Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vltava v Praze přestala stoupat

  20:25aktualizováno  20:25
Hladina Vltavy v Praze konečně přestala stoupat a stagnuje. "Evakuace i nebezpečí ale stále trvá," řekl primátor Igor Němec. Lidé se podle něj budou moci vrátit zpátky do svých domovů až bude obnovena dodávka elektrické energie a průtok kanalizace. Magistrát zpracovává materiál o tom, jak postupovat při návratu do vyplavených domovů. Policie stále chrání majetek před zloději. Metropole je totiž v záplavových oblastech zcela vyklizena. Podle odhadu vodohospodářů zatím Vltava zaplavila až osm procent města.

"Zatím jsme museli ukončit sbírky věcí potřebných v evakuačních centrech - samozřejmě kromě těch peněžních. Zítra řekneme priority, co bychom ještě potřebovaly," řekl mluvčí magistrátu Martin Kupka.

Podle informací krizového štábu přítoky do přehrady Orlík výrazně klesají. Nebude-li nadále pršet, začne jeho hladina ráno klesat.

Při opadání hladiny voda z Vltavy spontánně poteče ze Smíchova, Kampy, Libně a Troji. Pomaleji se bude stahovat ze Stromovky. "Nejhoší situace bude v Karlíně, kde se voda udrží více než týden. Možná i týdny," dodal Němec. Bariéry postavené na březích Vltavy podle primátora s jistotou nápor vody vydrží.

Velká voda z Prahy podle krizovézo štábu do osmi až dvanácti hodin dorazí do Mělníka. Tuto informaci nechtěl potvrdit dispečink Povodí Vltavy. "K tomu se naši odborníci nebudou vyjadřovat. Nefungují nám stanice po proudu do Mělníka. Máme informace naposledy z Chuchle," řekl iDNES pracovník dispečinku. Potvrdil ale setrvalý stav hladiny Vltavy. "Kulminaci máme za sebou. Ta byla ve 13 hodin. Vltava byla na 785 centimetrech. Teď je hladina na 763 centimetrech," dodal.

"Operátoři mobilních sítí slíbili, že od zítra budou posílat Pražanům sms informační zprávy. Mobily má 90 procent obyvatel metropole," řekl Kupka.

Problémy kvůli velké vodě mají i pražské nemocnice. Nejhůře je na tom Thomayerova, která nemá krev. Prosí dobrovolníky, aby se co nejrychleji přihlásili. Krev potřebuje i Všeobecná nemocnice na Karlově náměstí. Ta ale krev žádá až po opadnutí krize. Už dva dny je v provozu podzemní vojenská nemocnice. Lidé by měli podle záchrané služby chodit k lékařům pouze s akutními problémy. Nemají ani navštěvovat lékaře, ke kterým jsou objednáni.

Jen na veřejném majetku vznikly podle primátorova náměstka Jiřího Paroubka škody za stamiliony až miliardy korun.

Voda v městských částech
Levý břeh Vltavy v pražských čtvrtích Smíchov a Malá Strana, tedy zhruba mezi Železničním mostem a Karlovým mostem, je stále pod vodou. Kritická byla po celý den i situace na holešovické straně Vltavy. Proudy vody se vylily z břehů a úplně zaplavily pobřežní komunikace.

Voda se vylila i na pravém břehu Vltavy. Po poledni zalila Rašínovo nábřeží. Voda pronikla i do suterénu Národního divadla, objevila se i v místnosti se základními kameny. "Voda je v pěti ze sedmi suterénních pater. V každém je tak patnáct centimetrů. Nejvíce ohrožena je místnost se zařízením, které hýbe celou hydraulikou jeviště. Čerpadla nám nestačí, je tady veliký zmatek," popsal událost reportérovi iDNES kolem 15. hodiny jeden ze zaměstnanců. Vedení divadla odmítlo iDNES sdělit jakékoli informace. Do divadla se přijel podívat i ministr kultury Pavel Dostál. Podle něj dopadlo Národní divadlo oproti jiným českým památkám v záplavových oblastech velmi dobře.

Kvůli rozlité Vltavě u Novotného lávky si bude muset pořídit novou vzduchotechniku i pražské Divadlo Na zábradlí. Oblíbená scéna sídlí na Anenském náměstí, které je přímo v zátopové oblasti. Škody se tak zde vyšplhají na dva miliony korun. V Hudebním divadle v Karlíně zase voda zatopila zkušebny, hlediště i jeviště. Divadlo Pod Palmovkou je pod vodou celé. Libeňská scéna neplánuje kvůli rozsáhlým škodám hrát dřív než 1. ledna.

Na okraji Prahy se v jedno velké jezero proměnily městské části Zbraslav, Radotín, Velká Chuchle či Lipence. Pod vodou skončila již také dolní část Podbaby v Praze 6. Vltava se v noci postupně vylila do ulic Podbabská, Papírenská a Roztocká. Zaplavila i Lysolajské údolí po Břetislavku a Sedlec.

Policisté v zaplavených oblastech zesílili hlídky, které hlídají evakuované domy před rabováním. Zatím však žádné krádeže v opuštěných domech nezaznamenali. Na místech hlídají nejen uniformovaní policisté, ale také kriminální policie v civilu. "Zesílené hlídky budou domy hlídat přes celou noc a během čtvrtka," řekl iDNES mluvčí pražské policie Jan Holub. Kde se policisté nemohou dostat kvůli vodě do blízkosti domů, jezdí hlídky na nafukovacích člunech.

Záchranáři měli ve středu nejvíce práce v zatopeném Karlíně, který nadránem museli celý evakuovat. Po celý den zde pak jezdili hasiči na člunech a zachraňovali obyvatele, kteří se odmítali včas evakuovat. Problémy s neukázněnými lidmi měli záchranáři například v Křižíkově ulici v Praze 8, kde pomáhali z balkonu muži ze zaplaveného domu. Hasiči také vyjeli evakuovat lidi z ulice U Sluncové ve stejném obvodu a dvě hodiny odpoledne museli pomoci dvěma mužům, kteří zůstali uvězněni ve stavební buňce na Karlínském náměstí. Policisté pak zaplavené lokality uzavřeli a nikoho tam nepouští.

Na Výtoni v Praze 2 hrozilo protržení protipovodňové hráze. Hasiči proto museli kolem 15. hodiny železný ponton zpevnit, aby se voda nerozlila dalších ulic. Celá oblast je již od úterka uzevřena. "Ve směru od Vyšehradské skály nadále policisté nevpouštějí osoby ani vozidla," dodal Holub.

Krátce po šestnácté hodině se v zatopené oblasti okolo Strakonické ulice objevili mladíci na loďkách. Podle policie se jednalo o zdejší obyvatele, kteří chtěli zkontrolovat svůj majetek. "Z ohrožené oblasti je policisté vykázali," řekl iDNES policejní mluvčí. Další plavidlo se objevilo po sedmnácté hodině u Palackého mostu. Loďka o rozměrech 3 krát 10 metrů byla však byla bez posádky. Dříve než ji hasiči stačili zastavit, aby neponičila mosty, nabrala u Jiráskova mostu vodu a na úrovni Sovových mlýnů se potopila.

Problémy s dopravou
Doprava v metropoli je i nadále komplikovaná. Při současné povodni se stalo něco, s čím projektanti metra vůbec nepočítali ani v těch nejčernějších snech. Mluvčí Dopravního podniku Michaela Kuchařová potvrdila, že velká voda zaplavila v osmi stanicích tunely metra, pod vodou se ocitly stanice Nádraží Holešovice, Vltavská, Florenc, Invalidovna, kde byl porušen tlakový uzávěr, Palmovka, Křižíkova a pravděpodobně i Staroměstská a Malostranská. Uzavřené pro dopravu zůstávají i mosty přes řeku především Palackého, Jiráskův, most Legií a Karlův most, které se nacházejí vedle oblastí postižených povodněmi. Pro auta zůstávají v provozu pouze mosty Barrandovský a Hlávkův. Přes Železniční most normálně jezdí vlaky.

"Hasiči v průběhu odpoledne odčerpávali vodu z podjezdu pod Jižní spojkou od Modřanské ulice. Strakonická ulice v Praze 5 ve směru od Prahy ústí do zatopené oblasti, stejně jako Modřanská ulice v Praze 4," upřesnil Holub. Hlávkův most je podle něj v provozu, nelze z něj však odbočit ve směru z centra vpravo do zatopených Holešovic. "Na Hlávkově mostě se v odpoledních hodinách tvořily kolony vozidel ve směru od centra na Prahu 7," dodal.

Přes Štefánikův most jezdí pouze tramvaje. Spojení obou břehů slouží i pro pěší. Spodní část Malé Strany a Klárov jsou zaplavené a neprůjezdné. Ve směru od ulice V Holešovičkách k uzavřenému mostu Barikádníků policisté odklánějí dopravu již od Bulovky. Troja a spodní část Libně je rovněž v záplavové oblasti. Zcela neprůjezdný zůstává Karlín.

Dopravní podnik vyčíslil první odhady škod, které vznikly v pražském metru. Částka se podle mluvčí Michaely Kuchařové vyšplhá nejméně na 500 milionů korun. "Škody vznikly především na elektrických rozvodech metra. Uvedení metra do pravidelného provozu v úplném rozsahu může trvat i několik týdnů," uvedla pro iDNES. Nejdříve by měla být zprovozněna trasa A. Obnovení provozu na ostatních trasách může trvat přibližně tři týdny.

Dlouhodobý výpadek podzemní dráhy však může metropoli způsobit vážné problémy. Metro je rozhodujícím dopravním prostředkem, přepraví čtyřicet procent všech cestujících. Autobusy a tramvaje nemusí po prázdninách, kdy se Praha zaplní dalšími desetitisíci studenty, návaly ve špičce zvládat.

Ze zoo uplavali lachtani
Stoupající voda v zaplaveném areálu pražské zoologické zahrady umožnila kolem poledne uplavat čtveřici lachtanů. Jeden z nich - samec Gaston - uvízl v zatopeném pavilonu šelem. Pracovníci zahrady je ale zatím nemohli odchytit, a proto se v zaplaveném arálu stále pohybuje. Samice Julie doplavala až do Kralup nad Vltavou. "Od 18. hodiny jsme se jí pokoušeli odchytit u kralupského mostu. Kvůli silnému proudu ale nemohla Jůlinka k nám ani my k ní," řekl iDNES ředitel zoo Petr Fejk. To se podařilo až kolem 20. hodiny. Pracovníci zahrady vyčerpané zvíře ihned odvezli zpět do Troji.

Poslední dvě samice chovatelé stále hledají. Obě se podle svědků pohybují ve stejné oblasti jako Julie. "Nevíme, jak dlouho mohou ve vodě vydržet, protože lachtani nejsou zvyklí na silný proud vody. Intenzivně po nich pátráme," dodal Fejk.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Šlechtová se ohání „červeným tlačítkem“. Trochu blouzní, říká Vondra

Ministryně obrany Karla Šlechtová přichází na jednání vlády (17. ledna 2018)

Ministryně obrany Karla Šlechtová tvrdí, že u sebe neustále nosí „červené tlačítko“ pro případ nejvyšší potřeby. Odmítá...

Ztracená 13letá Alice, chycený komplic české pašeračky a obří koulovačka

Pohřešovaná Alice Jelínková

Sledujte Zprávy iDNES.tv, dozvíte se mimo jiné, že policie hledá 13letou Alici Jelínkovou, která místo do školy v...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz