Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vláda: Unií se omezovat nedáme

  10:20aktualizováno  10:20
Česká republika se nevzdává a bude v Evropské unii bojovat za stejná privilegia, která mají stávající státy "patnáctky". Vláda na středečním jednání dala najevo, že neustoupí snahám Evropské unie, které se týkají omezení pohybu pracovníků po přistoupení k unii. "Vláda se rozhodla nepřistoupit na společnou pozici EU a neuzavřít s ní kapitolu volný pohyb osob," řekl státní tajemník pro evropské záležitosti Pavel Telička. Praha je však v tomto bodě jednání s EU neúspěšná.

Vyjednavačům s Evropskou unií se totiž nedaří přesvědčit Brusel, aby přiznal Praze v kapitole volný pohyb osob jiný režim, než jaký si vyjednalo Slovensko, Maďarsko a Lotyšsko.

Česko bude žádat zvláštní jednání
Tyto tři země na rozdíl od České republiky už přistoupily na návrh Evropské unie, která prosazuje omezení pracovníků nově přijatých zemí volně si hledat práci v nynějších státech EU až sedm let po rozšíření. Další jednání o volném pohybu po státech EU má proběhnout 27. července.

Odmítavý postoj k záměru Evropské unie omezit volný pohyb pracovních sil z České republiky zopakoval i předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus při schůzce s generálním ředitelem pro rozšíření EU
v Evropské komisi Eneko Landaburem.
"Zopakovali jsme známé postoje České republiky, které se nechtějí smířit s celou řadou přechodných ustanovení, která jsou v každém případě pro Českou republiku negativní svými důsledky jak faktickými, tak atmosférou, kterou to vytváří v české veřejnosti," řekl Klaus po jednání s Landaburem.

Česká republika však podle Teličky ve zmíněný den nebude o problematické kapitole jednat. Podle tajemníka nebude český stát s největší pravděpodobností příští pátek s unií jednat vůbec. "Budeme požadovat náhradní jednání," dodal Telička s tím, že v úvahu přichází říjnový termín.

"Neznamená to, že bychom měli složit ruce do klína. Nevyčerpali jsme všechny možnosti jednání," reagoval český velvyslanec při EU Libor Sečka. Češi požadovali, aby za souhlas s omezeními EU dostali právo uvalovat podobná omezení na jiné země podle svého uvážení.

Maďaři si vyjednali jen to, že je smí uvalit na země, které je použily proti nim, nebo na země, proti nimž použili omezení i dnešní členové EU.

Chceme zabránit vybírání třešniček z dortu, říkají čeští diplomaté
Brusel dal však najevo, že připouští jen dvě možnosti: buď úplné přijetí požadavků unie, nebo přijetí těchto požadavků s doplňky, jež si vyjednalo Maďarsko či Slovensko. Čeští diplomaté argumentují tím, že chtěli bránit "vybírání třešniček z dortu", jak hlavní český vyjednavač Pavel Telička označil praxi některých států unie.

Ministr zahraničí Zemanova kabinetu Jan Kavan naznačil, že by Praha chtěla v kapitole volného pohybu osob vyjednat obecně lepší pozici než Maďarsko. Jaké konkrétní kroky
Česká republika nyní podnikne, nechtěl ale Kavan prozradit. Neřekl je ani senátorům, s nimiž o Evropské unii debatoval. Nechce totiž, aby se s jeho plánem seznámili bruselští úředníci z médií.

Ty zakazují práci pro občany zemí mimo unii, ale u profesí, jež potřebují (jako počítačoví experti v případě Německa), dělají výjimky. Unie českou žádost odmítá jako zasahování do imigračních politik členských zemí.

Některé země slíbily, že na omezení nepřistoupí
Je to už druhý neúspěch, který česká strana v jednáních o této kapitole utrpěla: předtím se snažila získat od jednotlivých zemí EU slib, že omezující opatření vůbec nepoužijí.

Tento slib jí však byly ochotny dát jen tři menší země, Švédsko, Irsko a Dánsko. Nizozemci a Španělé jen naznačili, že mohou jednat stejně.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Uchazeči o Hrad mají obavy z terorismu, někteří by znovu zavedli vojnu

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Především o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice debatovalo v úterý večer osm kandidátů na českého prezidenta v...

ANO prosazuje miliardu pro velké zemědělce. Piráti a ODS se ptají proč

Zemědělcům komplikuje sklizeň obilí vrtkavé počasí.

S kritikou se setkal návrh hnutí ANO na přesun miliardy v rozpočtu ministerstva zemědělství na podporu velkých...

Vydražte ve středu na iDNES.cz pivní láhve a pomozte vozíčkářům

Každý rok navrhuje unikátní pivní láhve Pilsner Urquell jiný sklářský designér.

Ve středu od 9:00 se na portálu iDNES.cz uskuteční tradiční vánoční dražba deseti originálních pivních láhví Pilsner...Najdete na iDNES.cz