Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vltava dosáhla prvního povodňového stupně, Praha zavřela vrata na Čertovce

  9:58aktualizováno  17:02
Kvůli zvyšující se hladině Vltavy se Praha rozhodla uzavřít vrata na kanálu Čertovka. "Jedná se o preventivní opatření, když Vltava stoupne ještě víc, už vrata nejdou zavřít," řekl iDNES.cz mluvčí pražského magistrátu Jiří Wolf. Prvního povodňového stupně dosáhla Vltava odpoledne.

Velká voda on-line

Dění v ohrožených místech sledujeme v on-line reportáži

První povodňový stupeň se vyhlašuje od 455 metrů kubických za vteřinu a pro vodohospodáře značí "bdělost". Podle Petra Berana z magistrátního odboru krizového řízení ale Praze povodňové nebezpečí nehrozí.

V 16:00 podle webových stránek Českého hydrometeorologického ústavu v Chuchli protékalo 464 kubických metrů vody za vteřinu. Beran ale očekává, že se průtok metropolí do večera zvýší asi na 500 až 520 metrů. V této výši se podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu vltavská hladina udrží i během víkendu.

V Praze dnes byly uzavřeny i náplavky a přerušen byl provoz tří přívozů. Důvodem jsou vydatné srážky, zvýšení hladiny na tocích v povodí Vltavy a s tím související manipulace na vltavské kaskádě. "Hladina Vltavy stoupá kvůli odpouštění vody z vltavských kaskád," vysvětlila mluvčí Povodí Vltavy Petra Krainová.

Po vydatných deštích v posledních dnech postihly povodně řadu oblastí Česka, situace byla ale během středeční noci a čtvrtka nejhorší na severní Moravě. Zde si podle oficiálních informací vyžádaly již dvanáct obětí.

V nejpostiženější obci, Jeseníku nad Odrou, jsou už dvě stovky vojáků, kteří místním pomohou s odklízením následků. - čtěte Morava se vzpamatovává z velké vody, vesnicím pomáhají vojáci

Protipovodňová opatření v praze

Vrata na Čertovce jsou součástí protipovodňových opatření v Praze. Jsou zhruba 23 metrů dlouhá a 40 tun těžká. Normálně jsou skryta za nábřežní zdí směrem ke Karlovu mostu. Pohybují se po kolejích pomocí lanového navijáku.

740 metrů dlouhý kanál Čertovka vykopali ve středověku johanité kvůli regulaci průtoku vody pro mlýny. Původně se jí říkalo Rožmberská strouha.

Metropoli chrání celkem 18 kilometrů hrazení proti velké vodě, z toho pět kilometrů jich je mobilních. Navržena jsou tak, aby ochránila město před povodní takového rozsahu, jako byla ta v roce 2002. I při obdobné povodni by přitom měla zbýt ještě bezpečnostní rezerva 30 centimetrů.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Návrh otevřít znovu velké obchody o státních svátcích poslanci odmítli

(Ilustrační snímek)

Velké obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních zůstanou dál při některých státních svátcích zavřené. Zrušení zákona,...

Zeman nepřekvapil, potvrzuje se jeho pakt s Babišem, říká TOP 09 i ODS

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, místopředsedkyně Markéta Pekarová Adamová a...

Prohlášení prezidenta Miloše Zemana, že i když neuspěje při volbě prezidenta, jmenuje premiérem znovu Andreje Babiše,...

Europoslanec Ježek se rozešel s ANO. Telička hnutí kritizuje za vlastní gól

Europoslanec Petr Ježek (na snímku z 24. února 2014)

Europoslanec Petr Ježek ukončil spolupráci s ANO kvůli odlišným názorům na podporu prezidenta Miloše Zemana ve volbách...

Najdete na iDNES.cz