Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

NKÚ: Vnitro rozdává peníze na sport, efektivnost však spočítat neumí

  9:01aktualizováno  9:01
Nejvyšší kontrolní úřad si posvítil na dotace ministerstva vnitra nestátním neziskovým organizacím v letech 2009 až 2011. Kontroloři zjistili, že u programů zaměřených na tělesnou výchovu a sport si ministerstvo nestanovilo kritéria, podle kterých by mohlo vyhodnotit, zda vynaložilo dotace hospodárně, účelně a efektivně.
NKÚ u ministerstva vnitra prověřil dotace za 52,1 milionu korun, u jejich příjemců pak za téměř 32 milionů korun.(Ilustrační foto)

NKÚ u ministerstva vnitra prověřil dotace za 52,1 milionu korun, u jejich příjemců pak za téměř 32 milionů korun.(Ilustrační foto) | foto: Lukáš ProcházkaMAFRA

"Kontrola se soustředila na programy zaměřené mimo jiné na sport a tělesnou výchovu, na vzdělávání a lidské zdroje, na zahraniční aktivity, na projekty na podporu azylantů a migrantů a na podporu složek integrovaného záchranného systému," upřesnila mluvčí Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Olga Málková.

Ministerstvo podle zprávy NKÚ často formálně porušovalo vládou schválené zásady pro poskytování dotací, nedodrželo termín pro zveřejnění seznamu neúspěšných žadatelů a seznam úspěšnosti jednotlivých projektů nezveřejnilo vůbec. Nedodrželo ani závazný termín pro stanovení výše poskytnuté dotace.

"Jednalo se o případy z minulosti, kde se ministerstvo vnitra dopustilo určitých pochybení formálního charakteru. K nápravě těchto formálních chyb došlo ještě před kontrolou NKÚ," sdělil iDNES mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka.

Nedodržování termínů ministerstvo navíc podle NKÚ tolerovalo i u příjemců dotací. "Například Unie tělovýchovných organizací Policie (UNITOP) nebyla schopna doložit, kdy ministerstvu předložila zprávy o své činnosti za roky 2009 a 2010. V roce 2011 předložila tuto zprávu po závazném termínu," doplnila Málková.

Ministerstvo UNITOP podle zprávy kontrolorů v letech 2009 až 2011 významně krátilo požadovanou dotaci. Projekt například neobsahoval počty soutěží, počty jejich účastníků,  ani četnost a parametry ostatních sportovních a volnočasových aktivit nebo předpokládaný počet  jejich účastníků. Ministerstvo tak podle NKÚ poskytlo dotaci, aniž by znalo původní rozsah projektu, a aniž by tak mohlo ověřit, jaká jeho část byla při krácené dotaci realizována. Tato skutečnost výrazně  snižuje i možnost efektivní kontroly vynaložených peněz.

"Například v UNITOP ČR proběhlo v uvedených letech několik finančních kontrol, které neshledaly žádné rozpory v hospodaření," uvedl Řepka.

Dodal, že dotace byly využity na veřejně prospěšné programy, které umožňují soustavné a každodenní zvyšování kondice příslušníků a dalších členů ve sportovních klubech úspěšných na mezinárodních a národních mistrovstvích.

Kontroloři podle Málkové odhalili nedostatky také u jiných příjemců dotací. Například Poradna pro integraci čerpala dotace na rok 2009 celkem za 60 tisíc korun, přestože žádosti o dotace podložila dvěma staršími smlouvami, což bylo v rozporu s pravidly programu, a poradna tedy neměla na tuto dotaci nárok. Ani ministerstvo nemělo tuto částku vyplatit.

"Některá pochybení, která kontroloři zjistili, jsou více formálního charakteru, jiná, zejména u příjemců dotací, by mohla vést k porušení rozpočtové kázně," poznamenala mluvčí.

Kontroloři u ministerstva prověřil dotace za 52,1 milionu korun, u jejich příjemců pak za téměř 32 milionů korun.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Hromadné nehody uzavřely dálnici D1, na jihu Moravy vyhlásili kalamitní stav

Sníh komplikuje dopravu na dálnici D1, stalo se několik hromadných nehod. (16....

Doprava na dálnici D1 stále stojí, a to na 99. kilometru u Humpolce. Další problémová místa policie zprovoznila v...

Další z rubriky

Jednotka ze Strakonic má pohotovost v NATO. Může jít kdykoli do akce

Protiletadlový komplet RBS-70.

Pro dvě stovky vojáků protivzdušné obrany ze Strakonic začala tříletá pohotovost v rámci Sil rychlé reakce NATO. V...

Škoda po tragickém požáru, odříznutá alpská střediska a soutěž dřevorubců

Hasiči jim pomáhali uniknout pomocí výsuvných žebříků. (20. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, jakou škodu způsobil víkendový požár hotelu v centru Prahy, kolik peněz žádá po...

V hořícím hotelu jsme byli za tři minuty, řekl hasič v Rozstřelu

Mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů Martin Kavka (vlevo) a Jiří Španer z...

Situace v hořícím hotelu Eurostars David byla dramatická, uvedli v Rozstřelu mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů...

Najdete na iDNES.cz