Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vnitro: Lustrační osvědčení šéfa FNM je zfalšované

aktualizováno 
- Ministerstvo vnitra po dvouměsíčním vyšetřování oficiálně potvrdilo, že lustrační osvědčení, kterým se prokazuje předseda Fondu národního majetku Jan Stiess, je padělek. Důkazy, že by své osvědčení zfalšoval přímo Stiess, však vyšetřovatelé nemají.
"Lustrační osvědčení dobrovolně vydané vysokým státním úředníkem vyšetřovateli není lustračním osvědčením ministerstva vnitra. Jedná se o totální padělek se vším všudy," prohlásil pro MF DNES mluvčí ministerstva vnitra Jan Decker.

Verdikt vyšetřovatelů s nejvyšší pravděpodobností znamená konec Stiessovy kariéry státního úředníka. Nejpozději v pátek bude o jeho osudu jednat prezidium fondu, které předsedu FNM odvolává.

Tato informace může být použita pouze s uvedením zdroje: iDNES, internetový magazín Mladé fronty DNES.

Sám Stiess v úterý znovu zopakoval, že se Státní bezpečností nikdy nespolupracoval a své osvědčení nefalšoval. "O rozhodnutí vyšetřovatelů vůbec nevím. Spojím se s ministrem vnitra, stále věřím, že se to všechno vysvětlí," uvedl pro MF DNES šéf Fondu národního majetku.

Jan Stiess trvá i na tom, že dokument, který předal policii, je totožný s tím, který v roce 1992 převzal od vnitra. "Je to stále jedno a totéž osvědčení. Je negativní a já žádné jiné nemám," řekl předseda FNM.

Zprávu vyšetřovatelů si už v pondělí vyžádal premiér, s tím, že to bude on, kdo bude o Stiessovi informovat předsedu prezidia fondu a ministra financí Pavla Mertlíka. Ten se ovšem v úterý k případu nevyjádřil.

Vyšetřování prokázalo, že Stiessovo osvědčení byl velmi nekvalitní padělek - pro odborníka rozpoznatelný na první pohled. "Byl zhotovený v kombinaci technik barevného inkoustového tisku v kombinaci s černobílou elektrografií," příblížil falzifikát mluvčí vnitra Decker.

Právě těmito skutečnostmi resort vyvrací dosavadní Stiessovu obhajobu, podle níž mohla vzniknout chyba na ministerstvu vnitra. Vyloučeno je i to, že by Stiess někde přišel k bianko osvědčení a dopsal do něj jen své údaje. I samotný formulář, na kterém bylo osvědčení vytištěno, totiž byl padělek.

Otázka, kdo dokument zfalšoval, však zatím zůstává nezodpovězena. "Okolnosti původu předloženého lustračního osvědčení se nadále vyšetřují," dodal Decker.

Verdikt vyšetřovatelů zároveň nic neříká o tom, jestli Jan Stiess spolupracoval se Státní bezpečností či nikoli. On sám trvá na tom, že rozhodně ne. Ministerstvo vnitra zase není oprávněno tyto údaje zveřejnit. "Podle zákona se k tomu nemůžeme vyjadřovat," uvedl mluvčí resortu.

Členové prezidia fondu přitom už v polovině prosince dali najevo, že pokud má předseda FNM zfalšované lustrační osvědčení, je to důvod k jeho odchodu - bez ohledu na to, jestli se s tajnou komunistickou policií zapletl nebo ne.

"Nesporně je to důvod k úvaze, zda by měl zůstat ve funkci. Na každý pád by to měl zvážit on. Ve standardním státě odstupovali důležití představitelé za menší prohřešky," konstatoval pro MF DNES člen prezidia Michal Tošovský.

Jestliže bude Stiess i nadále trvat na tom, že zmíněné osvědčení je pravé a odmítne se podrobit další lustraci, má prezidium fondu povinnost samo požádat o tento krok ministerstvo vnitra. Výsledek lustrace sice dostane do rukou opět jen Stiess, pokud ho však prezidium do třiceti dnů nepředloží, podle zákona se na něj bude pohlížet jako na osobu, která nevyhověla lustračnímu zákonu.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

VIDEO: Ústí zbouralo poničený soukromý dům, peníze za demolici bude vymáhat

Demolice požárem poškozeného domu v Marxově ulici v ústeckých Předlicích.

Demoliční bagr v úterý zlikvidoval dům v ústecké čtvrti Předlice, který se v březnu částečně zřítil po požáru. I když...

Privatizací OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise

Na těžní věži Dolu Darkov zavlál černý prapor. Tři horníci po vznícení metanu...

Okolnostmi privatizace těžební společnosti OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise. Poslanci ji z iniciativy...

Vydání Babiše. Nerozhodneme, dokud spis nebude ve Sněmovně, oznámil výbor

Farma Čapí hnízdo Andreje Babiše u Olbramovic na Benešovsku

Vydání lídra hnutí ANO Andreje Babiše a jeho pravé ruky Jaroslava Faltýnka se bude ve Sněmovně projednávat až v příštím...Najdete na iDNES.cz