Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vládní tajemnice rozesílá volební leták Jacques pro homosexuály

  10:36aktualizováno  10:36
Poslankyně zelených Kateřina Jacques si před evropskými volbami dělá reklamu mezi gayi a lesbami. Letáček, ve kterém se hlásí k rovným právům pro sexuální menšiny, rozesílá ze služebního mailu tajemnice vládního úřadu pro lidská práva Lucie Otáhalová.

Podporuji rovná práva transsexuálů, intersexuálů a bisexuálů, přesvědčuje Jacques potenciální voliče. | foto: Jiří Herman

Redakce iDNES.cz má agitační leták k dispozici. E-mailem ho obdrželo všech dvaadvacet členů výboru pro sexuální menšiny při úřadu vlády pro lidská práva. Jeho tajemnice, která má být nestranným státním úředníkem, ho rozesílá ze služební vládní adresy.

"Rozeslala jsem ho členům výboru, neboť se věcně týká tematiky, které se výbor věnuje. Činím a učinila jsem tak s řadou materiálů, které se ke mně dostaly. Neovlivňuji, ani se o to nesnažím, způsob, jakým členové výboru s těmito informacemi naloží," odpověděla iDNES.cz Lucie Otáhalová, která je vedoucí sekretariátu a koordinátorkou výboru pro otázky sexuálních menšin.

Podívejte se na leták

Kateřina Jacques pro gaye a lesby

Považuje prý za důležité informovat členy výboru o aktivitě, která je specificky cílena na příslušníky LGBT komunity. Prý takových není mnoho. 

"Že by se mohlo jednat o politickou propagandu, mě skutečně nenapadlo a v žádném případě nebylo rozeslání letáku takto míněno," dodala. "Osobně nejsem členkou žádné politické strany a politické přesvědčení a rozhodování každého, včetně členů výboru, nemám ambice ovlivňovat," tvrdí.

Do voleb pošlu ještě jeden...

Leták však přesto přeposlala i s původním textem novinářky a bývalé poslankyně Andrey Cerqueirové.

"Omlouvám se těm, kterým jsem už nějaké letáčky Kateřiny Jacques pro G/L komunitu posílala. Toto není duplikát, tento letáček je kosmeticky, ale pro dobro věci inovovaný. Moc prosím o jeho publikování či jiné šíření. Do voleb ještě pošlu jeden letáček se stručným textem: stručnou výzvu," píše Cerqueirová, bývalá asistentka poslankyně za Sládkovy republikány, později asistentka poslankyně ČSSD Navarové.

Kdo je členem výboru pro sexuální menšiny

Kateřina Beňová (Bengáles), Sylva Ficová (Stejná rodina), Slavomír Goga (Gay a lesbická liga), Jiří Hromada (Gay iniciativa), Markéta Hronková (Slovak-Czech Women´s Fund), Veronika Jaňourová (Ministerstvo vnitra), Petr Kodl (Gay iniciativa), Irena Köhlerová (Ministerstvo zdravotnictví), Jiří Louženský (Jihočeská lambda), Tereza Mikšaníková (eLnadruhou, o.s.), Jana Nová (Ministerstvo spravedlnosti), Olga Pechová (Univerzita Palackého v Olomouci), Ivo Procházka (Sexuologický ústav), Věra Sokolová (Univerzita Karlova v Praze, Katedra genderových studií), Martin Strachoň (Stud Brno), Martina Štěpánková (Poradna pro občanství, občanská a lidská práva), David Tišer (romská komunita), Czeslaw Walek (CEE Trust), Jan Wintr (Univerzita Karlova v Praze, Katedra teorie práva a právních učení)

zdroj: www.vlada.cz

Kateřina Jacques se dušuje, že nad rozesíláním politické reklamy nemůže mít kontrolu. "O tom vůbec nevím. Já si jen vyrobila leták a ten jsem rozeslala, kam jsem uznala za vhodné," řekla iDNES.cz poslankyně.

Otáhalovou prý velmi dobře zná, protože s ní dříve na úřadu spolupracovala. "Určitě to není správné, ale co se pak dál s mým letákem děje, za to nemohu ručit," tvrdí politička. Podobných předvolebních letáků má prý více - romský leták či leták za záchranu Beskyd, vyjmenovává.

Za rovná práva lesbických žen a gayů

Jacques se v reklamě chlubí tím, že prosazuje antidiskriminační zákon, už dříve podpořila zákon o registrovaném partnerství a je pro legislativu, která by umožnila ochranu práv dětí vychovávaných v rámci registrovaného partnerství. "Podporuji veřejnou diskuzi o možnosti manželství mezi lesbickými ženami a gayi. Podporuji rovná práva transsexuálů, intersexuálů a bisexuálů," přesvědčuje Jacques potenciální voliče.

Připomíná také, že převzala záštitu nad lesbickým kulturním festivalem a v roce 2006 podpořila kampaň zpěvačky Báry Basikové za uzákonění registrovaného partnerství na Slovensku. "Mnohé je vybojováno, o mnohé je třeba usilovat," prohlašuje poslankyně, která kandiduje za zelené do Evropského parlamentu z druhého místa kandidátky.

Na druhé straně letáku političku podporuje právě Basiková, ministr Michael Kocáb a bývalý předseda Gay iniciativy Jiří Hromada.Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Není to konkurz na hospodského, přeli se kandidáti. U diváků vyhrál Fischer

Pozvánku do debaty prezidentských kandidátů iDNES.cz přijali (zleva) Vratislav...

Osm prezidentských kandidátů se v úterý účastnilo superdebaty iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls. Uchazeči mluvili o tom,...

Další z rubriky

Z Žitavy odešli i migranti. Bourá proto domy a láká Čechy na levné byty

Zatímco po válce žilo v Žitavě 48 000 lidí, dnes jich je sotva polovina.

Čtyři tisíce volných bytů, ve kterých nemá kdo bydlet, má nyní německá Žitava. Situace s vylidňováním už je tak vážná,...

Sníh zasype celé Česko, varují meteorologové. Na horách až 30 cm

V Jihlavě v noci z úterý na středu napadlo přes deset čísel nového sněhu....

Meteorologové vydali varování před silným sněžením a náledím, se kterým se budou potýkat lidé ve všech krajích. Na...

Sokolskou boudu v Janských Lázních nahradí restaurace s pivovarem

Chátrající Sokolská bouda na Černé hoře v Krkonoších (4.12.2015).

Na Černé hoře v Krkonoších by měla v příštích letech vzniknout rozsáhlá restaurace s pivovarem. Vyrůst má na místě...

Najdete na iDNES.cz