V Archangelské oblasti se k Pomorům hlásí přes šest tisíc obyvatel. Ilustrační

V Archangelské oblasti se k Pomorům hlásí přes šest tisíc obyvatel. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Ruský vědec vydal pohádky okrajového etnika, čeká ho soud za vlastizradu

  • 15
Ruský kulturní antropolog Ivan Mosejev dlouhodobě zkoumal zanikající kulturu etnika Pomorů žijící na pobřeží Bílého moře. Muž, který se zasazuje o připomenutí a oživení umírající kultury například formou psaných pohádek, však nyní v Rusku čelí obvinění z vlastizrady.

Za obviněním stojí zvýšená politická aktivita v oblasti, kde dodnes přežívá na sedm tisíc potomků norských osadníků z osmnáctého století. Lidskoprávní organizace upozorňují, že je to vůbec poprvé, co bylo toto obvinění vzneseno. Bojí se dále, že nyní bude výrazně užíváno proti disidentům, píše britský deník The Times.

"Tohle je úplně první případ, kdy bylo toto obvinění vzneseno v takové souvislosti," upozorňuje Patricia Kaateeová z norské pobočky Amnesty International. Podle aktivistky je tento případ dalším z mnoha důkazů Putinových tendencí zpřísnit poměry po jeho znovuzvolení.

Pohádkami a slovníkem proti bezpečnosti Ruska

Čtyřiapadesátiletý Mosejev sbíral pohádky, písně a vytvářel slovník zapomenutého etnika s norskými kořeny. Jeho práci finančně podporovala norská vláda jako součást mezinárodního projektu, který měl podpořit fungování občanské společnosti v regionu.

"S finanční pomocí Norska vytvořil Mosejev slovník pomorského jazyka," uvádí tajná zpráva ruské Federální služby bezpečnosti (FSB). "Na jeho základě publikoval sérii článků a organizoval akce, které měly za cíl narušit bezpečnost Ruska," pokračuje zpráva dál. Podle FSB se norští agenti snaží region okolo Bílého moře dlouhodobě destabilizovat.

Pomorové

Označení pro norské osadníky a jejich potomky, kteří žijí na pobřeží a v úmoří Bílého moře. Byli známí jako dobří mořeplavci, jako první pronikli po moři na dálnou Sibiř. Hlásit se k pomorskému etniku však nabylo na popularitě až v posledních letech, ještě na začátku dvacátého století byli Pomorové považováni za Rusy od Bílého moře. Během sčítání roku 2002 však bylo umožněno přihlásit se k této skupině. Učinilo tak 6 571 obyvatel Archangelské a Murmanské oblasti.

Pomorové nemají nic společného s Pomořanskem a Pomořím, dvěma historickými oblastmi podél Baltského moře, které jsou nyní součástí Polska (s centry ve Štětíně a Gdaňsku) a částečně Německa (Meklenbursko-Dolní Pomořansko).

Zdroj: wikipedia.org

Skandinávská země však popírá, že by Mosejevova práce měla nějaké politické pozadí či ambice. "Nerozumíme tomu, jak by tato veřejná činnost mohla zavdat příčinu k takovému podezření," kroutí hlavou norský ministr zahraničí Kjetil Elsebutangen.

Mosejevovi hrozí trest mezi dvanácti a dvaceti lety vězení, pokud bude uznán vinným z vlastizrady a iniciace etnické nesnášenlivosti, doplňuje britský list. Soud měl začít tento týden, byl však z důvodu vědcova špatného zdraví odložen na příští.

Nový zákon o vlastizradě

Až do minulého týdne se zákon o vlastizradě uplatňoval pouze proti případům špionáže či kolaborace s cizím státem za účelem poškození Ruska. Jeho nová rozšířená verze však zohledňuje i provinění vůči ústavnímu pořádku, suverenitě a teritoriální i státní integritě. To dává dle The Times FSB i soudcům větší prostor k jeho využití. Teoreticky tak umožňuje obvinit kohokoli se separatistickými názory z vlastizrady.

Zda bude Mosejev souzen podle starého či aktualizovaného zákona ale zatím není jasné. Patricia Kaateeová nicméně varuje, že pokud bude uplatněna nová verze, bude to protiprávní. "Mezi základní principy patří, že zákon nesmí být uplatněn retroaktivně," upozorňuje.

Tématem obviněného vědce se bude během středy ve Švédsku zabývat i Arktická rada, složená ze zástupců USA, Kanady, Finska, Švédska, Norska, Dánska, Ruska a Islandu.

Ivan Mosejev je ředitelem Institutu pro původní obyvatelstvo v Archangelsku, který leží na pobřeží Bílého moře.

Ivan Mosejev je ředitelem Institutu pro původní obyvatelstvo v Archangelsku, který leží na pobřeží Bílého moře.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue