Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vláda v Indianě vyhodila náměstka, který navrhoval rozehnat protest úředníků střelbou

  12:24aktualizováno  12:24
Náměstek ministra spravedlnosti v americkém státě Indiana přišel o místo kvůli radikálním výrokům na internetu. Konkrétně napsal na serveru Twitter, že policie by měla použít ostrou munici k rozehnání protestů wisconsinských státních zaměstnanců, kteří se snaží zabránit snížení platů.

Protesty v budově wisconsinské vlády (22. února 2011) | foto: AP

Svým výrokem o ostré munici na Twitteru reagoval na informaci redaktora listu Mother Jones magazine Adama Weinsteina o zásahu pořádkové policie proti protestujícím před sídlem wisconsinské vlády.

"Máte sakra pravdu, že obhajuji použití smrtící síly," obhajoval Cox v následné internetové konverzaci s redaktorem svůj názor. Demonstranty také označil za bandity a politické nepřátele, kteří se nebojí napadnout zvolené zákonodárce.

Ministerstvo spravedlnosti v Indianě Coxe kvůli jeho výrokům ve středu propustilo. "Respektujeme právo jednotlivce na svobodu vyjadřovat své názory na veřejném prostoru. Veřejnost ale má právo chtít po nás jako po státních zaměstnancích dodržování vyšších standardů," uvedl úřad v tiskovém prohlášení.

Demonstrace ve Wisconsinu trvají už více než týden. Státní zaměstnanci se bouří hlavně proti opatřením, která by zvýšila jejich odvody na zdravotní pojištění a penze a omezila jejich kolektivní výhody. Opatření, které se týká 175 tisíc lidí, má přispět ke snížení deficitu wisconsinského rozpočtu.

Demonstranty podpořili i wisconsinští demokraté. V dolní komoře zdejšího parlamentu se snaží zdržet schválení příslušného zákona.

Vládnoucí republikáni se také musí vypořádat s nečekanou překážkou v místním Senátu. Všichni demokratičtí senátoři totiž opustili Wisconsin a odmítají se vrátit. Republikáni sice mají v horní komoře místního parlamentu výraznou většinu, potřebují ale přítomnost alespoň jednoho demokrata, aby byl Senát usnášeníschopný.

Výsledek napjaté situace ve Wisconsinu sleduje i zbytek USA. Pokud by se podařilo úsporná opatření prosadit, zřejmě by se o podobné kroky pokusili i republikánští představitelé v dalších amerických státech.

Modrá značka - Wisconsin, červená - Indiana

Modrá značka - Wisconsin, červená - Indiana

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V Berlíně žije už téměř tisíc islamistů, roste i jejich odhodlání útočit

Policisté prohledávají i budovy v berlínské čtvrti Märkisches Viertel...

V Berlíně se za posledních šest let téměř ztrojnásobil počet salafistů, zvýšila se i jejich snaha provést teroristické...

Naše ambasáda bude v Jeruzalémě do konce roku 2019, řekl Pence v Izraeli

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu tleská projevu amerického viceprezidenta...

Spojené státy hodlají přesunout ambasádu z Tel Avivu do Jeruzaléma do konce roku 2019. Před izraelským parlamentem to...

Italské Hnutí pěti hvězd otočilo, z programu škrtlo referendum o euru

Zakladatel Hnutí pěti hvězd Beppe Grillo a jeho nový šéf Luigi Di Maio v Římě...

Hnutí pěti hvězd v Itálii upustilo od klíčového bodu své dřívější agendy - referenda o euru. Nově je také ochotno jít...

Najdete na iDNES.cz