Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vnitro podruhé pronajalo lázně stejné firmě, prý výhodněji než Langer

  15:53aktualizováno  15:53
Ministerstvo vnitra vrátilo firmě Temparano čtyři lázeňské domy, které prý v roce 2008 nevýhodně pronajal tehdejší ministr vnitra Ivan Langer. Kvůli porušení smlouvy od ní mohl odstoupit exministr Radek John. Nyní se prý vnitru povedlo uzavřít výhodnější smlouvy.

Objekty jsou také v lázních Luhačovice. Ilustrační snímek | foto: Jan Karásek, MAFRA

"Díky podmínkám dodatku odpadne povinnost provádět investice do pronajatého majetku. Za nájemní období tak dojde k úspoře ve výši cca 130 milionů korun," uvedl mluvčí resortu Pavel Novák. Období nájmu přitom končí v roce 2028.

Jde o několik lázeňských domů v Karlových Varech, Františkových Lázních, Luhačovicích a Mariánských Lázních. Přestože jejich pronájem sklidil ostrou kritiku, Langer ho vždy hájil.

V novém dodatku ke smlouvě se nájemce zavazuje provádět údržbu a opravy majetku ze svého. Ministerstvo tak nebude muset vynakládat žádné další peníze na běžné opravy.

Firma se prý také zavázala investovat 170 milionů korun do zhodnocení  majetku a vnitru navíc vrátí areál lázeňského domu Myslivna v Karlových Varech.

Langer po příchodu do funkce prohlásil, že lázeňská zařízení nefungují efektivně. Nechal si zpracovat projekt od poradenské firmy Deloitte Advisors. Ta mu navrhla tři varianty, co by bylo možné dělat – včetně prodeje lukrativních nemovitostí.

Audit doporučoval pronájem za 45 milionů

Vedení vnitra se nakonec rozhodlo lázně pronajmout. Auditorem doporučená částka byla v rozmezí od 37 do 45 milionů korun za rok. Tři měsíce po této analýze uzavřelo vedení vnitra nájemní smlouvu se společností Temparano za mnohem nižší sumu - 23,7 milionu korun. Snížení ministerstvo odůvodňovalo nutnými stavebními úpravami.

Langer ale už dříve tvrdil, že smlouva musela vycházet z reálné situace. O některé objekty nikdo nestál a navíc bylo nutné investovat do jejich opravy. Je také pravda, že o nevýhodnosti smlouvy údajně mluvily dva audity, žádný z ministrů po Langerovi ale nedokázal, že by byl porušen zákon.

Odstoupit od smlouvy se povedlo pouze proto, že sama firma ji porušila a objekt pronajala třetí osobě.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Tisíce domácností zůstávají bez proudu, na jihozápadě bude dál sněžit

Kolonáda v Janských Lázních (17.1.2018).

Na jihozápadě Čech a na Vysočině bude v pátek trvale a místy i vydatně sněžit. Během šesti hodin může napadnout až...

Voda z nových vrtů v Náchodě-Bělovsi je léčivá, potvrdilo ministerstvo

Vizualizace Malých lázní v Náchodě.

Voda čerpaná z nových vrtů Jan a Běla v náchodské místní části Běloves získala osvědčení od ministerstva zdravotnictví....

Mladí puškaři míří do Uherského Brodu z celé země, mají široké uplatnění

Na Střední školu COPt v Uherském Brodě chodí čtyři stovky studentů, obor...

Na velký zájem o studium maturitního oboru technik–puškař na Střední škole COPt v Uherském Brodě reaguje Zlínský kraj,...

Najdete na iDNES.cz