Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vlci jsou před branami Stockholmu. Švédsko po 45 letech zahájilo odstřel

  21:33aktualizováno  21:33
Švédsko zahájilo první odstřel vlků za posledních 45 let. Zemi k tomuto kroku přimělo množství vlků, kteří se objevují už i na předměstí Stockholmu. Během víkendu lovci zastřelili 23 z povolených 27 vlků, odstřel má trvat do poloviny února. Počet vlků klesne na 210.

Ilustrační foto | foto: Michal Babnič

Proti rozhodnutí zákonodárců ostře protestovali ekologové, lovci si zase stěžují na přísné podmínky odstřelu.

Během neděle byli podle švédského tisku uloveni tři vlci, dalších dvacet lovci zastřelili v sobotu. Kvóta dvaceti sedmi kusů představuje asi deset procent populace těchto šelem ve Švédsku.

Švédská agentura pro ochranu životního prostředí upozornila, že rozhodnutí švédských poslanců směřuje proti legislativě EU, protože populace vlků nedosáhla hranice životaschopnosti. Formální stížnost chtějí zaslat Evropské komisi.

"Stanovili mnoho předpisů, lovci musejí například kontrolovat stav povolené kvóty každou hodinu," stěžoval si zase Gunnar Gloersson ze švédské asociace lovců.

Ve Švédsku může žít ve volné přírodě jen 210 vlků

Vlci byli v jižní Skandinávii téměř vyhubeni, proto byl od sezony 1965-1966 jejich lov zakázán. Ve snaze navrátit tyto predátory opět do volné přírody v oblasti hranic vzájemně spolupracovaly Švédsko a Norsko. Když v roce 2001 Norsko povolilo odstřel několika vlků, protože se prý jejich populace příliš rozrostla, Švédsko vzneslo protest.

Nyní však i švédský parlament rozhodl, že ve volné přírodě smí být nejvíce 210 vlků. Michael Schneider z agentury na ochranu přírody upozornil, že této hranice dosáhla vlčí populace již loni, od té doby mělo však více než 20 párů šelem vlčata.

"S vlky máme problém v oblastech, kde žije vysoká zvěř i hospodářská zvířata. Lovcům navíc zabíjejí cenné lovecké psy," uvedl jeden z členů lovecké asociace. "Od té doby, co tu (vlci) opět jsou, tak s nimi musíme žít, ale je nutné jejich počet snížit."

Vlci údajně také přicházejí stále blíž k městským aglomeracím, objevují se dokonce i na předměstí metropole Stockholmu. V západní Evropě se vlci téměř nevyskytují. V Beskydech v České republice žije volně asi deset jedinců.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Katalánský expremiér opustil azyl v Belgii, stále mu hrozí zatčení

Katalánský expremiér Carles Puigdemont (vlevo) přiletěl do Dánska. (22. ledna...

Bývalý katalánský premiér Carles Puigdemont poprvé po téměř třech měsících opustil Belgii, kam uprchl před hrozbou...

Vláda USA kvůli sporům nemá peníze na provoz, nejde linka do Bílého domu

Cedule u Sochy svobody s oznámením, že kvůli neschválenému rozpočtu americké...

Američané se v pondělí probudili do třetího dne rozpočtového provizoria. Takzvaný shutdown ovlivňuje statisíce státních...

Pozor na laviny v Alpách. Sníh odřízl některá lyžařská střediska

V Alpách hrozí laviny, varují meteorologové.

Kvůli hustému sněžení na západě Rakouska varují meteorologové před lavinami v Alpách, ve spolkových zemích Tyrolsko,...

Najdete na iDNES.cz