Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vlček podpořil firmu porušující zákony

  17:25aktualizováno  17:25
Prostějov - Poslanec Miloslav Vlček (ČSSD) podpořil soukromou firmu, v jejímž areálu se porušovaly zákony. Společnost Falcon Air měla na půl roku pronajatou část letiště v Prostějově. Kvůli černé stavbě hangáru však přišly potíže s armádou a hrozilo, že vojáci firmě neprodlouží smlouvu. Poslanec Vlček ale zašel za svým stranickým kolegou ministrem obrany Jaroslavem Tvrdíkem a ministerstvo nájemní smlouvu s Falconem prodloužilo.

Poslanec Vlček tvrdí, že o černých stavbách na letišti neměl tušení. "O tom vůbec nevím. Byl jsem požádán, abych pomohl. Myslím si, že jde o dobrou věc, že Falcon přispívá k rozvoji sportu ve městě," prohlásil poslanec.

Falcon na prostějovském letišti provozuje komerční parašutistickou školu a pořádá i akce pro děti a mládež. Firma se těší přízni i dalších sociálních demokratů. Ti spolu s ODS ovládají také prostějovskou radnici, od které Falcon dostal mohutnou čtyřsettisícovou dotaci.

Ministerstvo obrany se včera odpovědi na to, zda je správné, když se straničtí kolegové ministra přimlouvají za soukromé firmy. "To mi nepřísluší hodnotit. Neznám vztah firmy Falcon a armády a o nějakém jednání ministra s poslancem Vlčkem vůbec nevím," řekl Tvrdíkův mluvčí Milan Řepka.

Miloš Sklenka z Falconu se odmítl k čemukoliv vyjádřit. Dříve však tvrdil, že firma v žádném případě na letišti v Prostějově na černo nic nestaví a také veškeré další pochyby okolo Falconu odmítl jako neopodstatněné.

Náčelník Vojenské ubytovací a stavební správy v Brně Vladimír Meixner ale potvrdil, že v areálu Falconu na letišti se zákony opravdu porušovaly. "Původní nájemní smlouva firmě umožňovala pouze uskladnění. Protože ale probíhaly stavební aktivity, požádal jsem vojenský stavební úřad o dohled," vysvětlil Meixner. Stavební úřad v Prostějově nakonec za černou stavbu hangáru vyměřil pokutu.

MILOSLAV VLČEK: CHTĚL JSEM POMOCI DOBRÉ VĚCI

Poslanec Miloslav Vlček tvrdí, že v kauze firmy Falcon Air chtěl pomoci rozvoji sportu ve městě. Tvrdí, že o dalších okolnostech, které lidi z Falconu provázejí, nemá tušení.
Proč jste se angažoval v případu Falcon?
Myslím si, že je dobré, když se tito lidé zabývají skákáním s padákem. Byl jsem se v jejich areálu podívat, skáčou tam i patnáctiletí. Je do dobrý příspěvek a další možnost pro sportovní vyžití mládeže.
Nemáte obavu, že vás někdo napadne, protože jste se angažoval ve prospěch soukromé firmy, která také na skákání vydělává?
To riziko samozřejmě hrozí. Každá činnost ale něco stojí a bude stát. Pokud na to nemají, musí to řešit i podnikáním. Není to ideální, ale i takto je potřeba podchytit mládež.
Můžete přesně pospat, kde jste intervenoval?
Přímo u ministra obrany.
Nevadí vám, že se v areálu Falconu na letišti porušoval zákon? Byla tam černá stavba...
O tom vůbec nevím a nejsem informován. Byl jsem akorát požádán panem inženýrem Sklenkou, abych pomohl tuto věc vyřídit, že se to delší dobu táhne.
Víte, kdo jsou lidé, kteří za Falconem stojí a že za sebou mají jednu zkrachovalou firmu s mnohamilinovými dluhy?
To nevím. Mně bylo vysvětleno tohle, abych pomohl. Nemám tušení a kromě pana Sklenky jsme nikoho neviděl. Nevím, kdo za tím stojí. Já jsem chtěl jen pomoci dobré věci. (dík)

Té se ale firma Falcon vyhnula poté, co na sebe nepovolenou stavbu vzal jeden z jejich dělníků. "Prohlásil, že se již nemohl dívat na uskladněný hangár a proto ho bez vědomí Falconu nechal sestavit. Dostal pokutu. Na její výši si nyní již nepamatuji, ale sazba je od pětadvaceti do padesáti tisíc," potvrdil šéf Stavebního úřadu v Prostějově Jan Košťál.

Černý hangár však není jediná věc, která se okolo Falconu objevila. Některým prostějovským zastupitelům se nelíbilo, že za Falconem stojí lidé spojení s předlistopadovým režimem. Vyšlo také najevo, že lidé z Falconu figurují i ve firmě Falcon Group, která je v konkursu. Konkursní správkyně Zdenka Reková z Prostějova uvedla, že za Falcon Group zůstaly milionové dluhy. "Konkurs stále probíhá," řekla včera Reková.

Svého času představoval Falcon také bezpečnostní riziko pro speciální útvary průzkumníků, které sídlí na prostějovském letišti. "Jedním z důvodů, proč jsme chtěli Falcon přesunout na druhou stranu letiště dál od kasáren, bylo i to, abychom omezili přístup cizinců k vojenským objektům. Je to v souladu se zákonem o ochraně utajovaných skutečností," řekl velitel prostějovské posádky Miroslav Žižka. S Falconem totiž skákali lidé i z takových zemí, jako je Alžířsko či Omán.

Prostějovský poslanec Vlček tvrdí, že o těchto okolnostech okolo Falconu neměl tušení. "Asi si budu muset lidi prověřovat, když jim příště budu chtít pomoci," podotkl.

Šéf Vojenské ubytovací a stavební správy z Brna Vladimír Meixner dodal, že vztahy mezi Falconem a armádou jsou už narovnány. Miloš Sklenka z Falconu již dřív prohlásil, že potíže se stěhováním na jinou stranu letiště v žádném případě neohrozí hospodárné využití čtyřsettisícové dotace od města pro děti a mládež. Radnice v Prostějově slíbila, že si využití dotace pečlivě pohlídá.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

USA otevřely ambasádu v Jeruzalémě, při střelbě v Gaze umírali Palestinci

Při nepokojích na hranicích Izraele a Gazy zemřely desítky Palestinců. (14....

Střelba izraelských bezpečnostních sil na protestující Palestince v Pásmu Gazy si vyžádala 58 mrtvých. Dalších nejméně...

Další z rubriky

Za auto bude nadále odpovídat provozovatel. Ústavní soud odmítl změnu

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský na jednání o vládních reformách (27.

Zákon o silničním provozu se měnit nebude. Ústavní soud v úterý zamítl návrh, který by zrušil odpovědnost provozovatele...

Tvůrci metropolitního plánu čelí výtkám kvůli parkům a novým čtvrtím

Metropolitní plán má městu nabídnout návrh rozvoje do budoucna. Snímek pořídil...

Představa městských architektů o vývoji Prahy v následujících desetiletích čelí mnoha výtkám. Nejhlasitějším kritikem...

Češi věří z politiků nejvíc Zemanovi, nejméně Merkelové, ukázal průzkum

Angela Merkelová při pražském setkání s Milošem Zemanem (25. srpna 2016).

Češi považují za nejdůvěryhodnější osobnost světové politiky Miloše Zemana. Následuje slovenský prezident Andrej Kiska,...

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ PROJEKTŮ S NJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz