Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vlček sepsal mírový plán pro Blízký východ, poslanci se od něj distancují

Víme první   17:29aktualizováno  17:39
Předseda Sněmovny Miloslav Vlček se pustil do vysoké diplomacie. Na schůzce šéfů parlamentů EU se chystá přednést návrh na usmíření Izraele a Palestinců. Poslancům se jeho mírový plán nelíbí, prý straní druhým zmíněným. Vlčkovi to napsali v dopise, který podepsali i někteří sociální demokraté.

Poslancům se Vlčkova iniciativa nelíbí. Poslali mu protestní dopis. | foto: René VolfíkČTK

Vystudovaný agronom, který zatím uklidňoval hlavně hlučné a rozhádané poslance, se pokouší utišit konflikt v Gaze. Je třeba "vyzvat Izrael, aby řešil problémy v pásmu Gazy politickými a diplomatickými metodami a nikoliv použitím vojenské síly", soudí Miloslav Vlček.

Monitorovací jednotky EU by podle něj měly zabránit pašování zbraní do Gazy a Izrael má ukončit blokádu pásma a pomoci jeho "izolovaným a nedostatky trpícím obyvatelům". Hamas má zahájit dialog s palestinskou samosprávou a vážně by se měl zamyslet i nad jejím návrhem na ustavení vlády národní jednoty, odhaluje Vlček svůj plán na obnovení míru.

Vlček také navrhuje, aby OSN prošetřila, zda při lednové izraelské vojenské operaci v Gaze nebyly spáchány válečné zločiny.

Svůj plán představil už 30. ledna při návštěvě předsedy Evropského parlamentu Hans-Gerta Pötteringa v Česku. Setkání se tehdy účastnili i zástupci francouzského, španělského a švédského parlamentu.

Vlček by chtěl navíc svých deset bodů přednést na konferenci předsedů parlamentů EU, která se bude příští týden konat v Paříži.

"Je to návrh, jak může parlamentní diplomacie pomoci oficiální diplomacii," vysvětlil Vlček. "Protože jsme předsednickou zemí," odpověděl na dotaz iDNES.cz, proč se pouští do tak složitého tématu. "Každý máme během předsednictví úkoly - prezident, premiér, předseda Senátu, předseda Sněmovny," vypočítává Vlček. Na jeho aktivitě tak prý není nic překvapivého.

Poslanci jsou proti. Ať Vlček mluví jen za sebe

Usnesení se ale nelíbí českým poslancům, podle kterých je nevyvážené a příliš straní Palestincům.

"Ono to tak trochu vypadá, jako kdyby válečné zločiny spáchal Izrael," řekl iDNES.cz místopředseda sněmovního zahraničního výboru Tomáš Dub z ODS. "Z toho jeho vyjádření vyplývá, že Hamas bere jako partnera. Pro nás je to ale teroristická organizace," dodal poslanec.

"Základní problém je ten, že pan předseda dal prohlášení, které je jednostranné a je to jeho osobní vyjádření. Vyvolává ale dojem, že jde o usnesení Sněmovny, ale to není žádná pravda," řekl iDNES.cz další člen výboru Jan Schwippel.

Podle něj se výbor sešel kvůli blízkovýchodní krizi hned dvakrát, ani na jednom setkání ale Vlček nebyl přítomen. "Zvažoval jsem i návrh nového bodu schůze a sice bod odvolání pana předsedy," řekl na adresu Vlčka Schwippel, kterého "mírový plán" předsedy Sněmovny rozzlobil.

Zastání má ale Vlček naopak u předsedy výboru Jana Hamáčka z ČSSD. "Je to iniciativa pana předsedy, se kterou jede na setkání se svými kolegy z EU. Ten materiál jsme diskutovali na zahraničním výboru," potvrdil iDNES.cz Hamáček.

Návrh se mu líbí. "Já s tím souhlasím. Shrnuje to, co je třeba, aby bylo nalezeno východisko z krize. Pro mne je důležité, že to bylo konzultováno s ministerstvem zahraničí. Potvrdili, že je to v souladu s českou zahraniční politikou," řekl Hamáček.

Vlček dostal protestní dopis

Návrh na zahraničním sněmovním výboru vzbudil rozruch. Předseda Hamáček navrhoval hlasování, kterým by výbor Vlčkovu iniciativu vzal na vědomí.

To se ale nelíbilo zástupcům ODS ve výboru. Místopředseda Tomáš Dub proto naopak předložil oponentní stanovisko. Protože rozložení sil bylo takové, že by ani jedno neprošlo, uzavřel se kompromis. Oba návrhy byly staženy a nehlasovalo se ani o jednom.

Nespokojení zákonodárci proto alespoň sepsali protestní dopis, který dnes Vlčkovi předali. Podepsali jej poslanci obou hlavních stran - ODS i ČSSD.

"V reakci na Vaše prohlášení k situaci v Gaze konstatujeme, že izraelskou vojenskou operaci v Gaze (Lité olovo) pokládáme za důsledek teroristických aktivit Hamasu vůči státu Izrael a jeho obyvatelům," píše se v dopise, který má redakce iDNES.cz k dispozici.

Poslanci dodávají, že jim je líto civilních obětí konfliktu, zdůrazňují ale, že zodpovědnost za ně nese především Hamas. "Zároveň se distancujeme od těch částí Vašeho prohlášení, které připouštějí akceptaci teroristické organizace Hamas jako partnera či objektu vyjednávání."

"Musím znát názory všech stran. Hamas v tom konfliktu je, když nebudu vědět, jaký má náhled, nemohu najít řešení pro ostatní," hájí svá stanoviska Vlček. "Nepodporuji Hamas," ujistil předseda Sněmovny. Jen je prý bytostně proti tomu, aby se konflikty řešily vojenskou silou.

Poslanci dále Vlčka žádají, aby při všech jednáních, kdy bude reprezentovat Poslaneckou sněmovnu, uváděl kromě svého návrhu vyváženě i toto jejich stanovisko.

S Hamasem nejednat, říkají sněmovní přátelé Izraele

Dopis podepsali členové ze sněmovní Skupiny přátel Izraele, které předsedá poslankyně ČSSD Hana Orgoníková. Ta k textu prohlášení přiložila i průvodní dopis a sama vše odeslala Vlčkovi. "Dopis už je v sekretariátu předsedy Sněmovny," potvrdil iDNES.cz Dub.

"Hovořila jsem o tom s panem Vlčkem už před nějakým časem. Má představu, že zástupci (znepřátelených stran) budou sedět kolem kulatého stolu. My se ale domníváme, že za kulatým stolem mají sedět jen ti, kteří tam patří. Naše skupina se domnívá, že to není Hamas," řekla iDNES.cz Orgoníková. Dopis předala i izraelské ambasádě, kde jej převzal velvyslanec Yaakov Levy.

Podpisy připojili kromě Duba, Schwippela a Orgoníkové i další členové Skupiny přátel Izraele - Jan Vidím (ODS), Miroslava Němcová (ODS), Pavel Vanoušek (ČSSD), Richard Dolejš (ČSSD) a Vlastimil Aubrecht (ČSSD).

Podle Duba není zřejmě autorem textu Vlček. "Já myslím, že mu to někdo psal," domnívá se poslanec. Podle jiných informací text Vlčkovi vypracoval bývalý ministr zahraničí za ČSSD Jan Kavan. Ten se už před lety "proslavil" mírovým plánem, který měl vyřešit kosovskou krizi.

Vlčkův mírový plán

1) Vyzvat Izrael, aby řešil problémy v pásmu Gazy politickými a diplomatickými metodami a nikoliv použitím vojenské síly. Izrael by tak mohl pro své legitimní požadavky bezpečnosti získat podporu mezinárodního společenství včetně OSN, EU i Ligy arabských států

2) Požádat Egypt o otevření hraničního přechodu Rafah a umožnit tam rozmístění monitorovacích jednotek EU, které by zabraňovaly pašování zbraní do Gazy.

3) Požádat Izrael, aby ukončil blokádu Gazy a pomohl tak izolovaným a nedostatky trpícím obyvatelům pásma Gazy. Tímto krokem by Hamas přišel o jakoukoliv možnost ospravedlnit pašování zboží, natož porušení příměří.

4) Vyzvat Hamas, aby zahájil dialog s palestinskou samosprávou ve snaze nalézt společnou platformu pro jednání o obnovení mírového procesu.

5) Vyzvat Hamas, aby se vážně zabýval návrhem palestinské samosprávy na ustavení vlády národní jednoty.

6) Vyzvat palestinskou samosprávu podpořit veškeré úsilí o usmíření všech složek palestinské společnosti, aby se sjednocená Palestina mohla stát zodpovědným partnerem pro budoucí jednání.

7) Podpořit dialog mezi poslanci obou stran konfliktu a rovněž mezi poslanci všech zúčastněných států v regionu a povzbudit je, aby věnovali svou pozornost jednak příslušným rezolucím RB OSN, jednak Arabské mírové iniciativě z roku 2002 a Ženevské iniciativě z října 2003.

8) Podpořit větší provázanost úsilí diplomatického Kvartetu (i navzájem jeho jednotlivých komponentů OSN, EU, USA a Ruské federace) s aktivitami Ligy arabských států.

9) Podpořit úsilí OSN prošetřit, zda při vojenské operaci v Gaze nedošlo ke spáchání válečných zločinů.

10) Podpořit masivní hospodářskou a humanitární pomoc Gaze srovnatelnou ve svém dopadu s poválečným Marshallovým plánem.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Skauti přivezli z Vídně betlémské světlo, rozvezou ho do dalších měst

Brněnští skauti přivezli betlémské světlo (16.12.2017)

Skauti v sobotu přivezli do Česka plamínek zažehnutý v Betlémě, kde se podle křesťanské tradice narodil Ježíš Kristus....

Velel zásahu na Národní třídě, přesně po 28 letech dostal medaili. Za králíky

O bývalém policistovi a současném chovateli Michalu Danišovičovi natočil v roce...

Bývalý důstojník SNB Michal Danišovič velel 17. listopadu 1989 zásahu na pražské Národní třídě, kde policisté surově...

Na Štědrý den může být až plus pět stupňů. Tepleji zůstane i po Vánocích

(Ilustrační snímek)

Teploty v příštích čtyřech týdnech se přes den udrží nad nulou. Na Štědrý den může být až plus pět stupňů a nejtepleji...Najdete na iDNES.cz