Zemanovu cestu do Moskvy vláda nejspíš schválí.

Zemanovu cestu do Moskvy vláda nejspíš schválí. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Náklady na Zemanovu cestu do Moskvy budí pochyby. Ušetří se na noclehu

  • 629
Vláda ve středu s největší pravděpodobností schválí cestu prezidenta Miloše Zemana do Moskvy. Ministři za ANO i KDU-ČSL totiž změnili svůj odmítavý názor poté, co Zeman přislíbil, že se v Rusku 9. května nezúčastní vojenské přehlídky. Hrad však stále odmítá prozradit, kolik by měla cesta stát. Náklady přitom budí pochyby.

Ministerstvo zahraničních věcí náklady bez dopravy a ochranky odhadlo na 660 tisíc korun. Cesta má trvat maximálně tři dny při účasti nejvýše devíti lidí.

„Nemohu se vyjadřovat k částce, která neodpovídá realitě, nejde o oficiální údaj Kanceláře prezidenta republiky a nemohu hovořit o podrobnostech v okamžiku, kdy se návštěva Moskvy teprve připravuje,“ odmítá říct detaily Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. Doplnil jen, že částka je podle něho přemrštěná.

Zkušení diplomaté se této praxi podivují. „Kdyby se před dvěma měsíci pan velvyslanec Remek na pořadatele obrátil, určitě by mu podrobný program dali. V tuto chvíli už musí ruská strana po minutách vědět, kde bude který člen delegace stát. Řešit to u takto velké akce tři týdny předem by byl amatérismus,“ říká bývalý ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda.

Účet inspirovaný olympiádou

Ovčáček trvá na svém a otázky ohledně nákladů na cestu, kterou platí stát z veřejných rozpočtů, označil za „vrcholně nevkusné“.

„Částka 660 tisíc korun byla stanovena kvalifikovaným odhadem. Ministerstvo zahraničních věcí vycházelo z obdobné cesty do Ruska, která se uskutečnila v minulém roce,“ vysvětluje Karolína Rezková z ministerstva zahraničních věcí. Konečné náklady podle ní mohou být nižší.

„Do této částky je totiž započítána rezerva pro případ neočekávaných výdajů. Skutečné náklady však budou známy až po skončení cesty,“ upozorňuje.

Podle informací MF DNES odhad ministerstva vycházel z loňské cesty prezidenta na olympiádu v Soči. Tehdy prý náklady činily kolem půl milionu korun, vláda přitom počítala s milionovým rozpočtem.

V dokumentu, který ve středu kabinet Bohuslava Sobotky schvaluje, však není ani uvedeno, kdo by měl s prezidentem do Ruska letět. Hovoří se pouze obecně o devíti osobách maximálně.

To může ukazovat na problém, o kterém vláda a Hrad nerady slyší: že mají obě strany stále potíže v komunikaci.

„Bylo zvyklostí, že jsme dávali jmenný seznam. O těch jménech se často debatovalo a vláda má právo je znát. Schválení cesty je totiž výsostné rozhodnutí vlády. V ústavě je uvedeno, že vláda za ni nese odpovědnost. Stejně tak bylo praxí, že ten, kdo cestu realizoval, předložil konečný rozpočet dříve, než se jelo,“ popisuje Cyril Svoboda, který byl ministrem zahraničí v dobách prezidentů Václava Havla i Václava Klause.

Levnější nocleh v Českém domě

„Překvapuje mě, že ministerstvo zahraničních věcí teď zjišťuje, jak to vlastně je. Když byla takováto zásadní návštěva, sedli si úředníci z Černínského paláce s lidmi z kanceláře předsedy vlády a dohodli s nimi detaily. Teprve poté se zpracoval materiál, protože bylo nezdvořilé, aby vláda prezidentovi něco škrtala,“ dodává Svoboda.

Zeman nicméně vládě, která bude řešit cestu, o níž toho stále moc neví, vyslal aspoň jednu povzbudivou zprávu: ušetřit by měl v Moskvě za ubytování. Oznámil totiž, že bude s delegací nocovat v Českém domě, který v centru Moskvy patří při standardu vyžadovaném na oficiálních státních návštěvách k tomu zdaleka nejlevnějšímu. Ceny v něm se pohybují od 122 eur (v přepočtu zhruba 3 400 korun) za noc v jednolůžkovém pokoji až po nejdražší variantu, dvoulůžkový apartmán v ceně 248 eur za noc. Pokoj v podobném standardu přitom v Moskvě běžně stojí nejméně dvojnásobek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video