Vlaky přes Studénku již jezdí, trauma zůstává

  8:18aktualizováno  8:18
Trosky jsou uklizeny, koleje opraveny. Místem, kde 8. srpna zahynulo při srážce rychlíku se zborceným mostem sedm lidí, dnes ráno opět projede pendolino. Ale pro lidi, kteří v tom vlaku jeli, nebo byli dokonce zraněni, a pro pozůstalé obětí nic nekončí. Naopak.

Neštěstí ve Studénce postihlo nejen cestující ve vlaku, ale i jejich příbuzné a přátele. | foto: Alexandr SatinskýMF DNES

"Každý tu prožitou hrůzu zvládá jinak. Někdo s nikým nemluví, jiný to chce naopak vykřičet, někdo se strašlivě zlobí na viníky nehody," říká vedoucí Krizového centra Ostrava Petra Ďásková.

Na mnohé z těch, kdo byli u nehody či tam měli své blízké, teprve nyní začíná neštěstí doléhat. Buď se ozývají černé můry, nebo se třeba potřebují starat o zraněného člena rodiny, ale nemohou si to dovolit.

Krizové centrum oslovilo nebo ještě osloví všechny cestující z vlaku. "Když zvážíme, kolika lidí se to neštěstí týká, může jít až o tisíce postižených," říká Petra Ďásková.

Jde nejen o cestující, ale i o jejich rodiny, přátele a známé. S neštěstím se budou dlouho vyrovnávat také záchranáři a jejich blízcí, lidé, kteří nehodu viděli, protože bydlí nedaleko nebo jen náhodou byli nablízku.

Všechny články o vlakovém neštěstí u Studénky

A první zájemci o odbornou pomoc už odborníky oslovují. Jde například o člověka, který dal lístek na koncert skupiny Iron Maiden někomu jinému, a teď má výčitky, že ten člověk zahynul místo něho.

Desetiletá Lucie ze Zábřehu na Šumpersku jela ve vlaku s přítelkyní svého otce, která byla po nehodě na místě mrtvá. Lucie zůstala v troskách vagonu bez kohokoli blízkého, sedačka jí skřípla nohu tak, že o ni málem přišla.

A i když jí nohu lékaři díky rychlé operaci zachránili, obtížnější pro ni bude zapomenout na to, co viděla. "Když dcerku po třech dnech probrali z umělého spánku, začala plakat a křičet. Vzpomínala na ty mrtvé a zraněné, které viděla, na to, jak nemohla ven," říká Lucinčina maminka Lenka Opálková.

Dcera už se s operovanou nohou, kterou lékaři vyztužili šrouby a dráty, snaží s pomocí berlí chodit. Po tělesné stránce se jí daří stále lépe. O to hůř je na tom psychicky.

Vzpomínky na nehodu se snaží zahnat psycholožka, která děvče v nemocnici navštěvuje. Lucie se bez kvalitní odborné péče, léků a terapie neobejde. "Je jasné, že to bude trvat roky. A stejně tak je jisté, že na to, co prožila, do smrti nezapomene," říká ostravská klinická psycholožka Ludmila Mrkvicová.

Mluvte o tom, radí odborníci
Na mnoho těch, kteří neštěstí prožili nebo se starají o někoho, kdo byl při něm zraněn, začíná doléhat nejen stres z toho zážitku, ale i další docela obyčejné starosti.

Jako na maminku Lucie Lenku Opálkovou, která teď řeší, jak se postarat o další dvě děti. Ty jsou v Zábřehu, ale ona je v Ostravě s dcerou. Zaměstnavatel jí nabízí neplacené volno, jenže to si ona nemůže dovolit...

"V rodinách, kde je někdo zraněn, se obvykle začne nedostávat času a peněz," potvrzuje Petra Ďásková. I v těchto případech dokážou odborníci poradit, například s tím, na jakou státní podporu mají postižení nárok.

Psychologové, ale také duchovní radí těm, kdo přišli při nehodě o někoho blízkého, aby se vyplakali a o svých zážitcích mluvili.

A také aby odpustili. "Bylo by zlé, kdyby nás ovládla zloba a vztek. Pokusme se odpustit těm, kteří nehodu, byť neúmyslně, zavinili," řekl lidem v sobotu ve Studénce na mši za oběti neštěstí ostravsko-opavský biskup František Václav Lobkowicz.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Průšvih Bulovka. Elitní ortoped objednával implantáty za miliony u syna

Ortoped Pavel Dungl

Kontroloři, které ministr Adam Vojtěch poslal do Nemocnice Na Bulovce, objevili, že špitál bez soutěže objednal léky za...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Český voják zemřel při útoku v afghánském Herátu, dva byli zraněni

Základna Bagrám v Afghánistánu

Při pondělním útoku na vozidlo na základně Šindánd v afghánské provincii Herát byl zabit jeden z českých vojáků. Další...Další z rubriky

ODS získala Valentu a Faktora. Netrvá už na Kuberovi do čela Senátu

Hazardní magnát a senátor Ivo Valenta bude plnit funkci řadového zastupitele.

Nové dvě akvizice do senátního klubu získala ODS. Přidali se k ní senátor Ivo Valenta, majitel hazardního kolosu Synot,...

Vondráček bude vysvětlovat svoji cestu do Ruska, navrhlo to samo ANO

Radek Vondráček (ANO) přijímá gratulace ke zvolení šéfem Sněmovny (22. listopad...

Předseda Sněmovny Radek Vondráčka za ANO bude ve středu vysvětlovat okolnosti svojí cesty do Ruska, kde jednal s...

Zeman podpoří vládu při rozpočtu, komunisté taky, ale mají podmínky

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

Prezident Miloš Zeman přijde do Sněmovny podpořit vládu při jednání o státním rozpočtu na příští rok. Opoziční TOP...

Vyhrajte balíček s mlékem Nutrilon. Stačí se podělit o svou mateřskou zkušenost
Vyhrajte balíček s mlékem Nutrilon. Stačí se podělit o svou mateřskou zkušenost

„To já svým dětem dělat rozhodně nebudu!" Poznáváte se? Tak se nám na toto téma rozepište v deníčku a 5 z vás odměníme balíčkem Nutrilonu s dalšími dárky podle vlastního výběru.Najdete na iDNES.cz