývalý komunistický aparátčík Miroslav Šlouf," dodal místopředseda Senátu.

Bývalý federální ministr vnitra Richard Sacher ČTK řekl, že k machinacím se svazky Státní bezpečnosti docházelo zejména bezprostředně po listopadu 1989. "Byla možnost dělat změny v registrech svazků, byla možnost likvidovat svazky agentů, a to všechno se dělo."

V obraně pracuje osm agentů StB
Ve státní správě tak pracovalo nebo stále ještě pracuje přes sto bývalých agentů komunistické Státní bezpečnosti .

Skutečnost, že vnitro vydávalo neoprávněně negativní lustrační osvědčení agentům StB, odhalily bezpečnostní prověrky, které v těchto dnech proběhly na ministerstvu obrany.

O prověření totiž žádali i lidé, kteří prokazatelně spolupracovali s StB, a přitom měli negativní lustrační osvědčení. "Na ministerstvu obrany s tímto osvědčením pracovalo šestnáct lidí, nyní zde pracuje ještě osm z nich," řekl v pátek ministr obrany Jaroslav Tvrdík.

Podle Tvrdíka nepracují tito lidé s žádnými utajovanými skutečnostmi, ani mezi nimi není žádná spojitost. "Nejsou na významných vedoucích funkcích," řekl ministr. Poté, co tito lidé neprojdou prověrkami, budou podle Tvrdíka propuštěni.

Ve státní správě ovšem může pracovat nejméně další stovka lidí, kteří neoprávněné osvědčení získali v letech 1991 až 1992.

Lustrační osvědčení sice vydávalo federální ministerstvo vnitra, ale my jsme ke každé žádosti žádali o stanovisko ministerstvo obrany, řekl někdejší mninistr vnitra Ján Langoš s tím, že celou dokumentaci o bývalé StB má nyní slovenské a české ministerstvo obrany.

Ruml neví, zda šlo o úmysl
Jan Ruml, který byl v letech 1990 až 1992 náměstkem federálního ministra vnitra Jána Langoše, potvrdil, že s lustracemi příslušníků vojenské kontrarozvědky byly problémy už tehdy.

"Vzpomínám si, že vojenská kontrarozvědka buď úmyslně, nebo nevím proč, nám nebyla schopna dodat dokumentaci k těm lidem, které jsme měli prověřit. Už tehdy to byl problém," tvrdí Ruml.

Připustil, že nakonec tito schovaní agenti StB dostávali negativní lustrační osvědčení. "Na ty lidi jsme prostě nic neměli."

OBRANU ČEKÁ "VNITŘNÍ ZABÍJAČKA"

Ministr obrany Jaroslav Tvrdík nepopírá, že v jeho resortu působí nejen bývalí agenti s neoprávněně vydanými lustračními osvědčeními, ale i desítky dalších pracovníků Vojenské kontrarozvědky, jimž byla například udělena výjimka anebo zastávají posty, na něž se lustrační zákon nevztahuje.

Je to podle vás v pořádku? A když ne, co s tím podniknete?

Zatím to nemohu potvrdit ani vyvrátit. Mohu říci jen to, že bezpečnostní prověrkou tito lidé neprojdou. A pokud jsou na místech, že se jich zákony k očistě společnosti nedotknou, pak požádám naše zpravodajce, aby mi to zjistili a podle výsledků šetření se rozhodnu.

Říkáte, že nikdo z oněch osmi agentů nepůsobil v Bruselu ani neměl generálskou hodnost. V minulosti tomu tak, pokud vím, ale bylo.

Neřekl jsem, že v minulosti nebyli generálové agenty. Vaši otázku ale nebudu komentovat. Řeknu jen to, že jsme museli několik desítek lidí propustit.

Nechci to komentovat, anebo tuto informaci potvrzujete?

Raději to nebudu komentovat.

Tedy jinak: dosud zaměstnáváte ředitele odboru kontrarozvědky generálního štábu.

Není to případ jednoho člověka. Očista armády musí být rozložena do delšího úseku. Je to problém Maďarů, Poláků a dokonce i Němců. K pracovníkům Vojenské kontrarozvědky přijala tehdejší vláda zvláštní opatření. Ti lidé prošli několika prověrkami. Tito lidé zůstali v armádě s vědomím zákonodárců i vlády této země. Není důvod se tvářit překvapeně. Buďte ale bez obav - ten problém se vyřeší k prvnímu prosinci, kdy se budou podepisovat nové závazky pro službu vojáků z povolání. I tak ale, pokud vím, neprochází bezpečnostními prověrkami.

O mnohých agentech ale nemusíte vědět, protože jejich dokumenty byly zničeny.

Alespoň v registračním protokolu by měli být všichni. Ten nebyl skartován.

Archivy Vojenské kontrarozvědky však obsahují i seznamy lidí, kteří dnes zřejmě působí i ve Slovenské armádě.

Nabídnu slovenskému ministrovi Stankovi, zda má o informace z pražského archivu zájem. Nabídnu mu maximální pomoc.

Počítáte s tvrdou obranou lidí, jichž se hodláte zbavit. Možná jejich vliv podceňujete?

K tomu může opravdu dojít. Nedělám si iluze. Nevím ale, co by na mne mohl někdo vytáhnout - pokud máte na mysli tento způsob obrany.

Ministři vnitra a obrany Stanislav Gross a Jaroslav Tvrdík (vpravo) na mimořádné tiskové konferenci, která se týkala vydávání neoprávněných lustračních osvědčení v letech 1991 a 1992 (4. června 2001).

Ministři vnitra a obrany Stanislav Gross a Jaroslav Tvrdík (vpravo) po mimořádné tiskové konferenci, která se týkala vydávání neoprávněných lustračních osvědčení v letech 1991 a 1992 (4. června 2001).

Ministr vnitra Stanislav Gross na mimořádné tiskové konferenci, která se týkala vydávání neoprávněných lustračních osvědčení v letech 1991 a 1992 (4. června 2001).

Ministr obrany Jaroslav Tvrdík na mimořádné tiskové konferenci, která se týkala vydávání neoprávněných lustračních osvědčení v letech 1991 a 1992 (4. června 2001).

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Není to konkurz na hospodského, přeli se kandidáti. U diváků vyhrál Fischer

Pozvánku do debaty prezidentských kandidátů iDNES.cz přijali (zleva) Vratislav...

Osm prezidentských kandidátů se v úterý účastnilo superdebaty iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls. Uchazeči mluvili o tom,...

Další z rubriky

Klenoty první den viděly asi tři tisíce lidí, čekalo se necelou hodinu

České korunovační klenoty

Výstavu korunovačních klenotů ve Vladislavském sále Pražského hradu první den vidělo 3 124 lidí, řekl Jakub Tichý z...

Ředitel ČT Dvořák i astronom Grygar. Osobnosti chtějí krotit Babiše

Petr Dvořák přichází na jednání Rady České televize, kde by měl být zvolen nový...

Nedopustíme, aby vláda překročila mantinely demokracie, ozvou se podle zjištění MF DNES desítky osobností. Ředitel ČT...

Lidé v Praze protestovali proti Babišovi i komunistovi Ondráčkovi

Neúspěšný prezidentský kandidát Michal Horáček na demonstraci proti zvolení...

Na pražském Malostranském náměstí protestovalo asi dvě stě lidí proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a proti tomu,...

Najdete na iDNES.cz