Vláda žádá rentu pro zločinné policisty

  • 37
Policisté, kteří budou odsouzeni třeba za úplatkářství, krádež nebo podvod, odejdou od policejního sboru s vysokou rentou. Počítá s tím návrh zákona o služebním poměru, který v pondělí schválil sociálnědemokratický kabinet. Podle návrhu bude mít na každoměsíční "výslužné" nárok každý příslušník, jenž odslouží nejméně patnáct let. A nebude odsouzen za zvlášť závažný trestný čin či zločin, na něž trestní zákon v horní hranici sazby pamatuje minimálně osmiletým vězením.

"Podle statistik se ovšem policisté takových trestných činů dopouštějí zcela výjimečně," upozorňuje Leo Salvet, zástupce šéfa Inspekce ministra vnitra, která zločiny v policejním sboru vyšetřuje. Za zvlášť závažné trestné činy se považuje například vlastizrada, teroristické činy, vražda či braní rukojmích.

"Dnes zákon říká, že policista je propuštěn bez nároku na výsluhu při porušení služební kázně či porušení přísahy. Může tedy stačit, aby se dopustil přestupku. Policista musí rovněž odejít, když ho soud potrestá za jakýkoliv úmyslný trestný čin," poznamenává plukovník Salvet.

Za co jsou policisté nejčastěji stíháni

Počet případů letos v 1. pololetí:

• zneužívání pravomoci veřejného činitele: 124
• pojistný podvod: 52
• poškozování cizích práv: 47
• trestné činy v dopravě: 28
• ublížení na zdraví: 21
• zpronevěra: 9
• krádež: 9
• úplatkářství: 7
• podvod: 7

"Vládní návrh zákona tak v porovnání se současnou právní normou podstatně zvýhodňuje policejní delikventy."

Avšak i současný systém má mezery: policisté, které začne zvláštní policejní jednotka stíhat, odcházejí ze služby na vlastní žádost ještě před pravomocným rozsudkem.

Tím získají nárok na veškeré finanční výhody, měsíční rentu i více než stotisícové jednorázové odchodné. Nezmění na tom nic ani pozdější odsouzení za konkrétní trestný čin.

Příslušník s patnáctiletou praxí, který bere průměrný policejní plat dvacet tisíc korun, by podle vládního zákona měl pobírat po odchodu do civilu tři tisíce. Měsíc co měsíc až do důchodového věku. S počtem odsloužených let se renta ještě zvyšuje.

Inspekce při tvorbě zákona požadovala rozšíření spektra případů, kvůli kterým by byla renta policistům odebrána. Proč se tento návrh neprosadil? "Vycházíme z toho, že příslušník, který se dopustí jednání, které je excesem v porovnání s jeho dlouhodobou službou v rizikových podmínkách, v přísnější kázni, kdy za časově náročnou práci nedostává odpovídající odměnu, nesmí být trestán odnětím nároků. Smysl výsluhového příspěvku spočívá v kompenzaci za výše uvedené nepříznivé podmínky služby," citoval oficiální zdůvodnění Jiří Hájek z ministerstva vnitra, které tento kontroverzní návrh zákona připravovalo.

Vládní návrh však musí projít parlamentem, což se podle všeho neobejde bez vášnivých diskusí. "Jestli by měli brát rentu i uplácení policisté, tak lze vládní zákon považovat za kapitální legislativní omyl," říká čtyřkoaliční lídr Karel Kühnl. "Kdyby to vláda myslela opravdu vážně, jen by potvrdila, že jí nezáleží na zužování prostoru pro korupční prostředí," dodává Kühnl.

Doufá přitom, že vláda nový předpis před předáním do sněmovny ještě přepracuje. Podobně hodnotí zákon i místopředseda ODS a stínový ministr vnitra Ivan Langer: "Je to špatně. Já osobně si myslím, že policisté, kteří spáchali jakýkoli úmyslný trestný čin, by po odchodu do civilu rentu dostávat neměli."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video