Vlastníky bytů čekají povinnosti

Praha - Nájemci bytů, kteří si je koupí v rámci privatizace v Praze 1 do osobního vlastnictví, budou muset platit měsíční příspěvek do fondu společných oprav. Ten se může rovnat i výši současného nájemného. Částka se bude podle Zdeňka Suchého z realitní kanceláře Sever odvíjet od počtu metrů čtverečních bytu.

"Je pouze na vlastnících, zda suma zůstane na současné výši nájemného třiceti sedmi korun za metr čtvereční, nebo bude nižší," uvedl Suchý.

Záleží pouze na stavu domu, například jestli je po rekonstrukci, a na následné domluvě mezi vlastníky. Výhoda je podle něj v tom, že veškeré tyto peníze budou používány na údržbu a případné opravy domu, ve kterém tito lidé bydlí.

Domy v centru podle něj mají průměrně kolem tisíce metrů čtverečních. "I při částce například dvaceti korun za metr budou mít nájemci ročně na opravy zhruba čtvrt milionu korun," řekl Suchý. Za nájemce, kteří si v domech byt nekoupí, bude podle něj hradit sumu do jednotlivých fondů oprav městská část z nájemného.

Prodej bytů do soukromého vlastnictví provádějí v Praze 1 tři firmy - Navatyp, Centra a zmíněný Sever. V rámci bytové privatizace Prahy 1 prodává tato městská část současným nájemcům jednotlivé bytové jednotky včetně podílů na společných částech domu a pozemku. "Dříve Praha 1 prodávala pouze celé domy vzniklým družstvům nájemníků," uvedl Ivan Sequens z realitní kanceláře Centra.

Současný postup je podle něj zdlouhavější a pracnější. "Prodejem jednotlivých bytů je však oprávněným nájemcům zajištěn přímý přechod vlastnictví z obecního majetku Prahy 1," uvedl Sequens.

Nájemník se tedy stane výlučným vlastníkem bytu, jejž měl do té doby v nájmu. Po koupi může s bytem samostatně disponovat podle své úvahy. Pro nájemníky je i podle Suchého současná forma prodeje výhodnější. "Při dřívějším prodeji totiž každé založené družstvo koupilo celý dům i s byty lidí, kteří se privatizace nezúčastnili. Existuje dost odstrašujících případů, jak představenstva malých bytových družstev potom s nečleny jednají," tvrdí Suchý. Není podle něj ani jasné, jak družstva projednají výši nájemného "nečlenů" po deregulaci. Navíc nemusí mít zájem prodat byt nájemci, kterému se jeho finanční situace zlepší.

Některým nájemníkům vadí, že Praha 1 v současné době nenabízí rozložení částky za byt do desetiletého splátkového kalendáře, jak tomu bylo v případě prodeje družstvům. Městská část na to však podle starosty Jana Bürgermeistra nemá lidi. "Je kolem toho spousta administrativního zařizování a dohlížení, zda lidé splácí. Vždyť si  tito zájemci mohou vzít hypotéky," řekl Bürgermeister.

Byt může podle zákona v případě nezájmu nájemníka koupit třetí osoba a toho se někteří obyvatelé Prahy 1 obávají. "Někdo byt koupí a pak nás pod různými záminkami donutí vystěhovat," obává se obyvatel Prahy 1 Lubor Drahota.

Zásady privatizace Prahy 1 tento způsob prodeje podle Bürgermeistra neumožňují. "Podmínky o nabídce koupě pouze pro oprávněné nájemníky nebudou změněny. Nepotřebujeme předat byty za každou cenu a mít v domech za partnery investiční společnosti," řekl Bürgermeister.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video