KSČM. Ilustrační foto

KSČM. Ilustrační foto | foto: Radek Chmel, MF DNES

Vláda zákaz komunistů nevzdává, nechá si připravit jeho konečný návrh

  • 217
Vláda odložila rozhodnutí, zda se pokusí zakázat KSČM. Udělala ale krok, který k zákazu směřuje. Zřídila speciální tým, který jí má do měsíce připravit návrh zákazu pro Nejvyšší správní soud. A to i přesto, že měl kabinet k dispozici posudky čtyř expertů, kteří ministrům doporučili návrh nepodávat.

"Připouštím, že pan ministr vnitra dospěl k názoru, že ani na základě posudků by nebylo vhodné správní žalobu podávat. Vláda se dnes rozhodla, že přesto bude vypracována," poznamenal premiér. Až poté, co si ministři přečtou návrh na zrušení adresovaný Nejvyššímu správnímu soudu, rozhodnou, zda ho odešlou.

Podle zpracovatelů posudků, kterými byli Pavel Uhl, Michal Mazel, Miroslav Mareš a Ivo Svoboda, komunisté nenaplňovali žádný z bodů, které Nejvyšší správní soud v minulosti vyjmenoval jako možné důvody pro zrušení politické strany. Právníci nenašli důkazy, že by KSČM ohrožovala demokracii.

Premiér Nečas však po jednání vlády uvedl, že závěry expertů nejsou pro jeho kabinet v této otázce konečné. Přípravu návrhu na pozastavení činnosti komunistické strany uložil ministru Janu Kubicemu už v létě.

"Ministerstvo tedy ani za pomoci externích subjektů a zpravodajských složek nezískalo dostatek relevantních materiálů, které by jakýmkoli způsobem odůvodňovaly právní postup vlády vůči KSČM, a které by tedy vůbec umožňovaly vypracovat návrh na pozastavení činnosti KSČM," píše vnitro ve své zprávě.

Ministerstvo prý zhodnotilo, že z faktického hlediska současná KSČM ve své reálné činnosti navazuje na předlistopadovou KSČ a že na základě historické zkušenosti s komunistickou diktaturou není třeba mít velké iluze o tom, jak komunisté, kdykoli k tomu dostali v minulosti příležitost, naložili s demokracií, demokratickými svobodami, hodnotami a svými oponenty.

Na druhou stranu však vnitro vychází z toho, že součástí demokratických hodnot, k nimž se Česká republika hlásí, je i to, že demokracie garantuje svobody a práva všem, nejen svým sympatizantům. Demokracie aplikuje a respektuje vlastní pravidla vůči každému, na rozdíl od totality.

KSČM postup vlády vnímá jako pokus o dlouhodobější zastrašování svých voličů a pozastavení činnosti se nebojí. "Jsme naprosto přesvědčeni, že pro podání návrhu na pozastavení či zákaz činnosti KSČM neexistuje žádný legitimní důvod," uvedla v reakci na jednání vlády v prohlášení pro média místopředsedkyně strany Miloslava Vostrá.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video