Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vlček si půjčil od asistenta, milion mu vrátil v papírovém sáčku

  14:00aktualizováno  15:34
Šéf Sněmovny Miloslav Vlček si od svého asistenta půjčil 1,1 milionu korun. Peníze ale šly na účet syna šéfa horské chaty, které pak parlament schválil státní dotaci. Vlček svému věřiteli dluh vrátil v hotovosti. Tím obešel zákon proti praní špinavých peněz, podle kterého měla jít platba na účet.

Poslanec Miloslav Vlček nosí milion korun v papírovém pytlíku, loni si při návštěvě střelnice vyzkoušel střelbu z revolveru. | foto: Michal Klíma, MAFRA

ČSSD chce důkazy

Grémium ČSSD dnes požádalo Miloslava Vlčka, aby do pondělí dodal podklady ke své kauze s dotací a půjčkou. "On kontaktuje svého advokáta a připraví k tomu všechny podklady a v pondělí se k celé záležitosti ještě vrátíme a vyjádříme," uvedl šéf oddělení PR a marketingu Lidového domu Petr Dimun.

Půjčky mezi Miloslavem Vlčkem a jeho asistentem Zdeňkem Klapkou byly podle všeho nejméně dvě. O jednu se soudí. Ta druhá byla bez problémů vrácena – zdálo by se tedy, že nebude vzbuzovat pochybnosti. Jenže ona pochybnosti vzbuzuje.

O co v tomto případě šlo? Smlouva byla uzavřena 16. září 2005. Vlček si na tři měsíce půjčuje jeden milion sto tisíc korun. Peníze mají odejít na účet, který je ve smlouvě napsán. Podle bankovního výpisu, který má redakce k dispozici, peníze skutečně odcházejí 19. září 2005, tedy čtyři dny po uzavření smlouvy.

A to je ten problém – číslo účtu, na které odešlo více než milion korun, nepatří Vlčkovi.

Komentář MF DNES

Lídr ČSSD Vlček na útěku před svou minulostí

"Poté co mi přišel výpis z účtu, mě sekretářka informovala, že ty peníze byly doručeny nějaké jiné osobě, nějakému panu Mikovi. Po rozhovoru s panem Vlčkem jsem zjistil, že je to nějaký jeho přítel z Jeseníků, který ty peníze potřeboval na stavbu nebo na úpravu lyžařského svahu," vzpomíná bývalý poslanecký asistent Zdeněk Klapka. A dodává: "Areál se jmenuje Paprsek, je to Kralický Sněžník. Tam pan Vlček s rodinou čas od času tráví dovolené."

Na bankovním výpisu je u účtu, kam peníze odešly, skutečně jméno Dalimil Mika. Mika je vlivný a známý exekutor. Jeho otec Miloslav skutečně provozuje lyžařský areál Paprsek na Jesenicku. Na stránkách areálu jsou i fotografie s Miloslavem Vlčkem.

Zásadní otázka samozřejmě je, proč poslanec Vlček posílal půjčené peníze na účet soukromého podnikatele. Jeho bývalý asistent na to prý odpověď zná.

"Inženýr Vlček mu zřejmě pomáhal zajistit státní dotaci na tuto akci, a protože tu dotaci ještě neměli, potřebovali půjčit ty peníze," říká Klapka.

"Do čeho zas rejpete?"

Provozovatel lyžařského areálu Paprsek Miloslav Mika reagoval podrážděně. "Do čeho rejpete, do nějakýho hov.. nebo do čeho! Do jakýho hov.. to zase rejpete?" řekl. Na otázku, zda mu Miloslav Vlček pomohl s dotacemi, odmítl odpovědět.

Půjčka Miloslava Vlčka.

Skiareál Paprsek nakonec dotace skutečně dostal. A to o dva roky později ve výši pět milionů sedm set padesát tisíc korun. Miloslav Vlček popírá, že by s dotací měl něco společného, půjčku milionu sto tisíc však nezpochybnil. "Tato půjčka proběhla standardním způsobem. Miloslav Vlček nebyl příjemcem peněz, ale jakýmsi garantem, že tato půjčka bude vrácena, což se také stalo," řekla jeho mluvčí Kristýna Landová.

Pravost půjčky potvrzuje i Dalimil Mika, syn provozovatele Paprsku. Jeho stanovisko přišlo, po několika vzkazech od MF DNES, z e-mailu mluvčí Miloslava Vlčka.

"V roce 2005 jsem obdržel půjčku ve výši 1,1mil. Kč od pana Klapky z Prostějova, kdy garantem této půjčky byl můj kamarád pan Miloslav Vlček. Tato půjčka byla ve velmi krátké době (měsíce) panu Klapkovi vrácena. Oběma pánům jsem poděkoval a byl jsem rád, že mi v této věci pomohli."

Svědectví Dalimila Miky i Miloslava Vlčka mají dvě velké mezery. Zaprvé: na smlouvě o půjčce, kterou má MF DNES k dispozici, je výslovně napsáno, že peníze si půjčuje Vlček. O Mikovi ve smlouvě není ani slovo (kromě čísla jeho účtu). Vlček tedy podle smlouvy žádným garantem nebyl. Byl vypůjčitelem dlužníkem.

Zadruhé: je zde svědectví Vlčkova asistenta Zdeňka Klapky.

"Pana Miku jsem nikdy neviděl a neznám jej, peníze jsem půjčoval Vlčkovi," říká Klapka. Dodává, že peníze z neobvyklé půjčky mu vracel osobně Miloslav Vlček.

"Vrátil mi je někdy na podzim roku 2005. Přivezl mi je v hotovosti v papírovém pytlíku do místa mého bydliště," popsal Klapka předání peněz s tím, že si uvědomuje podivnost chování poslance Vlčka. V té době totiž už platil zákon, který má bránit praní špinavých peněz. Podle tohoto zákona mají všechny transakce vyšší než půl milionu korun jít přes bankovní účty.

Já nic. Mám přece prověrku

Pokud tedy Vlček přinesl více než milion korun v papírovém sáčku, tato pravidla porušil.

Vlček se proti tomuto podezření brání oklikou přes svoji prověrku.

"Připomínám, že všechny tyto záležitosti včetně údajné půjčky 2,5 milionu byly předmětem šetření NBÚ, který udělil panu předsedovi bezpečnostní prověrku na stupeň tajné, čímž vyloučil jakékoli nelegální či jinak závadné jednání, které by zpochybňovalo důvěryhodnost Miloslava Vlčka," uvedla mluvčí Landová.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Nad Českem proletěl vzácný bolid. Pomozte ho najít, vyzývají astronomové

Výřez z celooblohového snímku bolidu pořízeného automatickou digitální...

Minulou neděli proletěl nad Českem velmi jasný meteor, který se odborně nazývá bolid. Spadl kdesi v Českých...

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...Najdete na iDNES.cz