Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vlna exekucí straší v Praze dlužníky nájemného

  20:56aktualizováno  20:56
Praha - Exekuční smršť. Tak popisují radnice jedenáctého a třináctého obvodu trend posledních měsíců v boji proti neplatičům nájemného. Zatímco dříve bylo vystěhování dlužníků z bytu spíše výjimečnou událostí, v poslední době vystěhovaly obvody i několik bytů za měsíc. I chroničtí neplatiči podle úředníků začínají mít obavy a v poslední době se snaží s radnicemi dohodnout na postupném splácení dluhu.

"Obrací se to k lepšímu. Za poslední měsíc jsme uvolnili více bytů, než se nám podařilo exekučně vystěhovat za posledních deset let," řekl Marek Šnaid, místostarosta Prahy 11, který má bytovou politiku na starosti.

Jenom v říjnu v jedenáctém obvodě, kam patří i velká sídliště Jižního Města, exekutor vystěhoval pět neplatičů, další exekuce se očekává tento čtvrtek. Do přístřeší se bude muset vystěhovat nájemnice třípokojového bytu z Mendelovy ulice, která dluží více než padesát tisíc korun. Dalších padesát exekucí se v Praze 11 připravuje.

O zrychlení exekučních procesů hovoří i zástupci Prahy 13. "Letos asi překonáme rekord v počtu uvolněných bytů, které budeme moci nabídnout některému z více než čtyř stovek evidovaných žadatelů," sdělila referentka bytového odboru Prahy 13 Jaroslava Malá. "Dříve případy, které jsme daly k soudu, dobíhaly tak po třech letech, nyní to trvá zhruba rok a půl," dodal tiskový mluvčí třináctého obvodu Petr Krajánek. Právě v tomto obvodu, kam spadají sídliště Jihozápadního Města, asi dvě stě padesát neplatičů dluží radnici přibližně patnáct a půl milionu korun.

Podle Krajánka může za rychlejší exekuce zejména kvalitnější práce soudů. "V první polovině devadesátých let si málokterý soudce dokázal představit sám sebe jako zlého kapitalistu, který bude vyhazovat lidi na ulici. Nyní se situace mění," míní tiskový mluvčí s tím, že v nejbližší době očekávají dalších zhruba šedesát soudních vystěhování. Dosud exekutor v třináctém obvodě uvolnil pětadvacet bytů.

Blanka Ctiboříková, exekuční soudkyně u Obvodního soudu pro Prahu 5, si však myslí, že počáteční liknavost v procesech byla přirozená. "Změna právních předpisů sebou nese určité komplikace, takže trvalo nějakou dobu, než se vše zaběhlo. A rovněž radnice musely najít náhradní ubytování pro vystěhované," vysvětlila Ctiboříková.

Místostarosta Prahy 11 Šnaid zároveň upozorňuje, že exekuce přinášejí i další pozitiva. "Kvůli tomu, že vystěhování byla medializovaná, začínají mít neplatiči obavy o své domovy," konstatuje Šnaid. Jeho slova doplňuje Krajánek: "Několik neplatičů již přineslo klíče dobrovolně bez soudní exekuce."

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Voda z nových vrtů v Náchodě-Bělovsi je léčivá, potvrdilo ministerstvo

Vizualizace Malých lázní v Náchodě.

Voda čerpaná z nových vrtů Jan a Běla v náchodské místní části Běloves získala osvědčení od ministerstva zdravotnictví....

Policie může na Babiše a Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě a další sníh

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Sledujte Zprávy iDnes.tv. Uvidíte hřímajícího Babiše a sprostého Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě, uzavřeném do...

Najdete na iDNES.cz