Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vláda už do voleb nenavrhne změny v afghánské vojenské misi

  13:00aktualizováno  14:55
Počet českých vojáků v Afghánistánu se zřejmě do léta měnit nebude. Vláda už současné Sněmovně žádné změny nenavrhne, čas a naděje na schválení je v předvolební době minimální, uvedl v Otázkách Václava Moravce vicepremiér a ministr zahraničí Jan Kohout.
V Afghánistánu momentálně působí třeba čeští piloti vrtulníků.

V Afghánistánu momentálně působí třeba čeští piloti vrtulníků. | foto: Wikimedia Commons - BezPRUzyn

O posílení české vojenské účasti v Afghánistánu žádá mezinárodní společenství v čele s USA.

Poslední vládní návrh, který už schválil Senát, počítá s tím, že by do Afghánistánu odjelo dalších 55 českých vojáků. Patnáct by jich školilo afghánské policisty a zbylých 40 by mělo obsluhovat radar Arthur na polské základně v Ghazni.

Sněmovna ale rozhodnutí o tomto návrhu odložila. Proti navýšení počtu vojáků v Afghánistánu je hlavně ČSSD.

Vláda kvůli socialistům chtěla navrhnout změnu struktury současné mise při nezměněném počtu vojáků. I vicepremiér a ministr obrany Martin Barták ale tento týden ve Washingtonu připustil, že pokud návrh nebude mít podporu, nemá cenu s ním jít do Sněmovny a je lepší počkat než vysvětlovat v zahraničí, proč návrh nebyl přijat.

"My jsme samozřejmě tu politickou scénu velmi detailně zmonitorovali a zmapovali a skutečně ty naděje, že by to mělo projít ještě v tuto chvíli před volbami, jsou minimální," uvedl Kohout. Připomněl, že Sněmovna se má sejít před volbami už jen jednou, a to 18. května hlavně kvůli zákonům, které jí vrátili Senát a prezident. "Před volbami nevidím prostor pro to, aby se to v podstatě i z důvodů organizačně-technických na jednání Sněmovny dostalo," poznamenal šéf diplomacie.

Domnívá se, že vláda se k návrhu, který by mohl být více zaměřen na výcvik afghánských bezpečnostních sil, vrátí v povolebních měsících. "Myslím si, že pak v těch klidnějších dobách bude tento návrh průchodnější," uvedl Kohout.

Ministerstvo obrany zdůvodňuje vyslání vojáků novou strategií spojenců, podle níž by zvýšení počtu vojáků mělo přispět ke stabilizaci situace v Afghánistánu a ke změně působení spojeneckých armád z vedoucího na podpůrné.

Podle současného mandátu může letos v Afghánistánu působit maximálně 535 českých vojáků.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Kamerové systémy ohlídají studenty, zatím je dostane deset středních škol

Ilustrační snímek

Bezpečnost na středních školách se opět o něco zvýší. Karlovarský kraj vypíše veřejnou zakázku na jejich zabezpečení...

Studenti z Třebíče smontují auto pro silničáře, výrobci tomu nevěřili

Limitovaná edice nákladního vozu Tatra Phoenix Präsident připomíná 120 let od...

Studenti třebíčské průmyslové školy budou vlastními silami stavět nákladní auto. Za 1,65 milionu korun ho pro ně koupí...

Okamurův bratr chce v Praze 8 do Senátu, má už podporu místních lidovců

Hayato Okamura je aktivním členem katolické komunity v pražských Holešovicích.

Lidovci z Prahy 8 chtějí, aby za ně kandidoval do Senátu Hayato Okamura. Pokládají ho za výraznou a silnou osobnost, a...

Najdete na iDNES.cz