Nebýt pádu vlády, vedl by Vlček Sněmovnu až do konce řádného volebního období.

Nebýt pádu vlády, vedl by Vlček Sněmovnu až do konce řádného volebního období. | foto: René Volfík, ČTK

Vlček: Poslance jsem umravňoval. Nejsme žáci ve škole, bránili se

  • 14
Předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček měl být ve své funkci pouze dočasně, nakonec v ní ale setrval téměř tři roky. Uznává, že ukočírovat neposlušné poslance nebylo jednoduché. "Nepamatuji, že by tu takováto vyhrocená situace kdy byla," řekl. Přičítá ji patové situaci po volbách.

Červnová schůze Poslanecké sněmovny skončila a poslanci se co nevidět rozejdou na "prázdniny". Sejdou se opět až v září, možná i mimořádně v srpnu. Svým způsobem už ale končí, v říjnu se totiž Sněmovna vymění po předčasných volbách.

A s nimi končí i její předseda, který měl původně Sněmovnu řídit jen dočasně. Nakonec ale ve funkci vydržel, i přes nelibost svého stranického šéfa Jiřího Paroubka, skoro tři roky. A nebýt pádu vlády a předčasných voleb, vedl by Sněmovnu až do jejího řádného konce.

odpovědi Miloslava Vlčka najdete zde

Umravňování nepomohlo

Za nového obsazení ale křeslo šéfa dolní komory připadne nejspíše někomu jinému. S tím už se Vlček smiřuje. "Přání je jedna věc, ale jaká bude realita, o tom rozhodnou voliči ve volbách," odpověděl na dotaz, zda by chtěl ve své práci pokračovat.

A to i přesto, že poslanci byli v tomto volebním období až příliš neposlušní, hluční a hádaví a Vlčkovi se je dařilo uklidnit jen s největší námahou. To ostatně sám přiznává. "Nepamatuji, že by tu takováto vyhrocená situace kdy byla," uvedl v rozhovoru.

Sám připomněl, jak se snažil poslance mírnit. "Já jsem již využil několika způsobů a možností, abych poslance ´umravňoval´. Citáty, napomínání jednotlivých vyrušujících poslanců, přerušování schůze a vyhlašování mimořádných přestávek," vypočítává.

Nic z toho ale nefungovalo. "Když jsem však tato opatření využíval, poslanci za mnou chodili a upozorňovali mne, že nejsou žáci ve škole. Myslím si, že takovéto chování není dáno předsedou, ale patovou situací po volbách v roce 2006," dodal.

Vlčkovi se nelíbí ani chování některých jeho spolustraníků. "Je pravda, že s některými vyjádřeními a chováním Davida Ratha nesouhlasím," odpověděl na dotaz, co říká vystupování poslance a hejtmana Středočeského kraje.

Kavanovy osobité názory jsem znal

Čtenáři se ptali i na mediálně ostře sledovanou cestu na Blízký východ, kterou chtěl Vlček své působení v čele Sněmovny zakončit. Nakonec mu ale přinesla spíše starosti - jeho vlastní poradci Kavan a Laštůvka se přes jeho zákaz sešli s představiteli Hamasu, což je pro evropské politiky nepřijatelné - organizace je totiž považována za teroristickou. - čtěte Za Hamas máte padáka, zbavil se Vlček Kavana

Vlček se od jejich chování musel distancovat a sám je nakonec potrestal tím, že s nimi ukončil spolupráci. V on-line rozhovoru se ale Kavana zastal.

"Pan Kavan má jistě své osobité názory na různá zahraničněpolitická témata. Pana Kavana znám a věděl jsem, že je to člověk s problémovými názory. Nelze mu však upřít, že má se zahraniční politikou rozsáhlé zkušenosti," odpověděl Vlček na dotaz čtenáře, proč s Kavanem spolupracoval.

Sám žádné další osobní důsledky z Kavanova diplomatického přestupku vyvozovat nebude. "Pan Kavan měl ode mne jasné pokyny, že se s Hamasem nesmí sejít, ale on to porušil. Proto jsem z toho vyvodil personální důsledky, což považuji za dostačující," řekl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video