KOMENTÁŘ: Důkazy proti Kremlu jsou v kauze novičok velmi přesvědčivé

  10:50aktualizováno  10:50
Velká Británie uvolnila ve středu další dávku informací týkajících se otravy bývalého plukovníka vojenské zpravodajské služby (GRU) Sergeje Skripala. Přestože oficiální ruská místa jakoukoli účast na otravě popírají, důkazy proti Kremlu jsou velmi přesvědčivé, píše v komentáři Vladimír Votápek.

Údajní útočníci na Sergeje Skripala Alexander Petrov a Ruslan Boširov na záběrech pořízených bezpečnostní kamerou v Salisbury (3. března 2018) | foto: Reuters

Připomeňme, že i když samotný cíl atentátu přežil, nervovým jedem byly zasaženy další čtyři osoby, z nichž jedna na následky otravy zemřela. 

Vyšetřovatelé původně nedokázali vysvětlit, jak konkrétně byli Skripalovi dne 4. března 2018 otráveni, resp. jak se dostal jed na kliku jejich dveří. Tato nejasnost se zdá být zodpovězena poté, co dvojice náhodných Angličanů nalezla v odpadcích lahvičku, o které se domnívali, že obsahuje parfémovou vodu značky Nina Ricci. Ve skutečnosti se jednalo o aplikátor nervového jedu. 

Vladimír Votápek

Analytik Vladimír Votápek

Analytik mezinárodních vztahů a bývalý generální konzul ČR v Ruské federaci.

Je pravidelným hostem v elektronických médiích, kde komentuje vývoj v prostoru bývalého Sovětského svazu.

Paní Sturgessová, která se látkou postříkala, zemřela. Pan Roowley s pomocí britských chemiků a zdravotníků přežil. Při prohlídce bytu paní Sturgessové se aplikátor jedu dostal do rukou vyšetřovatelů, což vyšetřování významně posunulo.

Britové nyní pro veřejnost uvolnili informace o pohybu dvou předpokládaných pachatelů. Oba muži, kteří při pobytu v Anglii vystupovali pod jmény Alexandr Petrov a Ruslan Boširov a Londýn je považuje za agenty ruské vojenské rozvědky, přiletěli do Londýna linkou SU2588 společnosti Aeroflot 2. března odpoledne. Ubytovali se v hotelu a následující den odjeli vlakem do Salisbury. 4. března svou cestu z Londýna do tohoto anglického města zopakovali a ještě ten večer odletěli ze země linkou SU2585. 

Vzhledem k tom, že se v jejich hotelovém pokoji našli stopy použitého nervového jedu, lze si jejich pobyt v Británii jen stěží vysvětlit jinak, než že jeden den provedli rekognoskaci terénu a druhý den se pokusili zavraždit Sergeje Skripala tím, že na kliku dveří domku, kde terč atentátu žil, nanesli nervově paralytický jed, patřící do skupiny látek známých pod jménem novičok.

Fotogalerie

Ruská strana svou účast na útoku vytrvale popírá a lze předpokládat, že své stanovisko nezmění. K tomu by ji mohl dovést, kromě nepravděpodobné vnitropolitické změny v samotném Rusku, pouze tvrdý tlak mezinárodního společenství. 

V této záležitosti jsou zatím nejaktivnější Spojené státy, které již v srpnu 2018 prohlásily, že útok v Salisbury považují za porušení „Úmluvy o zákazu vývoje, výroby, hromadění zásob a použití chemických zbraní a jejich zničení“ a zavedly proti Rusku soubor sankcí.

Tři dny v Anglii. Britové zmapovali kroky ruských agentů s novičokem

Evropská unie zatím své odsouzení ruské provokace doprovodila pouze vypovězením většího množství ruských diplomatů a nyní na základě britské iniciativy zvažuje další kroky. Během nejbližších týdnů se tak ukáže, jakou míru solidarity si dokáží členové EU projevit. Zda je Evropa schopna vzdorovat ruským provokacím společně, nebo zda se musí jednotlivé země spoléhat jen na vlastní síly. Což by byla pro malé země, jako je Česká republika, velmi nežádoucí zpráva.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Nikdy neodstoupím, ať si to všichni zapamatují, prohlásil Babiš

Premiér Andrej Babiš hovoří na tiskové konferenci o kauze údajného únosu svého...

Premiér Andrej Babiš během briefingu na letišti v Kbelích před odletem do Bruselu prohlásil, že navzdory výzvám...

Další z rubriky

Protesty proti dražšímu benzínu ve Francii mají jednu oběť, srazilo ji auto

Demonstranti blokují silnici z Paříže do Bruselu (17.11.2018)

Přes 120 tisíc lidí protestovalo v celé Francii proti plánovanému zvýšení cen pohonných hmot. Tam, kde demonstranti...

TÝDEN OBRAZEM: Hinduisté, Zombie festival a pochodeň sochy Svobody

Hinduista odpočívá na břehu Gangy v indickém Allahabadu.

Hinduisté odpočívají na břehu Gangy. Mexico City letos poněkolikáté zaplavily davy lidí, tentokrát v kostýmech živých...

EU se podle Maďarska musí přihlásit ke křesťanským kořenům

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjartó (13. listopadu 2018)

Evropští politici se musí jasně přihlásit k tomu, že Evropa je křesťanský kontinent. Takový je názor maďarského...

Najdete na iDNES.cz