Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vládní eurokampaň začala

  0:01aktualizováno  0:01
Kampaň před referendem o vstupu do EU odstartovala naostro přesně rok od chvíle, kdy by se Česko mělo stát jejím členem. Vláda dala vylepit plakáty, v televizi běží spoty. Poslední průzkum agentury TNS Factum předpovídá, že k referendu přijde přes 70 procent lidí. Tři čtvrtiny z nich jsou pro vstup.

Sociologové však varují před mnohem nižší účastí. Tak to dopadlo nedávno v Maďarsku - lidé členství v EU podpořili, ale k referendu přišlo jen 45 procent lidí.

Malý zájem o referendum by nahrával odpůrcům vstupu. Patří k nim i komunisté, kteří během prvomájových oslav agitovali proti. Naopak v proevropském duchu vystupovala ČSSD. "Chtěla bych, abyste přišli a nenechali rozhodnout organizovanou menšinu za vás," řekla ministryně školství Petra Buzková.

Méně euroburanů, hlásal Falbr
S heslem Ano EU spustila ČSSD kampaň na podporu vstupu do Evropské unie. S opačným sloganem agitovali komunisté. Do Evropské unie v žádném případě, řečnilo se dopoledne na Letné. O několik hodin později a o kus dál, na pražském Výstavišti, se naopak ozývalo: EU je naše budoucnost, vstupme do ní.

To nejprve komunisté a později ČSSD slavili Svátek práce ve znamení blížícího se referenda do Evropské unie. "Od Evropské unie je statečné, že nás pozvala do ní vstoupit," prohlásil senátor ČSSD Richard Falbr během tradiční prvomájové veselice své strany.

Ceny stoupnou. A co můj důchod?
Bývalý odborový předák se rozmluvil o evropském sociálním modelu, který je tolik odlišný od amerického, jenž nikterak nechrání zaměstnance před propouštěním.
"Nemůžeme si dovolit zůstat mimo jako Norsko či Švýcarsko," zdůraznil Falbr a svůj vstup ukončil sloganem: "Doufám, že bude hodně eurooptimistů a málo euroburanů."

Pro většinu, převážně rodičů s dětmi a důchodců, kterých ke Křižíkově fontáně přišlo zhruba dvě stě, však téma unie nebylo ústředním bodem zábavy. Zatímco ministryně školství Petra Buzková vykládala o návratu do Evropy a velké evropské rodině, dvě postarší ženy diskutovaly o tom, jak pěkně žluté jsou sociálnědemokratické balonky.

A pokud se někdo o EU zajímal, pak se často neskrýval s obavami. "Já se bojím, že ceny se zvednou, ale můj důchod ne," řekla jedenasedmdesátiletá Marie Skočdopolová. Tyto pocity starší generace potvrdil dubnový průzkum agentury STEM. Šedesát procent lidí starších šedesáti let si nemyslí, že by jim vstup do EU přinesl více příležitostí prožít důstojné stáří.

Podle 44 procent respondentů budou lidé důchodového věku ohroženi růstem cen. Tyto obavy se snaží vyvrátit propagační leták ČSSD s nadpisem Mýty o EU: "Představa, že v den vstupu bude všechno zboží o polovinu dražší, je naprosto nesmyslná."

KSČM: Řekněte EU ne!
Právě vysokými cenami potravin, ztrátou národní suverenity, krachem podniků či vykupováním půdy cizinci hrozili na Letné komunisté. Pro KSČM byl sice hlavním tématem Irák, nicméně neopomněli zdůraznit, že vstup do EU zásadně odmítají. "Doporučujeme občanům, aby přistoupení České republiky k EU nepodporovali," prohlásil hlavní řečník mítinku, místopředseda KSČM Václav Exner.

Podstatně výřečnější byla členka užšího vedení strany Marta Semelová, podle níž Evropská unie slouží k upevnění kapitalismu, k růstu zisku pro národní a nadnárodní monopoly na úkor obyčejného člověka. A publikum nadšeně aplaudovalo.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

ZÁPISNÍK: Cože? Už zase krachuje západní civilizace?

Nemůžete říci, že jste nebyli varováni, říká film Rolanda Emmericha 2012.

Ministr byl na šrot, Zdeněk Škromach fotil "výborné koláčky", Okamuru s Bártou spojila kniha a Tokio volá "Banzai"! To...

ZÁPISNÍK: Panika o českých volbách a sex v Japonsku

Figuríny s oběšenci se objevily v úterý ráno 22. října na pražském Klárově

Cizinci se divili, proč Češi šílí kvůli volbám. Vzpomínky na válku. Málo sexu u Japonců podle The Washington Post....

ZÁPISNÍK. Miss America a vůdkyně Bobo. Papež poskytl interview

Miss America 2014 Nina Davuluri. Někteří Američané ji šmahem odsoudili jako...

Hrozné, Miss America je mohemedánka. Pinožení u klausistů. Proč na rozdíl od Němců odsuzujeme velkou koalici. Rozhovor...

Najdete na iDNES.cz