Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vlak života nebo vlak smutku a vzpomínek?

  0:01aktualizováno  0:01
Zima, strach, tma a chaos. Stovky dětí tlačící se do vlaku, který je odveze do neznáma za novým životem. Děti natahují své malinké ručičky, aby naposled objaly plačící rodiče. Poslední pohled, pláč a myšlenka na to, že už nikdy nespatří své tváře.

Studenti čtou a píšou noviny

Tento text vznikl jako studentská práce. iDNES.cz neovlivňuje obsah těchto článků a není­ jejich autorem.

Winton Train. | foto: ČTK

Plno slz rodičů naplněných nadějí, že jejím dětem začíná nový život, a to díky jednomu muži, Nicolasi Wintonovi, který zachránil v tak stísněných podmínkách stovky dětí před mučením druhé světové války. Jeho strach z následků, které by přišly, byl asi slabší než cíl zachránit nevinné dětské úsměvy.

Holčička sedící v koutě vlaku, z očí jí čiší strach. Eva Krušínská, ona přežila, i s dalšími dětmi překonala tyto podmínky. Ocitla se v nové rodině, kde jí dali lásku a zázemí. Plně se snažili jí nahradit to, co ztratila. Ale jak ona vzpomíná na ta léta? Pamatuje si stále poslední pohled rodičů? Je to stále někde v ní? Představa, že bych měla opustit během chvilky své rodiče a už nikdy v životě je nevidět, je pro mě hrozná.

Mnozí lidé si tyto podmínky druhé světové války neumějí představit. Nyní se tento vlak po několika letech znovu rozjede a přiblíží nám situaci, která se před skoro 70. lety udála. Otevře historii nám, kteří žijeme v moderní době, kde hlad, strach a válku neznáme.

Vlak pojede stejnou trasou a budou v něm sedět děti jako kdysi, akorát budou už o pár let starší. Shromáždí se z celého světa, aby podpořily a ukázaly nám, jak to tehdy doopravdy bylo. I přes ty ničivé vzpomínky, kdy ztratily, co mohly, jsou ochotni tuto věc si připomenout a zopakovat ji. Tento vlak nese název Vlak života, ale pro tyto lidi je to spíše vlak smutku a vzpomínek.

Toto všechno se nemuselo nikdy stát. Kolik životů mohlo žít dál? Kolik dětí po návratu domů své rodiče už nevidělo? A přitom mohlo, kdyby to vše byl jen sen.

Klára Mlýnková 
Gymnázium Broumov

Autorka dostane knižní cenuTémata: mučení, zima, Broumov, Vlak

Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

STUDENTI: Svět je barevná mozaika. A to dělá náš život zajímavým

Protesty proti USA a amatérskému snímku Nevinnost muslimů v Kábulu (21. září

Globální morálka. Co si pod tímto pojmem máme vůbec představit? Každá kultura, náboženství nebo politická strana bude...

STUDENTI: „Bojovat za mír“ zní stejně absurdně jako „solit cukrem“

Filipínští vojáci mise UNDOF na Golanských výšinách

Hlavním cílem OSN je celosvětový klid zbraní. Aby ho bylo možné zajistit, posílá organizace do světa své mírové sbory....

STUDENTI: Spor o burku. Znak víry, či útlaku

(ilustrační snímek)

Před dvěma lety bylo ve Francii zakázáno nošení burek. Tehdejší prezident toto rozhodnutí odůvodnil tím, že tento kus...

Najdete na iDNES.cz