Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vládnout nám musí osobnosti, nikoliv mravní trosky, míní kněz a politický vězeň Huvar

  8:18aktualizováno  8:18
Na vedoucích místech v národě musí stát osobnosti, nikoliv mravní trosky. Vraťme úctu k rodině, posilujme pevné svazky otec-matka-děti. Je-li rodina nepevná ve své struktuře, marně budeme hledat sebevědomí v jednotlivcích. To jsou podle katolického kněze a bývalého politického vězně Antonína Huvara hodnoty, na kterých by měla stát naše společnost.

Antonín Huvar: Na vedoucích místech zůstali lidé s podprůměrným charakterem, minulé i přítomné zlo přestává vadit. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Při rozboru přítomné úrovně v mnohých směrech, pokud pozorujeme dění v národě i ve státě, podléháme trestnímu kritickému hodnocení a tvrdíme, že je potřeba pozorovat kořeny, ze kterých naše skepse vychází.

V přední řadě je to povrchnost, která nás objala jako náplň hned na počátku samostatnějšího národního života. Do čela se postavili nikoliv svobodně zvolení představitelé a ti neměli odvahu pojmenovat pravým jménem přečiny a ničemnosti minulých desetiletí.

Bolševická morálka

Jak je možné, že stejní právníci, kteří posílali vlastence na mučidla, dovedli své dřívější výroky označit za omyl? Ovšem dobře placená místa neopouštějí.

Snad do těchto poměrů vidí důkladněji ta menšina, která strádala nebo umírala v kriminálech bolševického systému. Považujeme za křivdu prohlášení kontinuity práva, když se přitom nesmetli z cesty dřívější vykonavatelé tohoto ničemného zákona. Jak je možné, že stejní právníci, kteří posílali vlastence na mučidla, dovedli své dřívější výroky označit za omyl? Ovšem dobře placená místa neopouštějí.

Proto se ocitáme i dnes v myšlenkovém i faktickém zajetí bolševické morálky. Na vedoucích místech zůstali nebo se určili lidé s podprůměrným charakterem, minulé i přítomné zlo přestává vadit, proto osobní i veřejné projevy jsou plny mravních provinění. Jen ten má mít právo v národě jiným ukazovat směr, kdo má jistotu, že základní normou života je pravda; a ta nesnese v čele pidimužíky, kteří jsou obklopeni lidmi stejných pochybných kvalit.

Ne zákon, ale konzum

Podobně, kdy část národa strádala, zatímco jiní dokázali bruslit v mnoha ohledech, národ se vrhl do systému bohatého konzumu a do praktik, které jsou odevždy dějinně nejlepší cestou ke zničení dobrého jména ať jednotlivce, rodin nebo celého národa. Ne zákon, ale konzum, ne mravnost, ale bezuzdné využívání věcí bez kritiky, ať jsou mravné či nikoliv. Hlavní chyba je vždy v hlavě. Nedobré, když je podporována pochlebníky, mravními slabochy a lidmi bez sebevědomí. Proč jsme odložili sebevědomí a obrátili jsme se k prostřednosti? Tento způsob života je defektní. Nebylo vyrovnáno zlo minulých let, ani odčiněno vrácením do hodnotných rozměrů platných mezi čestnými lidmi. To však platí jen mezi živými.

Jistota, ne naděje

K osobnímu zamyšlení: Není minulá cesta k vlastní sebereflexi opomenuta, cena člověka spočívá v jeho podstatě, a ne v umístění. Osobní svoboda každého z nás je zajištěna jen člověkem se životem bez zlozvyků. Každá pravda se musí žít, nejen hlásat. Na vedoucích místech v národě musí stát osobnosti, nikoliv mravní trosky. Každá cesta je bezpečná jen tehdy, je-li vedena poctivostí k Desateru. Vraťme úctu k rodině, posilujme pevné svazky otec-matka-děti. Jen ve vzájemné věrnosti všech v rodině může růst hodnota národa. Je-li rodina nepevná ve své struktuře, marně budeme hledat sebevědomí v jednotlivcích.

Na žádném vedoucím místě ve státě nesmí být nikdo, kdo neguje základní principy morálky. Veřejné zlehčování mravních norem vede nutně k rychlému rozpadu národního vědomí. Ani v osobním životě nesmí být minulost zatížena nevyrovnaným mravním skluzem. Žádná politická struktura nemá právo k výsměchu jakékoliv pravdy. Kde jednotlivci nedokážou žít podle pravdy a brodí se ve lži, nemají co předávat další generaci. Nic není tak důležité pro rodinu i národ jako důvěra v autoritu. Její odmítání vrhá všechny do trvalého smutku. Národ přežívá v jistotách, nikoli jen v bláhové naději.


ČESKÁ VIZE

89 významných českých osobností pomáhá formulovat Českou vizi. Jde o desítku nejdůležitějších hodnot, na kterých by měla stát budoucnost naší společnosti.

Od pondělí 3. srpna do pátku 13. listopadu 2009 bude každý den kromě soboty vycházet jeden esej v Kavárně on-line. Soubor se pak stane podkladem pro setkání Václava Havla, Madeleine Albrightové a Jacquesa Rupnika v Kabinetu Havel 19. listopadu.

Pořádají Masarykova univerzita v Brně, Divadlo Husa na provázku a DIALOG centrum, o. s., pod patronací Václava Havla a záštitou rektora Masarykovy univerzity Petra Fialy.
Více informací na www.usvitvcechach.cz.

Autor:


ZPRÁVY: Radek Vondráček z ANO je novým šéfem SněmovnyHlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Několik slov chvály

Miroslav Kalousek po jednání s prezidentem Milošem Zemanem.

O jednom kolegovi novináři a o nadávání na média. O české otázce a třech divadelních představeních. A také gratulace...

ZÁPISNÍK: Také Američané nadávají na svoji politiku

Američtí váleční veteráni navštívili památník druhé světové války ve

Spojené státy se přirovnávají k banánové republice a k ­Itálii. Americká konzervativní Tea Party žije v bublině. V...

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Edvard Beneš před svou vilou

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval...Najdete na iDNES.cz