Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vláda žádá rentu pro zločinné policisty

  0:01aktualizováno  0:01
Policisté, kteří budou odsouzeni třeba za úplatkářství, krádež nebo podvod, odejdou od policejního sboru s vysokou rentou. Počítá s tím návrh zákona o služebním poměru, který v pondělí schválil sociálnědemokratický kabinet. Podle návrhu bude mít na každoměsíční "výslužné" nárok každý příslušník, jenž odslouží nejméně patnáct let. A nebude odsouzen za zvlášť závažný trestný čin či zločin, na něž trestní zákon v horní hranici sazby pamatuje minimálně osmiletým vězením.

"Podle statistik se ovšem policisté takových trestných činů dopouštějí zcela výjimečně," upozorňuje Leo Salvet, zástupce šéfa Inspekce ministra vnitra, která zločiny v policejním sboru vyšetřuje. Za zvlášť závažné trestné činy se považuje například vlastizrada, teroristické činy, vražda či braní rukojmích.

"Dnes zákon říká, že policista je propuštěn bez nároku na výsluhu při porušení služební kázně či porušení přísahy. Může tedy stačit, aby se dopustil přestupku. Policista musí rovněž odejít, když ho soud potrestá za jakýkoliv úmyslný trestný čin," poznamenává plukovník Salvet.

Za co jsou policisté nejčastěji stíháni

Počet případů letos v 1. pololetí:

• zneužívání pravomoci veřejného činitele: 124
• pojistný podvod: 52
• poškozování cizích práv: 47
• trestné činy v dopravě: 28
• ublížení na zdraví: 21
• zpronevěra: 9
• krádež: 9
• úplatkářství: 7
• podvod: 7

"Vládní návrh zákona tak v porovnání se současnou právní normou podstatně zvýhodňuje policejní delikventy."

Avšak i současný systém má mezery: policisté, které začne zvláštní policejní jednotka stíhat, odcházejí ze služby na vlastní žádost ještě před pravomocným rozsudkem.

Tím získají nárok na veškeré finanční výhody, měsíční rentu i více než stotisícové jednorázové odchodné. Nezmění na tom nic ani pozdější odsouzení za konkrétní trestný čin.

Příslušník s patnáctiletou praxí, který bere průměrný policejní plat dvacet tisíc korun, by podle vládního zákona měl pobírat po odchodu do civilu tři tisíce. Měsíc co měsíc až do důchodového věku. S počtem odsloužených let se renta ještě zvyšuje.

Inspekce při tvorbě zákona požadovala rozšíření spektra případů, kvůli kterým by byla renta policistům odebrána. Proč se tento návrh neprosadil? "Vycházíme z toho, že příslušník, který se dopustí jednání, které je excesem v porovnání s jeho dlouhodobou službou v rizikových podmínkách, v přísnější kázni, kdy za časově náročnou práci nedostává odpovídající odměnu, nesmí být trestán odnětím nároků. Smysl výsluhového příspěvku spočívá v kompenzaci za výše uvedené nepříznivé podmínky služby," citoval oficiální zdůvodnění Jiří Hájek z ministerstva vnitra, které tento kontroverzní návrh zákona připravovalo.

Vládní návrh však musí projít parlamentem, což se podle všeho neobejde bez vášnivých diskusí. "Jestli by měli brát rentu i uplácení policisté, tak lze vládní zákon považovat za kapitální legislativní omyl," říká čtyřkoaliční lídr Karel Kühnl. "Kdyby to vláda myslela opravdu vážně, jen by potvrdila, že jí nezáleží na zužování prostoru pro korupční prostředí," dodává Kühnl.

Doufá přitom, že vláda nový předpis před předáním do sněmovny ještě přepracuje. Podobně hodnotí zákon i místopředseda ODS a stínový ministr vnitra Ivan Langer: "Je to špatně. Já osobně si myslím, že policisté, kteří spáchali jakýkoli úmyslný trestný čin, by po odchodu do civilu rentu dostávat neměli."

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Vliv kotlů na znečištění ovzduší roste. Podle výzkumů konkurují průmyslu

(Ilustrační snímek)

Mezi zdroji znečištění ovzduší jsou stále viditelnějším hráčem. Podíl domácích topenišť na vypouštění škodlivin roste a...

Hašek opět dostane klíč od Sněmovny. Bude asistovat poslanci Běhounkovi

Hejtmani Josef Novotný, Michal Hašek, Jiří Běhounek a Jiří Zimola na mimořádné...

Bývalý poslanec a jihomoravský exhejtman Michal Hašek opět dostane vstupní kartu do Poslanecké sněmovny. Bude totiž za...

V tělocvičně policie se šířil černý kašel. Čelím šikaně, tvrdí nakažený

(Ilustrační snímek)

Vrchní komisař Marian Janoušek se loni v listopadu nakazil černým kašlem v policejní tělocvičně. Poté, co se snažil...Najdete na iDNES.cz