Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vláda zváží, zda pošle do Afghánistánu civilní experty

  12:58aktualizováno  12:58
Až dosud mělo Česko v Afghánistánu jen ozbrojené složky. Vláda se ale ve středu bude zabývat možností poslat do provincie Lógar ryze rekonstrukční tým. Na obnově země by se tak podíleli i čeští civilní experti. Přináší to prestiž i rizika.
Čeští vojáci v Afghánistánu.

Čeští vojáci v Afghánistánu. | foto: Armáda ČR

Čeští vojáci dosud hlídali v severoafghánské provincii Fajzábád tým složený hlavně z německých expertů. Ministerstva zahraničí a obrany teď navrhují, aby Češi zajišťovali obnovu celé provincie ležící jižně od Kábulu.

Už v červenci o této možnosti mluvil český velvyslanec při NATO Štefan Füle. - více zde

České působení v Afghánistánu by tak dostalo zcela nové dimenze. Vojenskou misi by doplnili civilní experti na dopravu, zemědělství nebo zdravotnictví.

"Sami bychom vymýšleli rozvojové projekty. Místo abychom přicmrndávali do cizích týmů, budeme mít vlastní," říká mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek.

Česko by podle Čírtka z celé věci získalo zejména mezinárodní prestiž. "Pomůžeme v rozvoji jednomu z nejchudších států světa," říká mluvčí.

Provincie prý není baštou Talibanu
O tom, že se návrhem bude zabývat vláda, jako první informoval deník Právo.

Ministerstvo obrany ale uvádí na pravou míru některé informace. Například popírá, že by provincie Lógar byla baštou Talibanu. Čírtek nicméně připouští, že se Češi mohou stát terčem útoků. Přesně před týdnem vojáci NATO zabili v Lógaru devět militantů.

"Je to významná potravinářská provincie, která zásobuje Kábul a okolí. Na poměry Afghánistánu je civilizovaná a poměrně bezpečná," sdělil Čírtek. Lógar je také jednou z mála provincií v Afghánistánu, kde se nepěstují drogy.

Ministerstvo obrany rovněž popírá, že by o českém týmu uvažovalo na popud Spojených států. "Děje se to v rámci mise, kterou řídí NATO. Jednání s Američany samozřejmě také proběhla. Ale o tu oblast nás nikdo nepožádal, tu jsme si vybrali sami," říká Čírtek.

Tým začne pracovat možná už koncem roku
Zatím není jasné, zda by český rekonstrukční tým hlídali vojáci, kteří dnes slouží ve Fajzábádu. Podle Čírtka je to jen jedna z variant. "Nejprve se ale musíme domluvit s Němci," upozorňuje na závazky české armády.

Zřízením vlastního rekonstrukčního týmu se bude ve středu zabývat vláda. Sama však může rozhodnout o misích kratších než tři měsíce. Přesuny v Afghánistánu tedy bude muset schválit většina ve Sněmovně a Senátu. "Ještě předtím vyšleme malý služební rekogniskační tým. Ten by se měl blíže seznámit s podmínkami v provincii," dodal Čírtek.

V případě, že návrh podpoří vláda i parlament, mohl by český tým zahájit práci na konci roku nebo na jaře.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V hořícím hotelu jsme byli za tři minuty, řekl hasič v Rozstřelu

Mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů Martin Kavka (vlevo) a Jiří Španer z...

Situace v hořícím hotelu Eurostars David byla dramatická, uvedli v Rozstřelu mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů...

Vlastník půdy napadl stavební povolení D11, dálnici má za černou stavbu

Dálnice D11 od léta 2017 končí u hradecké čtvrti Kukleny.

Vlastník půdy v trase dalšího úseku dálnice D11 se ohradil proti stavebnímu povolení. Podal rozklad, protože s ním...

Manželé dali milion na výstavu o republice. Děti to jednou pochopí, říkají

Pavel Müller byl pilotem záchranné služby Jihomoravského kraje.

Neobvykle vysokou částkou přispěla rodina Müllerova z Mikulovska na chystanou výstavu ke stému výročí republiky pod...

Najdete na iDNES.cz