Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vltava pohřbila osmiletého chlapce

  19:46aktualizováno  19:46
Mlčechvosty - Smutně skončily Velikonoce pro mělnickou rodinu Ondičů. Osmiletý Josef utonul ve Vltavě v místě s nebezpečnými spodními proudy u obce Mlčechvosty ve středních Čechách, kam jezdí Ondičovi na návštěvu k příbuzným. "Za měsíc by slavil deváté narozeniny," šeptá jeho matka. Potápěčům se dosud chlapcovo tělo najít nepodařilo.

Chlapce stáhl proud v místě, kde jsou břehy od sebe vzdálené téměř 170 metrů a hloubka vody dosahuje čtyř metrů. Z dálky tu přitom vypadá vltavská hladina klidná.

"To se jenom zdá," říká zkušeně jeden z místních kluků, čtrnáctiletý Rudolf Červeňák, a na důkaz svých slov hází do vody kus dřeva. Zavrtí se, sklouzne na chvilku pod hladinu a proud ho nečekaně svižně unáší. Více než výmluvný důkaz zrádného vodního nebezpečí.

"Jsou tam netušené spodní proudy," reprodukoval velitel mělnických hasičů Jiří Nalezínek zkušenosti potápěčů. Ti se snažili tělo nešťastného chlapce nalézt v pondělí krátce po neštěstí a znovu i v úterý. Zatím marně.

Chlapec spadl do nebezpečné vody v pondělí
Na mělnickém hasičském dispečinku žádost o pomoc zaregistrovali o Velikonočním pondělí krátce před 17. hodinou. Do Mlčechvost vyrazili profesionální hasiči z Mělníka a z Kralup nad Vltavou, na místě jim pomáhali i dobrovolní hasiči z Lužce nad Vltavou.

Dorazili také potápěči z Prahy. "Prohledali jsme řeku až do vzdálenosti tří set metrů
od místa, kde chlapec spadl do vody, ale bez úspěchu. Potápěči v pondělí skončili, když už se po setmění snížila viditelnost pod hladinou jen na půl metru," dodal Nalezínek.

Co se vlastně v pondělním podvečeru událo, lze zjistit z dětských výpovědí. Na levém břehu Vltavy si hráli tři chlapci v místech, kde zdejší lidé říkají Na pilířích.

Děti se nestrkaly, tvrdí otec
Z travnatého svahu tady do řečiště vyčnívají betonové pilíře, ke kterým se přivazují říční plavidla. "Děti seděly na stráni a Josef jim asi něco předváděl. Při tom ustupoval dozadu a nevšiml si, že je už na kraji pilíře a spadl do vody," převyprávěl otec utonulého chlapce, vyprávění Josefových kamarádů.

Rezolutně popřel, že by k neštěstí došlo při vzájemném klukovském strkání. "Plavat trochu uměl, chodil ve škole na plavecký výcvik," dodal s pozdní nadějí v hlase.

Musel zažít šok, říká chlapcův strýc
Když malý Josef spadl do řeky, běželi jeho kamarádi domů pro pomoc. Nejrychleji vyrazil chlapcův strýc Jiří Beneš.

"Doběhl jsem tam za pár minut a hned skočil do proudu, ale kluka už jsem ani nenahmátl," popisoval marnou snahu muž, který na vlastní kůži poznal, jaký teplotní šok zažil chlapec při pádu do Vltavy.

"Sotva jsem popadal dech, voda měla kolem deseti stupňů," dodal výmluvně Beneš.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Lékař souzený za výměnu krve kvůli jízdě v opilosti má mírnější trest

Obžalovaný lékař Michal Kravec s obhájcem u domažlického okresního soudu. (14....

Domažlický soud zmírnil trest bývalému primáři chirurgie tamní nemocnice. Michal Kravec už dříve dostal podmínku,...

Muž v opilosti napadl a zardousil starou matku, odsedí si 11 let

Milan Šafránek podle soudu napadl a zardousil matku, odsedí si 11 let....

Za vraždu své čtyřiaosmdesátileté matky v domku v malé obci u Slaného si jednapadesátiletý Milan Šafránek odpyká 11 let...

Muž na ústecké Klíši napadl ženu kovovou tyčí. Hledá ho policie

Muž napadl ženu kovovou tyčí. Hledá ho policie

Ústečtí kriminalisté pátrají po muži, který loni krátce před Štědrým dnem napadl ženu v ulici České mládeže. Ta utrpěla...

Najdete na iDNES.cz