Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vlci jsou u hranice, v Čechách mohou být za dva dny

  15:25aktualizováno  15:25
Dvě smečky vlků se pohybují v německé Horní Lužici, oblasti nedaleko hranic s Ústeckým a Libereckým krajem. Asi dvacítka těchto zvířat by mohla brzy překročit hranice s Českem, za noc totiž uběhnou až padesát kilometrů.

Němečtí vědci sledují v oblasti u Zhořelce dvě smečky vzácných zvířat. Přijdou i do Lužických hor? Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Vyšlo to nedávno najevo poté, co německé ministerstvo životního prostředí zahájilo výzkum chování hornolužické vlčí populace.

Výzkum vede vědecký tým Státního přírodovědného muzea ve Zhořelci (Görlitz).

Zdejší vědci teď sledují vlčí skupiny, které se do Horní Lužice dostaly v polovině devadesátých let minulého století, když překročily řeku Nisu ze západního Polska.

Je možné, že by se vlci po migraci z Polska vydali na sever Čech? "To neví nikdo. Osobně to považuji za málo pravděpodobné, ale na druhou stranu vlk je schopný dostat se k vám za dva dny," říká Willi Xylander, šéf "vlčí" vědecké skupiny a současně ředitel görlitzského muzea.

O vlcích vyprávěl během své návštěvy České Lípy, kam přijel osobně zahájit výstavu "Pod našima nohama", kterou do České Lípy přivezlo i postavilo jeho muzeum. Němci při výzkumu vlků využívají moderní techniku.

Jak dlouho už se o vlcích v Horní Lužici ví?
Zhruba od roku 1997. My jsme teď převzali management vědeckého úkolu sledování vlků, kontrolujeme jejich chování, jejich výskyt i rozmnožování. Také radíme lesníkům, jak by mohli zabránit škodám nebo jak minimalizovat škody, které vlci páchají.

O vlcích se ví, že mají velkou schopnost migrovat. Je možné, že by se z Horní Lužice dostali až k hranicím s Českem nebo přímo k nám?
To pochopitelně nevím, to neví nikdo. V tuto chvíli se přikláním k tomu, že taková možnost je málo pravděpodobná. Nicméně vlk je schopný uběhnout za noc padesát kilometrů. Takže za dva dny by mohl dorazit až do Lužických hor, je to ale malá teoretická možnost.

Nemůže dojít k tomu, že rozmnožováním se populace vlků, kterou sledujete, rozšíří na více smeček, které si najdou teritorium i u nás?
U vlka bývají v jednom vrhu tři až čtyři mláďata. U populace, kterou sledujeme v Horní Lužici, jsme ale od roku 2000 žádné nové přírůstky nezaznamenali, respektive nemůžeme je potvrdit, máme pro to totiž velmi málo důkazů.

Je velmi složité získat nějaké doklady, potvrzení o výskytu mladých vlků, je složité je spatřit. Víme také o případu, kdy byli někteří vlci přejeti, domníváme se, že někteří byli také uloveni, ale v těchto případech nejde o velký počet. Nemyslím si proto, že by si právě teď smečky německých vlků hledaly nová teritoria.

A kolik jich tedy přibližně je?
Myslíme si, že zhruba dvacet pět, ale máme pouze pět důkazů spatření vlka.

Jak se vlci do Lužice dostali?
Už několik desetiletí se ví o populaci vlků v západním Polsku. Teprve ale v roce 1995 nebo 1996 překročil jeden pár vlků řeku Nisu a dostal se na německé území, jen několik kilometrů od hranice s Polskem. Tady tento pár také přivedl na svět své potomky, a to je vlastně základ té populace, kterou my dnes sledujeme.

Jak to sledování, monitorování probíhá? Sledujete vlky pomocí nějakého technického zařízení? Podařilo se nám odchytit jednu skupinku. Těm jsme nasadili speciální obojky s čipy a tak je teď sledujeme.

U ostatních je to tak, že musíme najít nějaké důkazy jejich výskytu, mezi takové důkazy patří i jejich výkaly, stopy, doklady po lovu, což znamená najít jejich oběti.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...

Lidem chodily na mobil jízdenky, které neobjednali. Peníze dostanou zpět

SMS jízdenka (ilustrační foto)

Systém, který v Ústí nad Labem posílá na mobily SMS jízdenky na MHD, v sobotu posílal a zaúčtoval i doklady, které si...Najdete na iDNES.cz