Vládní krize vzdálila Klause od ODS

  • 80
V ODS se tomu říká "údolí smrti". Lídři nejsilnější opoziční strany, suverénně vedoucí žebříčky volebních preferencí, tak nazývají cestu, kterou ODS musí urazit, než se podle plánu v roce 2006 ujme téměř po devíti letech znovu moci.

Klíčovou součástí taktiky je přitom příkaz "nezadat" si s vládnoucí ČSSD. Jenže tak jednoznačně stanovená hranice dovedla ODS do roztržky s prezidentem a svým čestným předsedou Václavem Klausem.

Prezident podle informací MF DNES svému nástupci Mirku Topolánkovi vytýká, že jeho neústupnost fakticky zavinila vznik staronové koalice premiéra Grosse, která se Klausovi značně nelíbí.

"O výhradách pana prezidenta vím, neztotožňuji se s nimi, a naopak ordinuji taktiku jednoty, trpělivosti, práce a čitelnosti," říká Topolánek. Svůj postoj musel naposledy Topolánek obhájit v půlce července proti svému tradičnímu rivalovi, šéfovi poslanců Vlastimilu Tlustému.

Tlustý, který má spolu s pražským primátorem Pavlem Bémem v ODS k prezidentovi nejblíže, tehdy zcela nečekaně navrhl, aby se ODS předem nevzdávala možnosti účastnit se "duhové koalice" všech demokratických stran, která by provedla zásadní reformy, či alespoň podpořila úřednickou vládu. A to i bez toho, aby se musely konat předčasné volby, což však byl klíčový požadavek "oficiální strategie" ODS.

Ve stejný čas prezident publikoval v MF DNES článek, v němž od politiků žádal "hluboké reformní změny", na něž je podle něj dost času do voleb v roce 2006. "Není to chvíle na dvouleté přežívání kabinetu," napsal prezident.

V ODS se okamžitě po Tlustého výrocích rozšířil názor, že by mohlo jít o akci "koordinovanou" s Hradem. Tlustý to však popírá. "S panem prezidentem jsem to nikdy nekonzultoval. Vím ale jako vy, že se říká, že pan prezident nebyl s postojem ODS během vládní krize příliš spokojen," připouští Tlustý.

Šéf poslanců ODS v červenci argumentoval tím, že ČSSD u vlády a v čele s Grossem teď má dva roky času na "rekonvalescenci". Podle některých lidí z ODS se taková argumentace může objevit i na prosincovém kongresu, kde bude Topolánek obhajovat křeslo, a tedy šanci stát se po příštích volbách premiérem.

Topolánek zatím pochybnosti o své strategii nepřipouští. "Kolaborace se socialisty by možná vedla k pomalejším, ale jistějším koncům. Zodpovědnost za ODS až do prosince nesu já a hodlám ji provést Skyllou pokušení a Charybdou netrpělivosti," říká Topolánek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video