Jan Bartošek (KDU-ČSL)

Jan Bartošek (KDU-ČSL) | foto: iDNES.cz

Koalice se dohodla na služebním zákoně. Zbývá doladit platy úředníků

  • 8
Zástupci vládních stran se v pondělí dohodli na znění služebního zákona. Ve středu bude koaliční rada rozhodovat o odměňování státních úředníků. Při odchodu z večerní schůzky pracovní skupiny ke služebnímu zákonu to řekl místopředseda lidovců Jan Bartošek.

"Sám jsem mile překvapen tím, že všechny tři strany postupují společně a nacházejí řešení," podotkl k dnešnímu - téměř pětihodinovému - jednání, na němž se podařilo najít kompromis v několika dosud sporných oblastech. Koaliční rada by se tak v souvislosti se služebním zákonem měla ve středu zabývat především jedním bodem.

"V tento moment se bavíme o přechodném období, které tam je ustanoveno na dva roky. V průběhu tohoto přechodného období bude potřeba jasně definovat počet stupňů a tříd pro odměňování," podotkl k tomu Bartošek, podle něhož bude součástí jednání i otázka zastropování odměn.

Když špičky koalice ve středu uzavřou konečnou dohodu o návrhu zákona, chtěl by mít šéf vládní legislativy Jiří Dienstbier (ČSSD) do konce týdne návrh připraven i na legislativní úrovni. Sněmovna by o něm měla podle jeho představ rozhodovat již v červnu, nebo začátkem července. Celým legislativním procesem musí podle Dienstbiera norma projít nejpozději v září nebo v říjnu, tak aby generální ředitelství státní služby stihlo posléze schválit příslušné předpisy a zorganizovat výběrová řízení na státní tajemníky, kteří se funkce ujmou začátkem příštího roku.

Původně koalice počítala s tím, že služební zákon nepřinese zvýšení nákladů pro státní rozpočet. Dnes ale Dienstbier připustil, že tomu tak pravděpodobně nebude. "Obávám se, že úplně stoprocentně ten požadavek rozpočtové neutrality neudržíme, ale to navýšení by se mělo pohybovat maximálně v řádu stovek milionů korun," řekl novinářům při příchodu na jednání.

Ani Bartošek si nemyslí, že je možné dosáhnout u zákona rozpočtové neutrality. Poznamenal také, že zatímco na služebním zákonu je již v zásadě shoda, existuje ještě řada sporných bodů u změnového zákona, který na něj navazuje. Jedno bez druhého přitom podle něj nemůže dobře existovat.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video