Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vlaky budou mít kvůli slintavce zpoždění

  11:38aktualizováno  11:38
Opatření, která mají zabránit zavlečení infekce slintavky a kulhavky do České republiky, se nevyhnula ani železnici. Od půlnoci budou všechna příhraniční nádraží vybavena podobně jako hraniční přechody dezinfekčními rohožemi. "Všichni přijíždějící z ciziny si vystoupí a projdou infekčním prostředkem. Zároveň budou muset odevzdat všechny rizikové potraviny," řekl mluvčí Českých drah Petr Štáhlavský. Kvůli těmto opatřením však vlaky mohou být o desítky minut zpožděné.

Slintavka uzavírá turistické přechody

Kulhavka: Unie odřízla Francii.

Rozhodnutí vetrinární správy o  mimořádných  opatřeních

Cirkus Humberto nezná svůj další osud

Armáda je připravena zasáhnout
V případě zasažení České republiky epidemií slintavky a kulhavky je připravena pomoci obcím a městům armáda. "Armáda je připravena plnit zejména věci spojené se zabezpečením prostoru, ale i asanační práce," prohlásil náčelník generálního štábu Jiří Šedivý. Vojáci by tak mohli zasáhnout především při izolaci oblastí zasažených epidemií nebo při samotné likvidaci nakažených zvířat. Pomoc by podle Šedivého poskytly nejen armádní záchranné a výcvikové základny, ale i další jednotky. "Předběžné opatření už jsem vydal," řekl.

Slintavka ohrozila britské mobilní sítě

Británií se slintavka a kulhavka stále šíří

Slintavka a kulhavka jsou ve světě běžné

 "Pokud pojede vlak například z Berlína, zastaví v Děčíně, jeho cestující pak budou vyzváni, aby vystoupili a prošli dezinfekčním roztokem," popsal Šťáhlavský, jak bude opatření vypadat v praxi.

Cestující musejí také pracovníkům nádraží či veterinářům odevzdat masné potraviny. Pak teprve mohou všichni nastoupit a pokračovat v jízdě.

"Je třeba počítat s tím, že než všichni cestující vystoupí, projdou dezinfekčními rohožemi a opět nastoupí, tak bude určitě docházet ke zpožděním," řekl tiskový mluvčí.

Jak dlouhé samotné zpoždění bude, závisí podle Šťáhlavského především na počtu cestujících a jejich ochotě podrobit se všem opatřením.

"Mohou to být, řekněme, desítky minut. Sto neochotných cestujících může ovšem způsobit větší zpoždění, než tři sta ochotných," dodal Šťáhlavský.

S dezinfekcí vlaků se zatím nepočítá
O dezinfekci vlaků zatím České dráhy ani jednotlivé veterinární správy neuvažují. "Zatím na nás nikdo tento požadavek nevznesl," řekl Šťáhlavský. 

Pokud však o to veterinární komise České dráhy požádá, jsou připraveny k dezinfekci vlaků přistoupit.

"Jsme připraveni kontaktovat i jednotky civilní obrany, popřípadě se obrátit i na další složky, pokud bychom byli o dezinfekci vlaků požádáni," řekl mluvčí drah.

Lovosické nádraží připravuje dezinfekci
Pracovníci lovosického vlakového nádraží už v úterý začali s přípravou dezinfekční rohože a van pro kamiony i řidiče, kteří přivážejí z Drážďan speciální vlakové soupravy Rolla.

Dezinfekce kamionů i řidičů má podle rozhodnutí nákazové komise začít v Lovosicích o půlnoci ze středy na čtvrtek.

Zaměstnanci rám ve středu vyplní pilinami a přikryjí rohoží, která je napuštěna dezinfekční látkou.

Přes rohož pak budou přejíždět kamiony. Řidiči kamionů projdou dezinfekcí a do připravených sudů budou odkládat potraviny, jejichž dovoz je dočasně zakázán.

Slintavka a kulhavka
(aftózní horečka, slintačka a krívačka, foot and mouth disease)* Původcem onemocnění je malý (25 – 30 nm) neobalený RNA virus z čeledi Picornaviridae. Do ní patří i viry způsobující hepatitidu typu A nebo dětskou obrnu.
* Nemoc je neléčitelná, lékaři mohou u zvířat jen zmírňovat její příznaky a čekat až či zda ji zvíře přechodí. Zejména u kulhavky však zvířata velmi trpí: v některých případech nelze zamezit takzvanému svlečení z paznechtů, po němž je zvíře odsouzeno chodit po obnaženém mase. U slintavky se dá ošetřovat ústní dutina.
* Po nakažení začíná zvíře vylučovat virus stolicí, močí, slinami i mlékem a to ještě než se objeví první příznaky nemoci. Slintavka a kulhavka není u zdravých, silných a dospělých kusů zpravidla smrtelná. Puchýřky, se objevují v celé dutině ústní i okolí, na kopytech, na vemeni i na dalších částech těla. Zvíře sliní či kulhá. Na porušenou sliznici a kůži nasedají další infekce. Někdy je postižen i srdeční sval.
* Nemoc se šíří nejen přímým kontaktem, ale i pomocí kapének, aerosolem, prachem, kontaminovanou obuví, pneumatikami a krmivem.
* K infekci jsou vnímaví především sudokopytníci - krávy, ovce, kozy, prasata, vysoká zvěř, antilopy, velbloudi, lamy, ale i sloni, ježci a medvědi.
* U člověka virus způsobuje lehké postižení kůže, zpravidla na předloktí. Mohou se objevit i afty v ústech.
*  Postižená zvířata a celé chovy musí být v rámci preventivních opatření okamžitě utracena a spálena. V okolí musí být vyhlášena karanténa a provedena důsledná desinfekce.

Zdroj: MUDr. M. Förstl, MVDr. Z. Čermáková, Ústav klinické mikrobiologie FN Hradec Králové


Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Spory končí. Řidičům přidají a autobusy se vrátí na třebíčské nádraží

Autobusové nádraží v Třebíči.

Malá autobusová válka v Třebíči mezi radními a šéfy firmy ICOM transport končí. Vedení města uvolní peníze na zvýšení...

Kroměříž preventivně uzavřela lávku pro pěší, v lednu ji detailně prověří

Mimořádná kontrola lávky přes řeku Moravu v Kroměříži.

Kontrola lávky pro pěší přes řeku Moravu v Kroměříži, která je postavená podobným způsobem jako nedávno zřícená lávka v...

Nemocnice musí záchranářům doplatit přestávky na jídlo, rozhodl soud

(Ilustrační snímek)

Pětadvacet řidičů, záchranářů a zdravotních sester ze záchranné služby v Sušici a na Modravě vyhrálo soudní spor se...

Volvo V90 T6 AWD R-Design 1.maj.
Volvo V90 T6 AWD R-Design 1.maj.

r.v. 2017, naj. 17 585 km, benzín
1 599 999 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz