Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vláda zásadní reformy neudělá, prorokuje Klaus

  22:32aktualizováno  23:14
Prezident Václav Klaus pokračuje v kritice nové Topolánkovy vlády i poté, co dostala důvěru Sněmovny. Zatím poslední prezidentovy výroky zazněly na Nově. Klaus například prohlásil, že vláda stěží začne s reformami, které jsou pro zemi podstatné.

Prezident Klaus si s Topolánkem nerozumí. A nic se na tom zřejmě nezmění ani v budoucnosti. | foto: David PortMF DNES

Hrad rozhodně nebude patřit k místům, kde by jásali nad novou trojkoaliční vládou Mirka Topolánka.

Bylo tomu tak před vyslovením důvěry a jinak tomu nebude ani v budoucnosti. Když měl prezident odpovědět na otázku, zda má z hlasování o důvěře radost, reagoval stroze.

"Myslím, že to není na slova radost neradost. Samozřejmě po strašlivě dlouhé době vláda dostala důvěru, ale já musím říci, že to je zvláštní důvěra," prohlásil Klaus v pořadu Střepiny.

Jak myslí svá slova o "zvláštní důvěře", vysvětlil vzápětí, když nepřímo vyjádřil lítost nad neexistencí dohody mezi ODS a ČSSD.

"Vítězná politická strana nás dlouhou dobu ujišťovala, že usiluje o to, aby získala toleranci od ČSSD jako předpoklad plnohodnotného vládnutí. A když ne, tak já jsem poslouchal sedm měsíců, že by se co nejrychleji spěchalo k předčasným volbám," vysvětloval výhrady prezident.

"Nevím, jestli se stalo to či ono, ale já v každém případě tu vládu vidím jako nakročení na to druhé, to znamená, spíše než na plnohodnotné vládnutí, tak na cestu k předčasným volbám," pokračoval Klaus.

Také v komunismu se mluvilo  o reformách
Svou kritiku také namířil k prohlášením vládních politiků, kteří tvrdí, že tato vláda bude reformní, a tedy se chystá pustit do reforem.

"Nedovedu si představit, že by tato vláda mohla s tímto rozložením podpory nějaké zásadní reformy udělat," prohlásil prezident.

Přitom slova zástupců vlády o nutnosti reforem srovnal s podobnými slovy, která zněla v době komunismu.

"Nechci moc špičkovat, ale my jsme si v komunistické éře zvykli na to, že každý rok se vyhlašovaly hlubokomyslné a dalekosáhlé reformy, které samozřejmě byly pouze frází. A dobře víme, že s tím komunismem se nic nestalo," dodal.

Nejnovější prezidentovy výroky tak zapadají do série jeho kritických vystoupení na adresu Topolánkovy vlády.

Vypisování jeho výhrad by zabíralo stále více času. Klausovi se nelíbí už samotný premiér, někteří členové vlády, ale i to, že kabinet se opírá o dva poslance z ČSSD. - více zde  Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Obětí vládní čistky má být protidrogový zmocněnec, který kritizoval Babiše

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (19. 6. 2015)

Práci národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila chválí odborníci i Evropská unie, přesto bude muset...

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Po chladném začátku týdne přijde oteplení, můžeme očekávat až osm stupňů

Ilustrační foto

Začátek týdne přinesl mráz, ráno teploty klesaly až pod -5 stupňů Celsia. Během pondělí bude sněžit, sníh ale postupně...

Najdete na iDNES.cz