Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vlaky přes Studénku již jezdí, trauma zůstává

  8:18aktualizováno  8:18
Trosky jsou uklizeny, koleje opraveny. Místem, kde 8. srpna zahynulo při srážce rychlíku se zborceným mostem sedm lidí, dnes ráno opět projede pendolino. Ale pro lidi, kteří v tom vlaku jeli, nebo byli dokonce zraněni, a pro pozůstalé obětí nic nekončí. Naopak.

Neštěstí ve Studénce postihlo nejen cestující ve vlaku, ale i jejich příbuzné a přátele. | foto: Alexandr SatinskýMF DNES

"Každý tu prožitou hrůzu zvládá jinak. Někdo s nikým nemluví, jiný to chce naopak vykřičet, někdo se strašlivě zlobí na viníky nehody," říká vedoucí Krizového centra Ostrava Petra Ďásková.

Na mnohé z těch, kdo byli u nehody či tam měli své blízké, teprve nyní začíná neštěstí doléhat. Buď se ozývají černé můry, nebo se třeba potřebují starat o zraněného člena rodiny, ale nemohou si to dovolit.

Krizové centrum oslovilo nebo ještě osloví všechny cestující z vlaku. "Když zvážíme, kolika lidí se to neštěstí týká, může jít až o tisíce postižených," říká Petra Ďásková.

Jde nejen o cestující, ale i o jejich rodiny, přátele a známé. S neštěstím se budou dlouho vyrovnávat také záchranáři a jejich blízcí, lidé, kteří nehodu viděli, protože bydlí nedaleko nebo jen náhodou byli nablízku.

Všechny články o vlakovém neštěstí u Studénky

A první zájemci o odbornou pomoc už odborníky oslovují. Jde například o člověka, který dal lístek na koncert skupiny Iron Maiden někomu jinému, a teď má výčitky, že ten člověk zahynul místo něho.

Desetiletá Lucie ze Zábřehu na Šumpersku jela ve vlaku s přítelkyní svého otce, která byla po nehodě na místě mrtvá. Lucie zůstala v troskách vagonu bez kohokoli blízkého, sedačka jí skřípla nohu tak, že o ni málem přišla.

A i když jí nohu lékaři díky rychlé operaci zachránili, obtížnější pro ni bude zapomenout na to, co viděla. "Když dcerku po třech dnech probrali z umělého spánku, začala plakat a křičet. Vzpomínala na ty mrtvé a zraněné, které viděla, na to, jak nemohla ven," říká Lucinčina maminka Lenka Opálková.

Dcera už se s operovanou nohou, kterou lékaři vyztužili šrouby a dráty, snaží s pomocí berlí chodit. Po tělesné stránce se jí daří stále lépe. O to hůř je na tom psychicky.

Vzpomínky na nehodu se snaží zahnat psycholožka, která děvče v nemocnici navštěvuje. Lucie se bez kvalitní odborné péče, léků a terapie neobejde. "Je jasné, že to bude trvat roky. A stejně tak je jisté, že na to, co prožila, do smrti nezapomene," říká ostravská klinická psycholožka Ludmila Mrkvicová.

Mluvte o tom, radí odborníci
Na mnoho těch, kteří neštěstí prožili nebo se starají o někoho, kdo byl při něm zraněn, začíná doléhat nejen stres z toho zážitku, ale i další docela obyčejné starosti.

Jako na maminku Lucie Lenku Opálkovou, která teď řeší, jak se postarat o další dvě děti. Ty jsou v Zábřehu, ale ona je v Ostravě s dcerou. Zaměstnavatel jí nabízí neplacené volno, jenže to si ona nemůže dovolit...

"V rodinách, kde je někdo zraněn, se obvykle začne nedostávat času a peněz," potvrzuje Petra Ďásková. I v těchto případech dokážou odborníci poradit, například s tím, na jakou státní podporu mají postižení nárok.

Psychologové, ale také duchovní radí těm, kdo přišli při nehodě o někoho blízkého, aby se vyplakali a o svých zážitcích mluvili.

A také aby odpustili. "Bylo by zlé, kdyby nás ovládla zloba a vztek. Pokusme se odpustit těm, kteří nehodu, byť neúmyslně, zavinili," řekl lidem v sobotu ve Studénce na mši za oběti neštěstí ostravsko-opavský biskup František Václav Lobkowicz.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

V italském Janově se zřítil dálniční most, zemřelo 35 lidí

Na frekventované dálnici v Janově na severu Itálie se zřítilo několik desítek...

Na frekventované dálnici v Janově na severu Itálie se v poledne zřítil asi 80metrový úsek mostu. Podle poslední bilance...

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...Najednou zmizela cesta. A byl jen pád, líčí český řidič tragédii v Janově

Vrak kamionu české přepravní společnosti Sped - it, který se v italském Janově...

„Najednou zničehonic zmizela cesta. A nebylo nic, jen pád. Myslel jsem, že zemřu. Jsem strašně šťastnej, že jsem to...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Žraloci v Egyptě útočí, cestovky mlčí. V moři je prostě živo, argumentují

Žralok tygří (Galeocerdo cuvier). Ilustrační foto

Cestovní agentury nedostatečně informují o žralocích u Egypta, tvrdí turista, který se sám na podzim roku 2017 s...Další z rubriky

Pětina českých mostů je ve špatném stavu, některé už po pár letech

Trosky zříceného mostu v italském Janově (14. srpna 2018)

Ve špatném nebo velmi špatném stavu je více než pětina českých mostů. Jen na dálnicích a silnicích I. třídy je ve...

Nejlepší fotkou roku 1968 je snímek raněného muže z 21. srpna

Fotografie Bretislava Hyblera „Raněný na nosítkách“ vyhrála v soutěži Českého...

Fotografie Břetislava Hyblera „Raněný na nosítkách“, kterou pořídil 21. srpna 1968 na Vinohradské třídě, vyhrála v...

Okamura to říká nejlépe. Jakl líčí, proč chce do Senátu za SPD

Ladislav Jakl (15. srpna 2018)

Ještě před týdnem nevěděl, co znamená zkratka SPD. Na podzim ale Ladislav Jakl bude na kandidátce hnutí Tomia Okamury...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!Najdete na iDNES.cz