Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vláda žádá rentu pro zločinné policisty

  0:01aktualizováno  0:01
Policisté, kteří budou odsouzeni třeba za úplatkářství, krádež nebo podvod, odejdou od policejního sboru s vysokou rentou. Počítá s tím návrh zákona o služebním poměru, který v pondělí schválil sociálnědemokratický kabinet. Podle návrhu bude mít na každoměsíční "výslužné" nárok každý příslušník, jenž odslouží nejméně patnáct let. A nebude odsouzen za zvlášť závažný trestný čin či zločin, na něž trestní zákon v horní hranici sazby pamatuje minimálně osmiletým vězením.

"Podle statistik se ovšem policisté takových trestných činů dopouštějí zcela výjimečně," upozorňuje Leo Salvet, zástupce šéfa Inspekce ministra vnitra, která zločiny v policejním sboru vyšetřuje. Za zvlášť závažné trestné činy se považuje například vlastizrada, teroristické činy, vražda či braní rukojmích.

"Dnes zákon říká, že policista je propuštěn bez nároku na výsluhu při porušení služební kázně či porušení přísahy. Může tedy stačit, aby se dopustil přestupku. Policista musí rovněž odejít, když ho soud potrestá za jakýkoliv úmyslný trestný čin," poznamenává plukovník Salvet.

Za co jsou policisté nejčastěji stíháni

Počet případů letos v 1. pololetí:

• zneužívání pravomoci veřejného činitele: 124
• pojistný podvod: 52
• poškozování cizích práv: 47
• trestné činy v dopravě: 28
• ublížení na zdraví: 21
• zpronevěra: 9
• krádež: 9
• úplatkářství: 7
• podvod: 7

"Vládní návrh zákona tak v porovnání se současnou právní normou podstatně zvýhodňuje policejní delikventy."

Avšak i současný systém má mezery: policisté, které začne zvláštní policejní jednotka stíhat, odcházejí ze služby na vlastní žádost ještě před pravomocným rozsudkem.

Tím získají nárok na veškeré finanční výhody, měsíční rentu i více než stotisícové jednorázové odchodné. Nezmění na tom nic ani pozdější odsouzení za konkrétní trestný čin.

Příslušník s patnáctiletou praxí, který bere průměrný policejní plat dvacet tisíc korun, by podle vládního zákona měl pobírat po odchodu do civilu tři tisíce. Měsíc co měsíc až do důchodového věku. S počtem odsloužených let se renta ještě zvyšuje.

Inspekce při tvorbě zákona požadovala rozšíření spektra případů, kvůli kterým by byla renta policistům odebrána. Proč se tento návrh neprosadil? "Vycházíme z toho, že příslušník, který se dopustí jednání, které je excesem v porovnání s jeho dlouhodobou službou v rizikových podmínkách, v přísnější kázni, kdy za časově náročnou práci nedostává odpovídající odměnu, nesmí být trestán odnětím nároků. Smysl výsluhového příspěvku spočívá v kompenzaci za výše uvedené nepříznivé podmínky služby," citoval oficiální zdůvodnění Jiří Hájek z ministerstva vnitra, které tento kontroverzní návrh zákona připravovalo.

Vládní návrh však musí projít parlamentem, což se podle všeho neobejde bez vášnivých diskusí. "Jestli by měli brát rentu i uplácení policisté, tak lze vládní zákon považovat za kapitální legislativní omyl," říká čtyřkoaliční lídr Karel Kühnl. "Kdyby to vláda myslela opravdu vážně, jen by potvrdila, že jí nezáleží na zužování prostoru pro korupční prostředí," dodává Kühnl.

Doufá přitom, že vláda nový předpis před předáním do sněmovny ještě přepracuje. Podobně hodnotí zákon i místopředseda ODS a stínový ministr vnitra Ivan Langer: "Je to špatně. Já osobně si myslím, že policisté, kteří spáchali jakýkoli úmyslný trestný čin, by po odchodu do civilu rentu dostávat neměli."

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Smrt přijela výtahem. Vrah zaskočil policisty, jednoho zastřelil

Petr Chromek zavraždil 23. dubna 1998 v Táboritské ulici v Praze policistu a...

Na ten den před dvaceti lety Martina Linhartová nikdy nezapomene. 23. dubna 1998 zavraždil Petr Chromek v Táboritské...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Další z rubriky

Poslední přání kardinála Josefa Berana se splnilo. Byl pohřben v Česku

V katedrále sv. Víta ukládali rakev s ostatky kardinála Josefa Berana do nově...

V katedrále svatého Víta na Pražském hradě se odehrála mimořádná událost. Rakev s ostatky kardinála Josefa Berana byla...

Nájezd na Pražský okruh u Písnice se dočasně otevřel kvůli opravám v Libuši

Sjezd z okruho Písnice

Nájezd na Pražský okruh mezi Písnicí a Dolními Břežany se otevře po dobu rekonstrukce hlavního tahu v Praze-Libuši,...

VIDEO: Testují se náramky pro domácí vězně, ochrání i jejich oběti

Náramek na nohu pro osoby v domácím vězení - zatím ještě nejsou používány....

V Ústí nad Labem se nyní testují elektronické náramky na hlídání odsouzených v domácím vězení. Na nohy se lidem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz