Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vláda žádostí o milost porušuje ústavní principy

  1:00aktualizováno  1:00
Tak tohle tady ještě v našich novodobých dějinách nebylo. Český stát právě podepsal smlouvu o smíru s japonskou Nomurou. Tím bychom měli dospět na konec dlouholeté, známé a sporné kauzy, o kterou se léta vedou arbitráže a obchodní spory. V této souvislosti probíhá také řada trestních stíhání.

Vláda jako nejvyšší výkonný orgán bezprecedentně vstupuje na půdu vyhrazenou orgánům činným v trestním řízení. | foto: Robert RambousekMF DNES

ČTĚTE TAKÉ:
Tlustý: ČSSD manipulovala kauzy kolem Nomury

Součástí této smlouvy je také závazek, že vláda požádá prezidenta republiky Václava Klause o milost pro trestně stíhané manažery Nomury a Investiční a Poštovní banky. - více zde

Teď se můžeme ptát, co vlastně takový postup ve skutečnosti v praxi znamená? Vláda se zavázala k něčemu, co jí v právním státě rozhodně nepřísluší, a tím také veškeré dohody zpochybnila.

Co vlastně míníme pojmem smlouva? Smlouva představuje právní úkon, který je projevem vůle zúčastněných stran založit právní vztah a vymezit vzájemná práva a povinnosti.

Projev vůle nemůže být libovolný, protože státní moc lze uplatňovat jen v případech, v mezích a způsoby, které stanoví zákon.

Vláda práva
Na rozdíl od občana, který může činit vše, co není zákonem zakázáno, státní moc je vázána zákonem, zákon stojí nad ní. Tento prostý fakt patří k základním atributům právního státu, vlády zákona a práva. Tedy k hodnotám, o které se snažíme v posledních letech usilovat a k nim směřovat a které by do značné míry už dávno měly být samozřejmé.

Výkonné moci naše zákony neumožňují, aby se obracela na prezidenta republiky se žádostmi o udělení milosti.

Tento závazek vlády ve smlouvě s Nomurou, navzdory tomu, že se už na prezidenta se žádostí obrátila, však neodpovídá právu, takže je neplatný a jeho plnění je nemožné.

Jestliže tento závazek tvoří podstatnou náležitost nějaké smlouvy, znamená to, že je tato smlouva celá neplatná.

Varovný kurs
Vláda jako nejvyšší výkonný orgán bezprecedentně vstupuje na půdu vyhrazenou orgánům činným v trestním řízení. Už dříve tak bohužel činili někteří jednotliví ministři, například ovlivňováním soudcovské nezávislosti v restitučních sporech.

Dnes už ruku v ruce postupuje vláda celá. To je velmi varovný vývoj. Svou snahou nepřipustit, aby o vině či nevině trestně stíhaných manažerů rozhodovaly orgány činné v trestním řízení včetně soudů samy, kupčí s pověstí naší země.

Vláda dává najevo, že u nás zřejmě vznikly z hlediska toho, kdo podléhá a kdo nepodléhá trestnímu právu, dvě velmi odlišné kategorie lidí.

Lze je popsat poměrně jednoduše. Jednou takovou kategorií jsou lidé, kteří v případě protiprávního jednání podléhají trestnímu právu.

Druhou takovou kategorií jsou jedinci, kteří jsou potenciálně beztrestní. Když bude mít vláda dojem, že jde v nějaké záležitosti o státní zájmy, obrátí se na prezidenta s žádostí o udělení milosti.

Tímto úhlem pohledu ovšem nepřipouští, že svrchovaným zájmem každého státu má být záruka, že veřejná moc bude pečlivě bdít nad dodržováním zákonů.

Jde o princip
Záleží vůbec na tom, jak v tomto případě hlava státu rozhodne? Právě že ne. Jde o princip. Nejde o to, zda prezident vyhoví, či nikoli.

Jde především o to, že vláda takto postupovat prostě nesmí, poněvadž tímto postupem by porušovala základní ústavní principy.

Jsme tedy svědky velmi pozoruhodného a svérázného výkladu boje s korupcí a klientelismem, kterým se dnes vláda významně zaštiťuje.

Obyčejný občan se nad tím může zamyslet a uvažovat, co z takového vývoje pro něj vyplývá. Nabízí se jedna poměrně velmi nelákavá odpověď. Můžeme třeba sbalit kufry a odjet.

Existuje několik vhodných zemí, kde na tom budeme za takovýchto poměrů přinejmenším stejně. Odcestujme třeba do Běloruska.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

VIDEO: Kus staré dlažby na novém chodníku s cyklostezkou udivuje Přerov

V přerovské ulici Velká Dlážka zůstal po opravě třináct metrů dlouhý původní...

Údiv i všelijaké narážky vyvolává nyní v Přerově několikametrový úsek ulice Velká Dlážka. Nově předlážděný chodník s...

Po střetu s pluhem zemřel v Rokytnici chodec, ve sněhu uvázly kamiony

Kamiony zápasily se sněhem na Albrechtickém kopci.

Sněžení komplikovalo od pátečního rána dopravu v Libereckém kraji. Příjezdy do větších měst i průmyslových zón...

Kroměříž preventivně uzavřela lávku pro pěší, v lednu ji detailně prověří

Mimořádná kontrola lávky přes řeku Moravu v Kroměříži.

Kontrola lávky pro pěší přes řeku Moravu v Kroměříži, která je postavená podobným způsobem jako nedávno zřícená lávka v...Najdete na iDNES.cz