Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vnitro chce hledat ztracené děti pomocí esemesek

  18:34aktualizováno  18:34
Ministerstvo vnitra zapojí veřejnost do pátrání po ztracených dětech. Od 25. května by měli SMS s popisem dětí dostávat tisíce lidí v okolí místa, kde se ztratily.
Projekt by se měl týkat především dětí mladších 15 let, u kterých je v ohrožení život nebo zdraví.

Projekt by se měl týkat především dětí mladších 15 let, u kterých je v ohrožení život nebo zdraví. | foto: Profimedia.cz

Cílem projektu nazvaného Národní koordinační mechanismus je zvýšit rychlost a efektivitu pátrání po pohřešovaných dětech.

Podle ministerstva by se mechanismus týkal zhruba deseti, maximálně 20 případů z celkového množství sedmi až devíti tisíc dětí, po kterých se v Česku každoročně vyhlašuje pátrání.

Od 25. května k rodičům, kteří nahlásí zmizení dítěte, vyjede policejní hlídka a na místě podle získaných informací vyhodnotí, zda je případ vhodné zařadit do koordinačního mechanismu.

Pokud zjistí, že ano, popis dítěte se vzápětí objeví na policejním webu a policie dá současně vědět médiím a mobilním operátorům. Ti rozešlou textovou zprávu s údaji o dítěti do všech mobilních telefonů v okruhu zhruba pěti kilometrů od místa, kde se dítě ztratilo.

Ministerstvo si od projektu slibuje, že lidé se pak aktivně zapojí do pátrání a na linku 158 oznámí, že dítě zahlédli nebo našli.

Ministerstvo vyjednává o konečné podobě projektu

Policisté rodinám poskytnou i psychologickou pomoc. "Je to absolutní novinka. Rodiče si často nestěžují na to, že policie nevyšetřuje, oni se zlobí na to, že s nimi policie nemluví. Proto jsme se rozhodli, že použijeme policejních psychologů," řekla ředitelka ministerského odboru prevence kriminality Jitka Gjuričová.

Výhoda psychologů spočívá v tom, že mají informace z vyšetřování a zároveň vědí, které z těchto informací mohou rodičům sdělit, a které ne.

Projekt by se měl týkat především dětí mladších 15 let, u kterých je v ohrožení život nebo zdraví - například děti, které potřebují brát léky. Ve výjimečných případech se bude vztahovat i na mladistvé mezi 15 a 18 lety, obzvlášť ty, kteří jsou fyzicky či mentálně postižení. Naopak nikdy nebude zahrnovat nebude děti, jež utíkají z domova, a které policie hledá kvůli jejich trestnou činností.

Ministerstvo v současné době vyjednává o konečné podobě projektu se třemi největšími českými mobilními operátory. Podle Langra mají "silnou vůli" se projektu zúčastnit, jeden z nich prý dokonce nabídl, že bude zasílání textových zpráv financovat. Možnou variantou je to, že zprávy v rámci koordinačního mechanismu budou výrazně zlevněné a stát za jednu zaplatí 50 haléřů.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Zloději ukradli z kostela pamětní desky mecenáše i dlouholetého faráře

Zloději ukradli během měsíce z kostela v Tištíně na Prostějovsku dvě pamětní...

Po zlodějích nemajících úctu ani ke kostelu pátrají už několikátý týden marně policisté z Prostějovska, kde z jednoho z...

VIDEO: Opilý muž nedokázal vystoupit z tramvaje, nadýchal čtyři promile

Cestující byl tak opilý, že nedokázal vystoupit z tramvaje

Pomoc strážníků potřeboval v neděli před sedmou hodinou ráno řidič tramvaje na konečné v městské části Řečkovice....

Policie dopadla zloděje, který topil ukradená auta v zaplaveném lomu

Auta pod vodou na Velké Vápence v Lahošti.

Policisté dopadli zloděje z Teplic, který kradl auta jen proto, aby se zadarmo svezl. Když odcizeným vozům došlo...

Najdete na iDNES.cz