Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vláda zkrátila program, stihla však domluvit omezení podpory bydlení

  22:23aktualizováno  22:39
Dlouhé jednání Sněmovny výrazně osekalo program jednání vlády. Zatímco venku udeřila bouřka a do Úřadu vlády zatékalo, kabinet Petra Nečase například navrhl prezidentovi ke jmenování osmnáct soudců. Vláda také hodlá omezit přímou státní podporu bydlení.

Premiér Petr Nečas | foto: iDNES.cz

Schválená koncepce bydlení do roku 2020 by měla spoléhat na zapojení soukromých zdrojů, evropských peněz a úvěrů na bydlení. Současný model rozvoje byl založený na státních dotacích, to je ale podle ministra pro místní rozvoj z dlouhodobého hlediska neudržitelné. "Cílem budoucí koncepce bude nezatěžovat státní rozpočet," řekl Jankovský.

Stát se tak zaměří na podporu výstavby nájemních bytů, a to hlavně pro seniory.

Novou členkou kabinetu se stala šéfka Legislativní řady vlády Karolína Peake. "O personálním obsazení jejího úřadu jednáme a budeme jednat," uvedl Nečas. Nepředpokládá, že by ve výběru spolupracovníků měl nastat konflikt.

Půda jen občanům EU a 18 možných nových soudců

Kladně se vláda postavila k novele předložené opoziční ČSSD, která upravuje střet zájmů v zákoně o obcích. Zastupitelstvo by podle návrhu nejednalo o tom, zda vyloučí z projednávání a rozhodování o věci svého člena, který střet zájmů ohlásil. Sociální demokraté uvádějí, že jde o sjednocení právních úprav. Novela podle ČSSD nastaví rovné podmínky členům všech zastupitelstev územních samosprávných celků a posílí právní jistotu při podezření ze střetu zájmů.

Další vládou schválenou novelou je návrh, podle kterého by státní zemědělskou půdu mohli odkoupit jen občané EU a zemí Evropského hospodářského prostoru. Materiál souvisí s novelou devizového zákona, která zrušila zákonné omezení nákupu zemědělské půdy pro cizince. Zákaz prodeje půdy cizincům si Česko vyjednalo při vstupu do EU před sedmi lety, tato výjimka přestala platit počátkem května.

Vláda také schválila 18 kandidátů ke jmenování do soudcovských funkcí. Premiér Petr Nečas to oznámil s tím, že 12 kandidátů míří do Ústeckého kraje, kde jsou potřeba. Oproti minulosti je počet navrhovaných soudců znatelně nižší, pravděpodobně také proto, že se jejich rostoucí počet nelíbí prezidentu Václavu Klausovi. Rozhodnutí jmenovat soudce náleží totiž právě hlavě státu.

Za rok vláda prosadila 61 zákonů

Vláda má za sebou přesně čtvrtinu čtyřletého volebního období. "Parlament schválil 61 návrhů zákonů. Žádný vládní návrh zákona nebyl zamítnut," uvedl premiér. Své dosavadní působení vláda shrnula v bilanční zprávě.

Premiér zdůraznil, že jednání vlády i během největších koaličních sporech probíhala konstruktivně.

Nečas na úvod tiskové konference zavtipkoval: "Vítám vás i v tomto nečase, který se mě snaží přehlušit," řekl premiér a jeho slova doprovázelo silné hřmění. Vláda kvůli dlouhému jednání Sněmovny většinu bodů ze středečního programu přesunula na příště.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Privatizací OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise

Na těžní věži Dolu Darkov zavlál černý prapor. Tři horníci po vznícení metanu...

Okolnostmi privatizace těžební společnosti OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise. Poslanci ji z iniciativy...

Uchazeči o Hrad mají obavy z terorismu, někteří by znovu zavedli vojnu

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Především o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice debatovalo v úterý večer osm kandidátů na českého prezidenta v...

Porazí Zemana, zdůvodnili studenti, proč chtějí za prezidenta Drahoše

Studentské prezidentské volbě na pražském gymnáziu Na Zatlance (12.12.2017).

Studenti pražského gymnázia Na Zatlance by za prezidenta chtěli mít Jiřího Drahoše. Zvolili ho ve studentských...Najdete na iDNES.cz